22 ژوئیه 2024 - 13:07

فرو نشستن باشگاه تاریخی ارامنه در اثر ساخت و ساز علاالدین

30 اوت 2015 - 11:30 dsfr.ir/1t4ow

فرو نشستن باشگاه تاریخی ارامنه در اثر ساخت و ساز علاالدین
فرو نشستن باشگاه تاریخی ارامنه در اثر ساخت و ساز علاالدین

باشگاه اجتماعی ارامنه تهران به علت ساختمان سازی و گودبرداری غیراصولی پارکینگ طبقاتی مجتمع جدید علاء الدین فروریخت.

به گزارش گمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه هایی تاریخی تهران به نقل از سایت سفرنویس، ساخت مذکور با قدمتی نزدیک به صد سال که بسیاری از هنرمندان، اهالی موسیقی و هنر از آن به عنوان سالنی برای اجرا و عرضه آثارشان بهره می بردند، به علت ساختمان سازی در شرق آن ترک برداشت و دچار تخریب شد. در این فرو نشست بخشی از باشگاه و سالن ورزشی قوه قضایه نیز آسیب دیده است.

ساختمان مذکور که در تقاطع خیابان نوفل لوشاتو و خارک قرار داشت، لوکیشن بسیاری از فیلمها و سریالها مثل سرزمین کهن، شهریار و ... بود و به گفته یکی از اعضای هئیت امنای انجمن؛ تا یک روز قبل از این حادثه گروهی 50 نفره در بخشی از ساختمان در حال برداشت تصاویری برای فیلمی مستند با عنوان تاریخ شهر تهران بودند، که اگر این حادثه در روز قبل اتفاق افتاده بود، احتمال فاجعه ای انسانی را در پی داشت.

رستم وسکانیان معمار، نقاش و ... ارمنی تبار در سال 1331 در شهر تبریز به دنیا آمد و از دانش آموختگان ممتاز دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه هنرهای زیبای پاریس (بوزار) بود که از سال 1354 تا 1359 به عنوان دانشیار و مدیر گروه معماری دانشکده هنرهای زیبا تهران مشغول به فعالیت بود.

از آثار به نام ایشان می توان به بناهای؛ کودکستان ارامنه تبریز سال ۱۳۵۰ ، ورزشگاه آرارات تهران بین سالهای ۱۳۴۹ ـ ۱۳۵۴ بنا کودکستان ارامنه تبریز سال ۱۳۵۰ و مرکز هنری شوشی، در قره باغ در سال ۱۳۸۳ اشاره کرد. مرمت قره کلیسا در چالدران (1355ش) و کلیسای سرکیس مقدس در نزدیکی دیر استپانوس مقدس(1364ش) و بسیاری از آثار ملی دیگر کشور نیز به عهده وسکانیان بود.

گفتنی است ؛ با پیگیری های قانونی بخش حقوقی شهرداری در شعبه سوم دیوان عدالت اداری نهایت امر در چند روز پیش؛ این مرجع رأی صادره از کمیسیون ماده صد قانون شهرداری را درخصوص تخریب بنای تجاری غیرمجاز مستحدثه در طبقه هفتم پاساژ اصلی علاء الدین و تغییر کاربری های غیرمجاز ازجمله تبدیل انباری های تجاری به واحد تجاری را تأیید کرده است. ولیکن هنوز زمان اجرای حکم از سوی شهرداری تهران مشخص نیست.

محمد باقر قالیباف شهردار تهران درباره پرونده پاساژ اصلی علاءالدین گفته بود: با هرگونه تخلفات غیرمجاز ساختمانی به ویژه آن دسته از برج ها و مجتمع های اداری و تجاری که نفس شهر را گرفته اند و حقوق شهروندان و قانون را زیرپا گذاشته اند، بدون اغماض برخورد می کنیم.

بنای جدید علاء الدین در خیابان نوفل لوشاتو که از شانزدهم بهمن سال 91 کار اجرایی آن شروع شده هفده طبقه دارد که 8 طبقه آن در زیرزمین و 9 طبقه آن در رو بنا خواهد شد.

علی ای الحال امیدواریم موضوع ساخت و سازهای غیر اصولی و خاکبردای های اینچنینی در شهر تهران مورد پیگیری قرار گیرد تا شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم، حوادثی که سلامت شهروندان را به مخاطره انداخته است، حوادثی که منتج به یک فاجعه انسانی خواهد شد.

1