31 مارس 2023 - 05:18

علت ۲ نرخی بودن هزینه اعزام زائرین به حج تمتع سال ۱۴۰۲

4 ژانویه 2023 - 13:30 dsfr.ir/mq4n1

علت ۲ نرخی بودن هزینه اعزام زائرین به حج تمتع سال ۱۴۰۲
دریافتی
حج 1401

سازمان حج و زیارت با انتشار اطلاعیه ای دلیل دو نرخی شدن حج سال آینده را اعزام زائران سال ۹۹ که هزینه حج آنها به صورت دلار نزد بانک مرکزی به امانت گذاشته شده بود، اعلام کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، روابط عمومی سازمان حج و زیارت در خصوص علت دو نرخی شدن هزینه حج تمتع سال 1402 اطلاعیه ای صادر کرد. متن اطلاعیه به شرح ذیل است:

از آنجا که بخش اعظم هزینه های اعزام حجاج عزیز به صورت ارزی است، هزینه تمام شده حج در سال 1399 بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه شده و ارز مورد نیاز اعزام این عزیزان بر مبنای نرخ هر دلار برابر حدود 90 هزار ریال از بانک مرکزی بر اساس مصوبه هیئت دولت در سال 1398 تامین اعتبار شد.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و تصمیم کشور عربستان مبنی بر عدم امکان اعزام حجاج به آن کشور بالطبع امکان اعزام حجاج کشورمان ممکن نشد این در حالی بود که کلیه هزینه های مورد نیاز محاسبه و از حجاج اعزامی آن سال دریافت شده بود. پس از تصمیم دولت عربستان و عدم شرایط مناسب برای اعزام حجاج، جلسات کارشناسی متعددی در سطح سازمان حج و زیارت و همچنین با دستگاه های ذیربط برگزار و در نهایت تصمیم گرفته شد ارز تأمین شده برای حجاج ثبت نامی سال 1399 نزد بانک مرکزی به امانت باقی مانده و در زمان اعزام زائران مبالغ هزینه ای ارزی آنها از این منبع تأمین شود.

حدود 40 درصد از حجاج ثبت نام شده در سال 1399 در حج سال 1401 اعزام شدند و علت اینکه کلیه آنها نتوانستند اعزام شوند محدودیت اعمال شده از سوی دولت عربستان برای تمامی کشورها بود که سهمیه اختصاصی را کاهش داده بودند.

جهت حج سال 1402 نیز در پرتو الطاف الهی، طبق اعلام مقامات کشور عربستان به احتمال قوی سهمیه تخصیصی به کشورها به صورت کامل خواهد بود؛ لذا بخشی از حجاج اعزامی کشورمان، زائرین ثبت نامی سال 1399 خواهند بود که ارز مورد نیاز آنها در همان سال خریداری شده و هزینه نیز از ایشان دریافت شده و برای بخش دیگر زائران باید هزینه های ارزی برابر نرخ ارز تصویب شده سال جاری که براساس مصوبه هیئت محترم دولت محاسبه و اعلام خواهد شد، تامین شود؛ این موضوع موجب متفاوت بودن هزینه های اعزام حجاج در سال 1402 خواهد شد.

1