28 فوریه 2024 - 18:32

ساماندهی و مرمت ۳۰ اثر تاریخی خراسان شمالی

10 ژانویه 2023 - 11:00 dsfr.ir/yx9iz

ساماندهی و مرمت ۳۰ اثر تاریخی خراسان شمالی
سید ابراهیم رحمانی
آب انبار صفی آباد در اسفراین

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی از مرمت ۳۰ اثر تاریخی خراسان شمالی در ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» علی مستوفیان اظهار کرد: در این بازه زمانی ۳۰ اثر تاریخی سطح استان با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد و ۹۷۷ میلیون ریال مرمت شد.

وی افزود: از آثار مرمت شده می توان به مقبره حمام روستای استاد، گرمابه استاد و بابا و بی بی در فاروج، شهر بلقیس، امام زاده زید توی، امامزاده دهنه شیرین، ارگ دولت آباد و آب انبار صفی آباد در اسفراین، مرمت بقایای معماری محوطه تاریخی ریوی، بنای گرمابه قلعه خان، بنای تاریخی روستای زرد و گرمابه قلعه خان در مانه و سملقان، مرمت رباط قلی، بنای کوشک در جاجرم، مرمت رباط عشق و باغ مزار در گرمه، مرمت گرمابه عسگری، مقبره شهدا، حسینیه جاجرمی، بخشی بنای تاریخی مفخم، یک حجره در کاروان سرای سبزه میدان، مرمت ساماندهی بخشی از عمارت و آیینه خانه مفخم در بجنورد و مرمت بنای امامزاده نبی (ع) غلامان در رازو جرگلان اشاره کرد.

علی مستوفیان به ثبت آثار تاریخی در فهرست آثار ملی کشور نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تا کنون ۳۰ اثر خراسان شمالی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که از این تعداد ۱۵ محوطه و بنا، ۶ اثر ناملموس، ۵ اثر منقول تاریخی و فرهنگی و ۴ اثر طبیعی را شامل می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۶ موزه در سطح استان فعال هستند، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تا کنون ۱۳ هزار بازدیدکننده داخلی و خارجی از موزه ها و اماکن تاریخی سطح استان بازدید کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تأکید کرد: در ۹ماهه سال جاری، ۳ مورد کاوش و گمانه زنی در محوطه تاریخی فاروج، تپه حیدران جاجرم و محوطه تاریخی ریوی به مبلغ ۳۰ میلیارد ریال انجام شده است.

1