17 آوریل 2024 - 14:36

کشف بقایای سر ۹ تمساح در یکی از مقبره های مصر باستان

6 ژانویه 2023 - 21:30 dsfr.ir/9h12a

کشف بقایای سر ۹ تمساح در یکی از مقبره های مصر باستان
کشف بقایای سر ۹ تمساح در یکی از مقبره های مصر باستان
ancient-origins.net

باستان شناسان بقایای سر ۹ تمساح را که در یکی از مقبره های مصر باستان دفن شده بودند، کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از انشنت اوریجینز سر تمساح در یک مقبره، توسط گروهی از متخصصان مرکز باستان شناسی مدیترانه در دانشگاه ورشو در حین کاوش در یک گورستان باستانی واقع در مصر کشف شد.

بقایای این حیوانات در داخل دو مقبره پنهان شده بودند که به مقامات بلندپایه ای تعلق دارند که در عصر «پادشاهی نوین»، بین قرن شانزدهم پیش از میلاد تا قرن یازدهم پیش از میلاد زندگی می کردند.

باستان شناسان از این اکتشاف به عنوان یافته ای منحصر به فرد یاد کردند و نتایج کاوش را در مجله «باستان شناسی آفریقا» به اشتراک گذاشتند.

این گروه از باستان شناسان از سال ۲۰۱۳ در این گورستان کاوش کرده اند. یکی از آن ها متعلق به «چِتی»، یکی از مقامات بلندپایه در زمان حکومت فرعون «منتو هوتپ دوم» (۲۰۵۵ پیش از میلاد تا ۲۰۰۲ پیش از میلاد) است. دیگری به خدمتگزاری ناشناس دربار سلطنتی تعلق دارد که از مقام نسبتا مهمی برخوردار بود.

مقبره ها ۹ جمجمه تمساح از نوع بزرگ بومی زیستگاه های آب شیرین مصر را درحالی دربر گرفته اند که این جمجمه ها در پارچه های کتانی پیچیده شده بودند.

سرپرست گروه باستان شناسی که این جمجمه ها را کشف کرده اند، این اکتشاف را کاملا "غیرمعمول" و نخستین نوع در تاریخ کاوش های مصری توصیف کرد.

تاکنون مومیایی تمساح های زیادی در کنار رود نیل کشف شده است. همه آن ها مومیایی کامل تمساح ها هستند که در دخمه های مخصوص حیوانات مقدس قرار داده شده بودند. تمساح ها در مصر باستان به عنوان شکل ایزد «سوبک» در نظر گرفته می شدند و مقدس بودند.

1