30 مارس 2023 - 22:18

بیم و امید گردشگری چین در آغاز 2023

29 دسامبر 2022 - 07:00 dsfr.ir/t22n9

بیم و امید گردشگری چین در آغاز 2023
sixthtone.com
گردشگران خارجی در چین

مقام های چین از لغو مقررات قرنطینه برای مسافران ورودی به این کشور خبر دادند. این درحالی است که گزارش هایی از خیزش دوباره ویروس کرونا در این کشور منتشر شده است. از سوی دیگر، بازگشت موج سفر چینی ها پس از سه سال محدودیت برخی کشورها را امیدوار کرده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از نیویورک تایمز، مقام های چین اعلام کردند: مسافرانی که از هشتم ژانویه وارد چین شوند دیگر ملزم به سپری کردن دوران قرنطینه نخواهند بود.

از هشتم ژانویه ۲۰۲۳ به بعد مسافران ورودی فقط باید نتیجه منفی آزمایش پی سی آر مربوط به ۴۸ ساعت پیش از سفر را ارائه کنند. همزمان با لغو قرنطینه مسافران، محدودیت در شمار پروازهای ورودی به چین نیز تغییر داده می شود.

محدودیت های سفری پرجمعیت ترین کشور جهان را به مدت سه سال در انزوا نگه داشته بود. در سال ۲۰۲۰ ورود مسافران خارجی به چین ممنوع شد، چند ماه بعد گروهی موفق شدند وارد این کشور شوند که فقط برای ملاقات با خانواده و کسب وکار اجازه سفر داشتند.

حتی برخی از شهروندان چینی نیز در ابتدا نمی توانستند به خانه بازگردند و مسافرانی که مجوز ورود به چین داشتند علاوه بر ارائه مدارک پزشکی باید دوران قرنطینه را با هزینه خود و گاهی اوقات به مدت دو ماه سپری می کردند.

اجرای سه سال مقررات سختگیرانه کرونا در چین که بسته شدن مرزها تا قرنطینه های سراسری مداوم را شامل می شود، اقتصاد این کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده است و کاهش محدودیت های مرزی بخشی از برنامه گسترده تر چین برای لغو محدودیت های سختگیرانه دوران همه گیری کرونا است. کاهش این محدودیت ها از اوایل ماه جاری میلادی و به دنبال اعتراضات مردمی نسبت وضعیت اجتماعی و اقتصادی به طور ناگهانی آغاز شد.

تغییر ناگهانی در مقررات، با توجه به آمادگی نداشتن جامعه و سیستم سلامت چین، سبب کمبود گسترده داروهای سرماخوردگی و تب و افزایش شمار بستری های مبتلایان در بیمارستان ها شده است.

با این وجود تصمیم جدید مقام های چین برای کاهش مقررات سختگیرانه سفری باعث ایجاد امیدواری در وضعیت گردشگری جهانی شده است، چراکه مسافران چینی همواره از بزرگترین منابع گردشگری کشورهای مختلف جهان بوده اند. البته بازگشت به وضعیت عادی صنعت گردشگری یک شبه میسر نخواهد شد.

در سال ۲۰۱۹، چین بیشترین سهم در سفرهای خارج از کشور را به خود اختصاص داده بود.

تصمیم جدید چین، شرایط سفر برای چینی هایی که از سفر خارجی به خانه بازمی گردند را بسیار آسان تر می کند. با این حال آژانس های مسافرتی انتظار دارند که بازگشت به وضعیت پیش از همه گیری کرونا چندین ماه زمان ببرد.

روز بعد از انتشار بیانیه جدید مقام های چین درباره لغو قانون قرنطینه، بسیاری از شهروندان چین برنامه ریزی برای سفر را آغاز کردند و هنگ کنگ، ژاپن، تایلند و کره جنوبی را بیش از سایر مقاصد برای سفرهای آینده انتخاب کرده اند.

1