5 دسامبر 2023 - 23:06
سرپرست پایگاه میراث فرهنگی محوطه باستانی ریوی:

اعتبار کافی برای نصب تابلوهای معرفی محوطه باستانی ریوی در جاده ها نداریم

28 ژانویه 2023 - 14:50 dsfr.ir/pc9aq

اعتبار کافی برای نصب تابلوهای معرفی محوطه باستانی ریوی در جاده ها نداریم
وحید خادمی
محوطه باستانی ریوی واقع در دشت سملقان استان خراسان شمالی

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی محوطه باستانی ریوی گفت: اعتبار کافی برای نصب تابلوهای معرفی محوطه باستانی ریوی در جاده های شهرستان مانه و سملقان نداریم.

به گزارش «دنیای سفر» جعفری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه محوطه باستانی ریوی یک شهر تاریخی و محل استقرار در دوره های هخامنشی، اشکانی و ساسانی بوده است، اظهار کرد: این منطقه ۳ هزار و ۷۰۰ سال گذشته مورد توجه و محل استقرار در دشت سملقان بوده است.

وی افزود: مهم ترین دوره زندگی در این محوطه تاریخی به دوره هخامنشی تا دوره ساسانی یعنی یک هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ سال گذشته می رسد.

جعفری ادامه داد: برای خرید تابلوهای معرفی نیاز به اعتبار ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی داریم و این موضوع یکی از ضروریات محوطه تاریخی برای عید نوروز امسال است.

وی با بیان اینکه طی امسال برنامه نوروزگاه در این محوطه باستانی برگزار خواهد شد و پذیرای گردشگران خواهیم بود، گفت: یکی از مهمترین زیرساخت هایی که باید تا آن زمان ایجاد شود، راه دسترسی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: راه دسترسی در این محوطه ساخته شده اما به واسطه فعالیت کوره های آجرپزی باید راه های مذکور ساماندهی شوند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۰ فصل از کاوش ها در این منطقه انجام شده است، گفت: طی این دور از کاوش انجام شده بخشی از محدوده کاخ، بخشی از قلعه دوره هخامنشی و بنای خزانه در دوره هخامنشی به محدوده های کشف و بیرون آورده شده، اضافه و مرمت شد.

1