2 مارس 2024 - 03:59

تخریب ها در بافت تاریخی شیراز همچنان ادامه دارد!

29 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/t472j

تخریب ها در بافت تاریخی شیراز ادامه دارد. آنطور که کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی شیراز خبر می دهند، تخریب هایی که از 2 سال گذشته تا کنون با هدف طرح توسعه حرم شاهچراغ صورت گرفته، متوقف نشده و همچنان در محدوده ضلع شرقی شاهچراغ در حال انجام است.

به گزارش دنیای سفر؛ چند سالی است که طرح بین الحرمین در بافت تاریخی شیراز در حال اجرا است. این طرح که با عنوان حرم تا حرم شهرت دارد در مسیر خود بسیاری از بناهای تاریخی را از میان برداشته است. چنانچه بسیاری از مسئولان شهری نیز در توجیه این اقدامات مخرب از بافت تاریخی شیراز به عنوان بافت فرسوده نام می برند.

سال گذشته در حالی طرح حرم توسعه شاهچراغ شدت بیشتری پیدا کرد که این طرح با مخالفت جدی سازمان میراث فرهنگی، فعالان این بخش و کارشناسان مواجه شد. چناچه اعتراض های بسیاری برای جلوگیری و توقف این طرح صورت گرفت.

حتی شورای عالی شهرسازی و معماری چندی پیش با صدور بیانیه ای بر حفاظت از ارزش‌های معماری ایرانی اسلامی در بافت تاریخی شیراز تاکید و اعلام کرد: استمرار طرح های شهرسازی متعدد پیرامون شاهچراغ نتیجه ای جز صدمه ندارد.

اما با وجود هشدارهای مسئولان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی شنیده می شود که تخریب ها در محدوده ضلع شرقی شاهچراغ همچنان ادامه دارد.

یکی از کارشناسان اداره میراث فرهنگی فارس که نخواست نامش فاش شود در گفت و گو با دنیای سفر به تخریب های محله اسکندریه اشاره کرد که با جدیت در حال انجام است.

او گفت: از آمار تخریب هایی که در حال انجام است خبری در دست نیست اما موضوعی که آشکار است فعالیت لودرهایی است که در بخش مهمی از بافت تاریخی شیراز در حال فعالیت هستند.

این کارشناس تاکید می کند، محدوده شاهچراغ نیازمند طرح بازنگری است اما باید این طرح در قالب طرح احیاء باشد نه تخریب. در آن صورت میراث فرهنگی از پروژه شاهچراغ حمایت می کند.

1