قوی‌ترین پاسپورت جهان و رتبه ایران در سال ۲۰۲۳

11 ژانویه 2023 - 21:30 dsfr.ir/s37ce

قوی‌ترین پاسپورت جهان و رتبه ایران در سال ۲۰۲۳
guideconsultants.com
قوی‌ترین پاسپورت جهان و رتبه ایران در سال ۲۰۲۳

فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۳ درحالی اعلام شد که همچنان سه کشور آسیایی در جایگاه‌های برتر این فهرست به چشم می‌خورند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از سی‌ان‌ان، شرکت مشاوره جهانی شهروندی و اقامت Henley & Partners گزارشی را درباره برترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۳ منتشر کرد.

شهروندان ژاپن با دسترسی بدون ویزا به ۱۹۳ مقصد در سراسر جهان و با پیشی گرفتن از سنگاپور و کره جنوبی، قوی‌ترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۲۳ را همانند چند سال اخیر در اختیار دارند.

در فهرست امسال، ‌گذرنامه کره جنوبی و سنگاپور با دسترسی بدون ویزا به ۱۹۲ مقصد مشترکا در جایگاه دوم قرار دارند.

اکنون که آسیا و اقیانوسیه محدودیت‌های سفری دوران کرونا را لغو کرده‌اند، به نظر می‌رسد شهروندان این مناطق بار دیگر از آزادی سفر به نقاط مختلف استفاده کنند.

طبق گزارش اخیری که با استفاده از اطلاعات انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی منتشر شده، آمار سفرهای جهانی اکنون به ۷۵ درصد سطح پیش از همه‌گیری کرونا رسیده است.

در رتبه‌های پایین‌تر از سه کشور آسیایی، ‌گروهی از کشورهای اروپایی سایر جایگاه‌های برتر فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان را به خود اختصاص داده‌اند؛ آلمان و اسپانیا با امکان سفر بدون ویزا به ۱۹۰ مقصد در رتبه سوم و فنلاند، ایتالیا و لوکزامبورگ با دسترسی با ۱۸۹ مقصد در جایگاه چهارم قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند.

اتریش، ‌دانمارک، هلند و سوئد همگی در رتبه پنجم قرار گرفته‌اند و جایگاه ششم این فهرست به کشورهای فرانسه، ‌ایرلند، ‌پرتغال و بریتانیا رسیده است.

نیوزلند و ایالات متحده آمریکا به همراه بلژیک، نروژ، سوئیس و جمهوری چک در جایگاه هفتم فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان به چشم می‌خورند.

گذرنامه ایران نیز در این رتبه‌بندی در جایگاه ۹۹ قرار دارد. شهروندان ایرانی درحال حاضر امکان دسترسی بدون ویزا به ۴۳ مقصد را دارند. سال گذشته گذرنامه ایران در جایگاه ۱۰۲ این فهرست قرار داشت.

شهروندان افغانستان با دسترسی بدون ویزا به ۲۷ کشور بار دیگر در پایین‌ترین جایگاه این فهرست قرار گرفته‌اند.

فهرست Henley & Partner یکی از چندین گزارشی است که شرکت‌های مالی برای رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهانی و بر اساس میزان دسترسی شهروندان به مقاصد مختلف منتشر می‌کنند.

گزارش شرکت Henley & Partner امسال ۱۹۹ پاسپورت را بر اساس تعداد مقاصدی ارزیابی کرده که شهروندان هر کشور می‌توانند بدون ویزا به آن‌ها سفر کنند. این فهرست در طول سال و با ایجاد تغییرات در سیاست‌های صدور ویزا به‌روز رسانی می‌شود.

1