19 آوریل 2024 - 11:08

زلزله باند فرودگاهی در ترکیه را شکافت

6 فوریه 2023 - 12:00 dsfr.ir/cc1c7

زلزله باند فرودگاهی در ترکیه را شکافت
tmgrup.com.tr
زلزله در ترکیه

باند فرودگاه «هاتای» در ترکیه بر اثر زلزله آسیب دید و به شدت ترک خورد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از دیلی صباح چاپ ترکیه، پس از این که زلزله ای به بزرگی ۷.۸ ریشتر صبح روز دوشنبه (۱۷ بهمن ماه) استان «هاتای» واقع در جنوب شرقی ترکیه را لرزاند و باند فرودگاه هاتای نیز شکافته شد.

پس از این که زمین لرزه به این فرودگاه به شدت آسیب وارد کرد، پروازهای آن بلافاصله لغو شد.

زمین لرزه در عمق ۷ کیلومتری «پازارجیک» و در ساعت ۴:۱۷ صبح به وقت محلی رخ داد و در بسیاری از شهرهای ترکیه احساس شد.

پروازهای غیرنظامی به مقصد فرودگاه مرعش و غازیان تپه پس از زلزله به حالت تعلیق درآمد تا هواپیماهای حامل گروه های جست وجو و نجات و تجهیزاتِ امدادرسانی به این منطقه برسند.

فقط هواپیماهای حامل کمک و گروه های امداد و نجات می توانند در این دو فرودگاه پرواز کنند یا فرود بیایند. همچنین فرودگاه هاتای که باند آن به دلیل وقوع زمین لرزه به شدت آسیب دیده بود به روی تمام پروازها بسته شد.

تلاش های امدادرسانی در هاتای ادامه دارد. در شهر اسکندرون بخشی از بیمارستان دولتی، کلیسای کاتولیک، یک مدرسه ابتدایی و بسیاری از بناها نابود شدند.

روزنامه دیلی صباح همچنین از تخریب قلعه تاریخی «غازیان تپه» (Gaziantep) در ترکیه خبر داده است که بر اثر وقوع این زلزله بخش هایی از جنوب، شرق و جنوب شرقی قلعه تاریخی «غازیان تپه»، نابود شد و ویرانه های آن در جاده فرو ریخته است. همچنین گنبد و دیوار شرقی «مسجد شیروانی» که در نزدیکی این قلعه واقع شده است و در قرن هفدهم میلادی ساخته شده بود، ویران شده است.

رسانه های سوری همچنین از خسارات زلزله به قلعه حلب سوریه که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، خبر داده اند.

زلزله ترکیه تاکنون بیش از هزار کشته و صدها مصدوم برجای گذاشته است. این زلزله در ساعت ۴ و ۱۷ دقیقه بامداد در مرز ترکیه و سوریه رخ داد و کانون آن استان "قهرمان مرعش" در ترکیه بوده است. شهرهایی از جمله عثمانیه، آدانا و دیاربکر بر اثر زلزله آسیب دیده اند و کشورهایی همچون عراق، لبنان و سوریه نیز این زلزله را حس کرده اند.

1