17 آوریل 2024 - 00:01

معطلی تعیین حریم «تپه چهک» برای چیست؟

26 دسامبر 2022 - 07:40 dsfr.ir/kx294

معطلی تعیین حریم «تپه چهک» برای چیست؟
دریافتی
«چهک» یکی از تپه های تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد در روستای چهاربیشه در شهرستان گچساران واقع شده

معاون میراث‌ فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد چرایی اصلاح حریم «تل خسرو» و بازنگری حریم «دهدشت» را تشریح کرد و درباره طولانی شدن تعیین عرصه و حریم «تپه چَهَک» توضیحاتی داد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از ایسنا، «چهک» یکی از تپه های تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد است که در روستای چهاربیشه در شهرستان گچساران واقع شده است. این اثر سال ۱۳۸۴ در فهرست میراث ملی کشور ثبت شد، اما پس از گذشت ۱۷ سال از ثبت این تپه، حریم و عرصه آن هنوز تعیین وضعیت نشده است. این بلاتکلیفی اعتراض مردم ساکن چهار بیشه را برانگیخته است.

ساکنان این روستا گفته اند چون تپه تاریخی حریم مشخصی ندارد، اجازه ساخت وساز، تعمیر و یا فروش خانه های خود را ندارند. از سوی دیگر، این نگرانی مطرح است که با توجه به سیاست جدید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر کوچک سازی حریم آثار تاریخی، حریم این تپه کوچک تر از حد لازم تعیین شود.

رحیم خردمند رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان گچساران دلیل معطل ماندن حریم «تپه تاریخی چهک» را کمبود اعتبار اعلام کرده و گفته بود:«نیازمند سه میلیارد ریال اعتبار برای تعیین حریم این اثر تاریخی هستیم. پس از تعیین حریم در صورت نیاز برای خریداری خانه های اطراف این اثر تاریخی اقدام می شود. بررسی های میدانی کارشناسان میراث فرهنگی نشان می دهد دست کم ۱۴ واحد مسکونی روستای چهاربیشه در حریم تپه تاریخی چهک قرار دارد. براساس قانون تا تعیین حریم، مالکان این خانه ها حق فروش یا تعمیر و بازسازی خانه های خود را ندارند.

رحیم دادی نژاد معاون میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد به تازگی از گمانه زنی برای تعیین عرصه و حریم این «تپه تاریخی چهک» خبر داد و به ایسنا گفت: روستایی ها تا سه چهار دهه گذشته اطراف این تپه کشاورزی می کردند، اما حالا زمین های آن ها در محدوده شهری قرار گرفته و بها و ارزش آن بالا رفته است. از سویی، مردم و ادارات و نهاهای دولتی خواستار آن هستند که در این زمین ها ساخت وساز کنند و تاریخی بودن این محوطه، چالش برانگیز شده است. برای حفاظت از این تپه تاریخی مذاکره ای درباره آغاز گمانه زنی و تعیین حریم و عرصه آن داشته ایم که چند روز آینده انجام می شود.

او در پاسخ به این سوال که چرا تعیین عرصه حریم تپه چهک طولانی شده است؟ اظهار کرد: سال های گذشته با انجام یکسری مطالعات سطحی، حریمی فرضی برای این تپه تاریخی در نظر گرفته شد تا بتوانیم در برابر آسیب ها و چالش های احتمالی از آن محافظت کنیم، اما برای تعیین حق و حقوق مالکان زمین های اطراف آن، نیاز است گمانه زنی و مطالعات دقیق انجام شود تا عرصه و حریم اصلی اثر کاملا مشخص شود.

دادی نژاد با بیان این که تاکنون کاوشی روی «تپه تاریخی چهک» انجام نشده است، درباره وضعیت حفاظتی این تپه گفت: این تپه تاریخی در میان روستا قرار دارد و مردم همیشه از آن محافظت کرده اند، بنابراین حفاری غیرمجاز در این تپه مشاهده نشده است. چالشی که برای این اثر تاریخی وجود دارد، این است که باید وضعیت مالکان زمین های اطراف آن مشخص شود. 

چرا «تُل خسرو» اصلاح حریم شد؟ 

از دیگر آثار تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد که وضعیت حریم آن چالش برانگیز شده، «تپه تُل خسرو» در دشت یاسوج است. این تپه که امروز تنها بخشی از آن باقی مانده است، در سال هایی که به ثبت ملی رسیده بود (از سال ۱۳۵۶ خورشیدی)، دارای ضوابط مشخص حریم و عرصه بود، با این وجود از گزند تعرض مردم در امان نماند و بر اثر ساخت وساز و کشاورزی، بخش های زیادی از آن از بین رفت. در تیرماه ۱۳۹۹ نیز ضلع جنوبی بدنه تپه و اراضی اطراف طعمه آتش شد. 

نوروز رجبی سرپرست هیأت باستان شناسی محوطه تاریخی تل خسرو سال ۱۳۹۹ درباره راه کارهایی برای حفظ این تپه تاریخی گفته بود: کاوش های اخیر «تل خسرو» نشان داد برخلاف تصورهای اولیه، گستره عرصه تپه بیش از هشت هکتار است و برنامه حفاظتی ارائه شده قادر خواهد بود تا از تخریب و آسیب بیشتر به حدود عرصه تپه توسط کشاورزان یا فعالیت های عمرانی و توسعه ای جلوگیری کند و چارچوب مناسبی برای حریم آن درنظر گرفته شود.

اکنون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد به بهانه حفظ این اثر تاریخی تصمیم گرفته است حریم و عرصه این تپه را اصلاح کند تا شاید این چالش ها را پشت سر بگذارد. 

دادی نژاد معاون میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره به ایسنا گفت: «تل خسرو» جزو مناطق سردسیر و خوش نشین است و همه امکانات برای استقرار انسان ها را داشته، بنابراین از گذشته تاکنون مورد توجه اقوام مختلف بوده است. تقریبا از هزاره چهارم قبل از میلاد استقرار در این تپه شروع شده و تا پایان پهلوی اول این استقرارها ادامه داشته است. در نظامات ایلی زمانی هم مرکز کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

او درباره آخرین کاوش باستان شناسی که روی این تپه تاریخی انجام شده است، گفت: در سال های گذشته ( ۱۳۸۷) لایه نگاری بر بدنه تپه توسط هیأتی به سرپرستی مهندس رجبی انجام شده است.

دادی نژاد در پاسخ به این پرسش که چرا حریم تل خسرو اصلاح شده است؟ اظهار کرد: با توجه به اهمیت زیاد «تپه تل خسرو»، مطالعات و گمانه زنی ها باید دقیق تر انجام می شد و از طرفی چالش هایی با مالکان خصوصی داشتیم و باید ضمن حفظ مناطق تاریخی، حقوق این مالکان رعایت می شد. بنابراین سال گذشته با مطالعات دقیق تر، پرونده اصلاح حریم آن را آماده کردیم که به تایید وزارتخانه هم رسید. این اصلاح حریم به این معنا نیست که حریم این تپه کوچک شده است، بلکه فقط در برخی نقاط این حریم، کوچک و در برخی دیگر اضافه شده و عرصه آن هم گسترش پیدا کرده است.

معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد افزود: این تپه در میان زمین های کشاورزی قرار دارد که بسیار برای کشت های آبی مناسب است و همین بهانه ای شده تا کشاورزان از این زمین محافظت کنند، اما بعضی مواقع ناآگاهی کشاورزان نسبت به عرصه و حریم اثر موجب شده است، به بدنه تپه و سازه ای در محدوده اثر آسیب هایی وارد کنند. معمولا تپه ها و محوطه هایی که در کنار روستاها و شهرها قرار دارد از نظر حفاری های غیرمجاز مشکلی ندارند و این معضل بیشتر در روستاهای دورافتاده رخ می دهد.

بازنگری حریم بافت تاریخی «دهدشت»

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد همچنین در بخش دیگری از این گفت وگو با ایسنا، درباره بازنگری حریم بافت تاریخی «دهدشت» توضیح داد: در سال های گذشته حریم و عرصه ای که برای بافت تاریخی «دهدشت» تعیین شده بود، بر اساس مطالعات سطحی بوده و نیاز بود مطالعات در حرایم آن دقیق تر انجام شود. این مطالعات سال گذشته انجام شد و با توجه به این که بافت تاریخی نسبت به شهر دهدشت برجسته تر و بزرگ تر است، باید بخش هایی از حریم آن تغییر می کرد. پیشنهادهای کارشناسی برای اصلاح حریم آن آماده است و باید به شورای تعیین حریم برای بازبینی ارسال شود.

بافت تاریخی «دهدشت» با قدمتی از دوران ساسانی، در سال ۱۳۶۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بافت تاریخی که برج و باروی گرداگرد شهر، ارگ قدیمی، مساجد، حمام ها، کاروانسرا و زیارتگاه ها را در برمی گیرد، در دوران صفویه و قاجار به اوج شکوه خود می رسد. این در حالی است که بناهای تاریخی آن در سال های گذشته، دچار بی مهری های زیاد شد و همین بی توجهی ها، تخریب بخش هایی از این بافت تاریخی را سبب شد. 

در سال ۱۳۹۸ میراث فرهنگی کهگیلویه و بویر احمد از اختصاص اعتباری برای مرمت و حفاظت از این بافت تاریخی خبر داد. بر این اساس در چند سال گذشته بخش های از بازار این بافت تاریخی مرمت شد و بازنگری حریم آن نیز هم اکنون در دست اقدام است. 

1