13 آوریل 2024 - 12:22
پیش بینی ۲ میلیارد سفر چینی ها در ۴۰ روز

مرزهای چین رسما باز شد

9 ژانویه 2023 - 21:50 dsfr.ir/dn154

مرزهای چین رسما باز شد
wionews.com
مرزهای چین رسما باز شد | پیش بینی ۲ میلیارد سفر چینی ها در ۴۰ روز

با باز شدن مرزهای چین به هنگ کنگ، پایان قرنطینه برای بازدیدکنندگان و آغاز سفر میلیون ها نفر در تعطیلات سال نوی چینی، زنگ خطر برای افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا به صدا درآمده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از گاردین، در حالی که چین با افزایش موارد کووید دست و پنجه نرم می کند، شرایط قرنطینه را برای مسافران ورودی لغو کرده است و تقریباً به سه سال انزوای خودخواسته پایان داده و با باز کردن مرز خود با هنگ کنگ، آخرین ستون های سیاست کووید-صفر را که مردم را در برابر ویروس محافظت می کرد، از بین برد.

سیاست سختگیرانه کرونا تأثیر زیادی بر دومین اقتصاد بزرگ جهان داشت و باعث ایجاد نارضایتی در سراسر جامعه چین شد که به اعتراضات سراسری نیز در این کشور انجامید. 

از امروز (یکشنبه، ۱۸ دی) مسافران ورودی به چین پس از تقریباً سه سال که در معرض دوره های مختلف قرنطینه اجباری بودند، دیگر نیازی به این کار ندارند.

از زمانی که چین در ماه گذشته اعلام کرد که از ۸ ژانویه دیگر مسافران ورودی از جمله ساکنانی که از سفرهای خارجی بازمی گردند را تحت قرنطینه قرار نمی دهد، جستجوها برای پروازهای بین المللی و محل اقامت بلافاصله در وبسایت Trip.com به بالاترین حد خود در سه سال گذشته رسید. طبق داده های این سایت مسافرتی چینی، رزرو برای سفرهای خارج از کشور در تعطیلات سال نو قمری پیش رو، که بین ۲۱ ژانویه تا ۲۷ ژانویه امسال است، نسبت به سال گذشته ۵۴۰ درصد افزایش یافته است. میانگین هزینه هر رزرو هم ۳۲ درصد افزایش یافته است.

اما افزایش مورد انتظار گردشگران چینی باعث شده که بیش از ده ها کشور تست های اجباری کووید را بر مسافران از پرجمعیت ترین کشور جهان اعمال کنند، زیرا این کشور در حال مبارزه با بدترین شیوع کرونا است.

پیش بینی می شود با ورود به تعطیلات سال نوی چینی در این ماه، شیوع این بیماری وارد شرایط بحرانی تازه ای شود که در طی آن انتظار می رود میلیون ها نفر از کلان شهرهای کرونازده به حومه شهر سفر کنند تا از اقوام آسیب پذیر و مسن تر خود بازدید کنند.

چین از روز شنبه اولین روز از دوره ۴۰ روزه سفر سال نوی قمری (چینی) که پیش از همه گیری به عنوان بزرگترین مهاجرت سالانه مردم در جهان شناخته می شود را آغاز کرده است. این تعطیلات رسمی سال نو که به طور رسمی از ۲۱ ژانویه آغاز می شود، اولین تعطیلات از سال ۲۰۲۰ بدون محدودیت سفرهای داخلی خواهد بود.

وزارت حمل و نقل چین اخیرا اعلام کرده که انتظار دارد بیش از ۲ میلیارد مسافر در ۴۰ روز آینده سفر کنند.

پیش بینی سفر ۲ میلیارد چینی در ۴۰ روز 

در منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ در جنوب چین، محدودیت های شدید سفر برون مرزی با سرزمین اصلی چین از روز یکشنبه کاهش یافته است و اقتصاد راکد هنگ کنگ امیدوار است تا با بزرگترین منبع رشد خود دوباره ارتباط برقرار کند و خانواده هایی که با مرز از هم جدا شده اند، مشتاق دیدار مجدد در سال جدیدشان هستند.

تا ۵۰ هزار نفر از ساکنان هنگ کنگ پس از ثبت نام آنلاین می توانند روزانه در سه ایستگاه بازرسی زمینی از مرز عبور کنند. ۱۰ هزار نفر دیگر مجاز خواهند بود از طریق دریا، هوا یا پل، بدون نیاز به ثبت نام قبلی، از مرزهای هنگ کنگ خارچ شوند.

تاکنون بیش از ۲۸۰ هزار نفر برای سفر در عرض یک روز پس از اعلام قوانین جدید ثبت نام کرده بودند، اما مسافران هنگ کنگ همچنان باید نتیجه آزمایش اسید نوکلئیک منفی (در راستای کرونا) را ارائه دهند که حداکثر ۴۸ ساعت قبل از حرکت گرفته شده باشد.

به گفته تحلیلگران، اگرچه ممکن است سفرهای بین المللی خیلی زود به سطح قبل از همه گیری باز نگردد، شرکت ها، صنایع و کشورهایی که به گردشگران چینی متکی هستند در سال ۲۰۲۳ افزایش خواهند یافت.

چین در سال ۲۰۱۹ به طور متوسط حدود ۱۲ میلیون مسافر هوایی خروجی در ماه داشت، اما این تعداد در طول سال های کووید ۹۵ درصد کاهش یافت، اما پیش بینی می شود که این رقم تا تابستان به حدود ۶ میلیون در ماه بهبود یابد.

1