30 سپتامبر 2023 - 20:44
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی:

ثبت جهانی "محور ساسانی" کرمانشاه در حال بررسی است

8 فوریه 2023 - 15:00 dsfr.ir/7y56w

ثبت جهانی "محور ساسانی" کرمانشاه در حال بررسی است
میراث فرهنگی کرمانشاه
«محور ساسانی» کرمانشاه

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: پرونده ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه به عنوان یک پرونده چند ملیتی در دست بررسی است.

به گزارش «دنیای سفر» علی دارابی در بازدید از غرفه استان کرمانشاه در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته، اظهار کرد: استان کرمانشاه با دارا بودن مراکز متعدد میراثی، جاذبه های گردشگری و همچنین صنایع دستی و میراث ملموس و ناملموس در کشور جایگاه مهمی دارد.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه در خصوص پرونده ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه و اسب کُرد، گفت: اخیرا در کشور یک شورای ثبت تشکیل دادیم که برای ۱۰ تا ۱۵ سال آینده برنامه ریزی کنیم که چه آثاری درحوزه میراث طبیعی و میراث ملموس و ناملموس در اولویت ثبت جهانی قرار دارند.

وی به وجود 35 هزار اثر ثبت ملی شده در کشورمان اشاره کرد و افزود: همچنین به لحاظ ثبت جهانی آثار ملموس با ۲۶ اثر جهانی رتبه نهم و با ۲۱ اثر جهانی ناملموس رتبه ششم دنیا را داریم، با این حال باتوجه به ظرفیت های بی شماری که داریم جایگاه ما باید بالاتر از این باشد.

دارابی یادآورشد: البته نباید فراموش کنیم که به مدت ۲۰ سال به دلیل انقلاب و جنگ تحمیلی اثری را در یونسکو ثبت نکرده ایم و آن زمان کشورها محدودیت سهمیه نیز نداشتند.

وی با بیان اینکه اکنون همه کشورها برای ثبت جهانی آثارشان سهیه دارند، افزود: در این شرایط باید از میان این همه اثر شاخص که داریم، به گزینی کنیم و بهترین ها را انتخاب کنیم.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: اخیرا درخواست های استان کرمانشاه در شورا مورد بررسی قرار گرفته ما هم به دنبال این هستیم که با نامه ریزی که داریم بتوانیم حتما در استان کرمانشاه کارهای ویژه ای را برای ثبت جهانی انجام دهیم.

دارابی در خصوص استفاده از ظرفیت چند ملیتی بودن محور ساسانی کرمانشاه برای تسریع در ثبت جهانی آن، اظهار کرد: برخی پرونده ها مثل محور ساسانی کرمانشاه چند ملیتی است که می توانیم با کشور عراق آن را ثبت کنیم که طبیعتا یک فرصت بی نظیری برای ما به ویژه در حوزه کرمانشاه است.

وی در خصوص پرنده ثبت جهانی محور ساسانی کرمانشاه تصریح کرد: هم اکنون در مرحله بررسی هستیم و تا تصمیم نهایی گرفته نشود، نمی توان چیزی را اعلام کرد، اما حتما آثار کرمانشاه جزو اولویت های ما برای ثبت جهانی است.

1