22 فوریه 2024 - 11:10

«قره حسنلو» بی حریم مانده است

9 فوریه 2023 - 11:00 dsfr.ir/b39yc

«قره حسنلو» بی حریم مانده است
ایرنا
محوطه باستانی قره حسنلو اردبیل

تعیین حریم محوطه باستانی «قره حسنلو» همچنان معطل مانده است.

به گزارش «دنیای سفر» محوطه باستانی «قره حسنلو» نمین بعد از دست و پنجه نرم کردن با کارخانه فولاد و پشت سرگذاشتن بخشی از نگرانی هایی که برای حفظ آن وجود داشت، سرانجام به ثبت ملی رسید و قرار بود با تشکیل شورای فنی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حریم، عرصه و برنامه حفاظتی آن مشخص شود، اما پس از گذشت حدود شش ماه، تعیین حریم این محوطه باستانی همچنان معطل مانده است.

حدود شش ماه از آخرین اظهارات و وعده های مسؤولان اردبیل درباره تعیین حریم قره حسنلو می گذرد؛ فردین عینی سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در مردادماه ۱۴۰۱ گفته بود: محوطه باستانی قره حسنلو بعد از گمانه زنی ها به مساحت ۳۳۰۰ متر مربع تعیین عرصه و در فهرست آثار ملی ثبت شد. برای تعیین حریم این تپه تاریخی باید شورای فنی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تشکیل شود و در اولین جلسه این شورا، پیشنهادات تعیین حریم بررسی و تدوین خواهد شد. پس از تایید این شورا، حریم این محوطه تعیین می شود و دیگر از این نظر، مشکلی وجود نخواهد داشت.

اما حالا روح الله محمدی معاون میراث فرهنگی اردبیل حاشیه ها و حساسیت های این محوطه تاریخی را دلیل معطلی تعیین حریم «قره حسنلو» می داند. او به ایسنا گفت: پرونده حریم این محوطه اگر به تایید شورای فنی برسد، تا پایان سال مصوب می شود.

محمدی درباره این که چرا هنوز تعیین حریم و عرصه قره حسنلو مصوب نشده است، اظهار کرد: این محوطه از بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تا بعد از عید ۱۴۰۱، کاوش شد و در تابستان به ثبت ملی هم رسید، همچنین محدوده عرصه آن هم مشخص شده است، اما حریم و عرصه آن تکمیل نشده است. حاشیه و حساسیت های این محوطه زیاد است و باید با دقت زیاد حریم و عرصه نهایی آن مشخص شود و این اقدام باید بینابین انجام شود تا هم اثر حفظ شود و هم فعالیت اقتصادی این منطقه انجام شود. نقشه های اولیه حریم و عرصه آماده شده است و باید پروسه های تصویب و ثبت را طی کند. نقشه های اولیه در شورای حریم استان تایید شده است و باید مورد تایید شورای حریم در وزارتخانه هم قرار گیرد.

او ادامه داد: شورای فنی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شده و مقرر شده کارخانه فولاد هزینه پوشش محوطه را برای حفاظت اثر زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی بپردازد. در محدوده اثر هم ناظر باستان شناس تمام وقت داریم که تمام مدت فعالیت های اطراف را زیر نظر دارد.

معاون میراث فرهنگی اردبیل درباره بازه زمانی تصویب حریم «قره حسنلو» گفت: حریم و عرصه تعدادی از آثار تاریخی اردبیل مانند کوه تپه، تپه «آتشگاه» در سرعین، تپه «دیزلین» در هشجین خلخال، تپه «بریس» در شهرستان نمین و محوطه قره حسنلو قرار است تا قبل عید مصوب شوند و البته این تصویب به نظر کارشناسان و شورای حریم بستگی دارد.

اسفندماه سال ۱۴۰۰، مدیرکل وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از کشف تمدنی سه هزار ساله در محوطه «قره حسنلو» خبر داد. این در حالی بود که در تیرماه همان سال، برای احداث و ایجاد کارخانه آهن و فولاد در این محدوده استعلام می شود که شرکت سرمایه گذار ۹۷ هکتار را درحالی تقاضا می کند که محوطه باستانی قره حسنلو جزوی از آن اراضی به شمار می آید. از همین رو نگرانی هایی درباره تخریب احتمالی این محوطه تاریخی و سازه باستانی کشف شده در آن، ایجاد شد که به دنبال آن، عملیات کاوش نجات بخشی این محوطه از ششم بهمن سال ۱۴۰۰ برای شناسایی محوطه و بررسی توالی فرهنگی آن آغاز شد.

با وجود کاوش نجات بخشی، اما نگرانی ها درباره پروژه اقتصادی ایی که در محوطه باستانی قره حسنلو جریان داشت، ادامه پیدا کرد؛ نگرانی درباره محوطه تاریخی که در فهرست میراث ملی هنوز ثبت نشده بود و عرصه و حریم نامعلومی دارد. در همین راستا، حتی کارزاری هم با نام «میراث باستانی قره حسنلو ویلکیج را دریابیم» راه اندازی شد.

به دنبال این پیگیری ها و طرح دغدغه دوستداران میراث فرهنگی، نادر فلاحی مدیرکل وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرد که محوطه باستانی قره حسنلو در فهرست آثار ملی به شماره ۳۳۸۰۴ ثبت شده است، اما پس از ثبت ملی این محوطه باستانی، مسأله دیگر تعیین حریم این محوطه تاریخی بوده است که طبق آخرین وعده ها قرار است تا قبل از شروع سال ۱۴۰۲ مصوب شود.

1