17 مارس 2023 - 18:37

مجسمه کعپر شاهکار ۴۵۰۰ ساله مصریان

6 ژانویه 2023 - 11:50 dsfr.ir/2y42n

مجسمه کعپر شاهکار ۴۵۰۰ ساله مصریان
ویکی مدیا
کعپر (انگلیسی: Ka’aper) یا «شیخ البلد» یک کاهن و کاتب در دورانِ مصر باستان بود

مجسمه چوبی ۴۵۰۰ ساله ای که برای طراحی چشم های آن از سنگ های شفاف استفاده شده است، مهارت صنعتگران مصر باستان را به خوبی به نمایش می گذارد.

به گزارش «دنیای سفر»، مصریان باستان، صنعتگران و هنرمندان چیره دستی بودند. آن ها برای مهارت در خلق مجسمه های خاکسپاری شهرت داشتند و تجارت پر رونقی در خلق مجسمه هایی مقبره ها و معابد این سرزمین ایجاد کرده بودند.

در چند قرن گذشته، باستان شناسان همواره آثار تاریخی زیبایی را کشف کرده اند که همچنان بینندگان را شگفت زده می کند، از جمله این مجسمه ها می توان به مجسمه کاتب و کشیش کَعپر (همچنین به نام کاپر یا شیخ البلد شناخته می شود) اشاره کرد. این مجسمه چوبی یک اثر هنری فوق العاده واقعی است که باور مصنوعی بودن آن تقریبا غیرممکن است. این مجسمه فوق واقع گرایانه که به زیبایی ساخته شده است، مهارت فوق العاده صنعتگران باستانی را نشان می دهد.

مجسمه کعپر در مقبره این کاتب و کشیش واقع در گورستان «سقاره» در وضعیت عالی کشف شد. این مجسمه به دودمان پنجم «پادشاهی قدیم»، یعنی حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد تعلق دارد. مجسمه به شکلی ساخته شده است که گویی این فرد در حال قدم زدن است. او همچنین در دستش عصایی نگه داشته است.

کعپر، کاتب و کشیشی بود که مقام رسمی، اما نه چندان بلندپایه داشت. بنابراین او نه به عنوان یک چهره ایده آل، بلکه به عنوان یک مرد واقعی به تصویر کشیده شده است.

یکی از جذاب ترین ویژگی های این مجسمه، چشم های سنگ کریستال و مسی آن است که واقع گرایی خیره کننده ای به این مجسمه بخشیده است. با توجه به این که مجسمه از جنس چوب چنار ساخته شده است، عجیب به نظر می رسد که تا این حد سالم باقی مانده است. یکی از عناصری که به نظر می رسد متلاشی شده بیرونی ترین لایه اولیه گچی و رنگ شدۀ آن است. با این حال، آسیب کمی که در طول زمان به این مجسمه وارد شده، کاملاً چشمگیر است. در کنار این مجسمه، مجسمه چوبی زنی قرار داشته که گمان می رود همسر کاپر باشد.

کعپر (انگلیسی: Ka’aper) یا «شیخ البلد» یک کاهن و کاتب در دورانِ مصر باستان بود که در اواخر فرمانروایی دودمان چهارم مصر و اوایل حکمرانی دودمان پنجم مصر زندگی می کرد. (حوالی سال ۲۵۰۰ از گاه شماری دوران مشترک).

مورخان مطالب زیادی از زندگی او نمی دانند و با آنکه مقام اداری وی چندان بالا نبوده است، اما به سبب تندیس چوبی ای که از او بجا مانده، شهرت دارد. القاب او شامل «کاهنِ قاریِ مناجات و طلسم» و «کاتب نظامی پادشاه» است که دومی، احتمالاً به دلیل حضور او در چند عملیات نظامی در فلسطین بوده است.

مصطبه او توسط آگوست ماریت در گورستان سقاره کشف شد که در شمال هرم جوزر واقع شده است.

امروزه این مجسمه مشهور «کعپر» در «موزه مصر» در قاهره نگهداری می شود. در این موزه نمونه های بسیاری دیگر از هنر مصریان باستان نیز به نمایش گذاشته شده است.

1