21 مارس 2023 - 08:41

ترکیه با موزائیک گردشگر جذب می کند

20 دسامبر 2022 - 07:00 dsfr.ir/gr7nb

ترکیه با موزائیک گردشگر جذب می کند
cloudinary.com
ترکیه با موزائیک گردشگر جذب می کند

مقام های ترکیه قصد دارند، بازدید از موزائیک های باستانی یکی از شهرهای این کشور را برای عموم مردم امکان پذیر کنند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از حریت دیلی نیوز، مقام های ترکیه مراحل مقدماتی افتتاح یک محوطه ۹۰۰ متر مربعی، شامل موزائیک و ویلاهای یک هزار و ۵۰۰ ساله شهر «مرعش» را آغاز کرده اند.

به گفته مدیر موزه «مرعش»، پیش تر بازدید از دو محوطه باستانی ۳۰۰ و ۴۰۰ متر مربعی این شهر باستانی برای عموم مردم آزاد بوده و از سال ۲۰۲۳ مردم می توانند از یک محوطه ۹۰۰ متر مربعی دیگر در این شهر بازدید کنند. بخشی از این محوطه باستانی را موزائیک باستانی ۵۰ متر مربعی تشکیل می دهد که سال گذشته در جریان کاوش باستان شناسان کشف شده است.

باستان شناسان تاکنون در ۶۵ محوطه مختلف این شهر کاوش انجام داده اند و یک موزائیک ۱۴۰ متر مربعی از تصویر شکار را در سال ۲۰۱۵ کشف کردند. کاوشگران همچنین موفق شدند یک موزائیک ۵۰ متر مربعی از تصویر یک جشن را در سال ۲۰۲۱ از دل خاک پیدا کنند و یک موزائیک ۱۸ متر مربعی که اشکال هندسی به تصویر می کشد را نیز امسال کشف کردند.

به گفته باستان شناسان، موزائیکی که سال گذشته در این ویلای باستانی کشف شده است، صحنه ای از یک جشن در فضای باز را به تصویر می کشد و مهمانان و خدمتکارانی در این موزائیک باستانی به چشم می خورند. باستان شناسان این گمان را مطرح کرده اند که بخش هایی از موزائیک باستانی که در نقطه دیگری از این محدوده کشف شده احتمالا ادامه موزائیک تصویرگر جشن است.

کاوش باستان شناسان در این مکان هنوز به پایان نرسیده است، ولی در سال ۲۰۲۳ تکمیل خواهد شد.

1