15 آوریل 2024 - 07:38

رشد گردشگری به پیش از کرونا بازگشت

21 ژانویه 2023 - 11:00 dsfr.ir/yb6yz

رشد گردشگری به پیش از کرونا بازگشت
reuters.com
گردشگران اروپایی در یونان

جمعیت گردشگران اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ به سطوح پیش از همه گیری نزدیک شد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از رویترز، اداره آمار اتحادیه اروپا اعلام کرد که تعداد شب های اقامت در اقامتگاه های توریستی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ به سطح قبل از همه گیری نزدیک شد.

این منطقه در سال گذشته ۲.۷۲ میلیارد شب اقامت در اقامتگاه های توریستی را ثبت کرد که تنها ۵.۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ و قبل از اینکه کووید ۱۹ به دلیل تعطیلی مرزها و محدودیت، خسارت سنگینی به صنعت گردشگری وارد کند، کاهش داشته است. این رقم نسبت به سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب ۹۱.۱ درصد و ۴۸.۳ درصد افزایش داشته است.

به نظر می رسد این بخش از صنعت در حال بازگشت از بیماری همه گیر است. سفرهای داخلی با ۰.۷ درصد فراتر از سطح قبل از همه گیری به ۱.۵۳ میلیارد شب رسیده است؛ در حالی که گردشگری بین المللی همچنان ۱۲.۶ درصد کمتر از ۱.۱۹ میلیارد شب است.

در میان کشورهای اتحادیه اروپا، دانمارک، هلند و بلژیک بیشترین افزایش را در مسافران داخلی و خارجی داشته که به ترتیب ۱۲.۳، ۳.۹ و نیم درصد از ارقام سال ۲۰۱۹ فراتر رفته است.

لتونی و اسلواکی از نظر تعداد شب های توریستی در سال ۲۰۲۲ در میان کشورهایی بود که کمترین رشد را داشت و تنها اندکی بالاتر از ۷۰ درصد از سطح سال ۲۰۱۹ بهبود یافت.

سازمان جهانی گردشگری (WTO) در بیانیه ای اعلام کرد با نگاهی به آینده، سال ۲۰۲۳ می تواند شاهد بازگشت گردشگران بین المللی به سطح قبل از همه گیری در اروپا و خاورمیانه باشد.

با این حال سازمان جهانی گردشگری هشدار می دهد محیط اقتصادی نامشخص و تنش های ژئوپلیتیکی ممکن است با کاهش هزینه ها، سفرهای کوتاه تر و سفرهای محلی بر رفتار گردشگری تاثیر بگذارد.

1