22 ژوئن 2022 - 06:36
در جلسه ای با حضور معاونین و مدیران کل دو دستگاه

کارگروه اجرایی تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد

26 اوت 2015 - 14:00 dsfr.ir/ta6sc

کارگروه چگونگی اجرایی کردن تفاهم نامه همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد.

در جلسه ای که با حضور معاونین و مدیران کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، راهکارهای عملیاتی و اجرایی بندهای تفاهم نامه همکاری دو دستگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به منافع و اثرات مثبت امضای تفاهم نامه بین دستگاه ها و مجموعه های مختلف، گفت: بیش از امضای تفاهم نامه ها، پیگیری و اجرای مفاد آن ها مهم و ضروری است. صاحب نظران و کارشناسان هر 2 حوزه باید در جلسات مشترکی حضور داشته باشند و در رابطه با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی ها به وحدت نظر برسند.

معاون توسعه مدیریت با بیان اینکه ظرفیت مباحث فرهنگی گستردگی بسیاری دارد، یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت آموزش و پرورش زمینه های بسیار زیادی برای همکاری و مشارکت دارند.

در ادامه این جلسه حمیدرضا کفاش معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش اهمیت و ضرورت برنامه های پرورشی نسبت به برنامه های درسی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد، یادآور شد: حضور میراث فرهنگی در متون و کتب درسی کار سختی نیست و اقداماتی هم در این زمینه آغاز شده است، اما آنچه باید بیش از برنامه درسی و متون مورد توجه قرار گیرد، برنامه ریزی برای امور پرورشی دانش آموزان است.

کفاش افزود: در حال حاضر کارکرد اوقات فراغت از اوقات درسی بیشتر است و ما باید امور پرورشی را رصد کنیم که چه اتفاقاتی در این حوزه می افتد و مبانی تربیتی چگونه تدوین می شود، نوع نگاه به حوزه پرورشی باید تغییر کند. امروز ما 2 هزار مکان پرورشی در کشور داریم که تاثیر این اماکن از مدارس بیشتر است، این امکان وجود دارد که از این فضاهای پرورشی برای مشارکت و آشنایی دانش آموزان با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استفاده شود.

معاون فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: طراحی سند آموزشی در سند تحول بنیادین هم بر این اصل استوار است که نوع نگاه با مسائل پرورشی از شکل حاشیه ای خارج شود، ما این آمادگی را داریم که 2 هزار مرکز پرورشی وزارت آموزش و پرورش را به پایگاه های مشترک با سازمان میراث فرهنگی تبدیل کنیم.

احمد محیط طباطبایی مشاور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی در ادامه این جلسه با ابراز خرسندی از امضا و اجرای تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش گفت: آنچه برای سازمان میراث فرهنگی اهمیت دارد این است که وقتی دانش آموزی فارغ التحصیل می شود هویت ایرانی خود را داشته باشد. همه کتاب ها باید از منظر میراث فرهنگی دیده شود و در این حوزه ما به بازنگری متون نیازمندیم.

مشاور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی ادامه داد: هرچند برنامه درسی از کتاب درسی مهم تر است، زمانی که حضور سازمان میراث فرهنگی در برنامه درسی دانش آموزان گنجانده شود، بازدید از موزه ها، بناهای تاریخی و کارگاه های صنایع دستی به امری لازم و ضروری تبدیل می شود. وی با تاکید بر اینکه نباید به میراث فرهنگی نگاه تزئینی داشته باشیم، تاکید کرد: حفاظت از میراث فرهنگی وظیفه آموزش و پرورش و تمامی دستگاه های کشور است. وی ادامه داد: گردشگری یک استراتژی است که هدف اول آن ایجاد وفاق ملی و شناخت است و هدف از وفاق را می توان به عنوان همزیستی با کشورهای دیگر معنا کرد.

همچنین داود روستایی قائم مقام سازمان دانش آموزی در این نشست با اشاره به اینکه، میراث فرهنگی باید دیده و حفاظت شود، گفت: برای اجرای مفاد تفاهم نامه همکاری بین این 2 مجموعه تربیت نیروی متخصص و کارشناس به حد کافی باید در اولویت قرار گیرد. وی با اعلام این خبر که امسال 457 هزار دانش آموز در طرح گردشگری دانش آموزی شرکت داشته اند، اضافه کرد: اگر می خواهیم کارها درست انجام شود باید تشکل سازی کنیم و مردم و دانش آموزان را محور قرار دهیم.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان میراث فرهنگی را 2 دستگاه تاثیرگذار در کشور دانست و افزود: همکاری این 2 دستگاه تاکنون جنبه عملی نداشته و ما امیدواریم در دولت تدبیر و امید شاهد مشارکت و همکاری گسترده سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش باشیم. اگر هر چیزی از نگاه میراث مورد توجه قرار نگیرد، نمی تواند رسالت خود را به انجام برساند، در برنامه ششم توسعه هم اگر رویکرد میراث فرهنگی به داشته ها و ظرفیت ها نداشته باشیم نمی توانیم برنامه تاثیرگذاری داشته باشیم.

کارگر با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی آمادگی در اختیار گذاشتن ظرفیت ها و کارشناسان به آموزش و پرورش را دارد، یادآور شد: باید یک فرصت و ظرفیت جدید در آموزش و پرورش برای معرفی میراث فرهنگی ایجاد شود.

در ادامه این جلسه، مهدی علی اکبرزاده مدیر کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش از آمادگی این دستگاه برای مشارکت جدی با سازمان میراث فرهنگی خبر داد و گفت: نوع و چگونگی مشارکت 2 دستگاه باید تعریف شود تا امکان تنظیم برنامه برای اجرای آن فراهم شود. اصلی ترین فعالیت ما برای اینکه هویت ملی را در دانش آموزان ثابت کنیم، برگزاری تورهای گردشگری به اماکن تاریخی و فرهنگی است.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: تهیه، تولید و چاپ محتوا در رابطه با اماکن تاریخی و باستانی موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، دانش آموز باید بداند کجا می رود تا بهره لازم را از سفر خود ببرد.

علی اکبرزاده اضافه کرد: ما 14 میلیون دانش آموز داریم که با احتساب 3 نفر در هر خانواده این رقم بیشتر هم می شود چراکه دانش آموزان خانواده های خود را هم در مباحث درگیر می کنند، این می تواند جامعه هدف و مخاطب ما قرار گیرد تا برنامه ریزی لازم را برای آنها در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام دهیم.

حمید ضیایی پرور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این نشست با بیان اینکه، نسل جوان امروز بیشترین کاربران فضای مجازی هستند، گفت: سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش می توانند در تولید انیمیشن هایی در رابطه با هویت تاریخی و فرهنگی مشارکت داشته باشند.

وی تصریح کرد: همکاری برای ساخت اولین بازی یارانه ای میراث فرهنگی به عنوان یکی از زمینه های همکاری می تواند مطرح شود، به طور مثال محوطه باستانی شهر سوخته این قابلیت را دارد که در ساخت و تولید بازی مجازی مورد استفاده قرار گیرد.

ضیایی پرور ادامه داد: راه اندازی اولین سامانه تور مجازی، معرفی موزه ها و جاذبه های گردشگری و صنایع دستی هم از دیگر موضوعاتی است که سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش می توانند در این زمینه همکاری داشته باشند. همچنین همکاری در زمینه ساخت اولین سری انیمیشن میراث فرهنگی سومین پیشنهاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی بود که مقرر شد این 3 پیشنهاد در صورت جلسه جلسه بعدی مورد بررسی قرار گیرد.

عبدالمجید شریف زاده مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی هم با اشاره به اینکه همه شئون زندگی ما میراث فرهنگی است، گفت: موضوع اصلی این است که کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش باید در نشست های متعدد به تفاهم برسند. برگزاری دوره های آموزشی برای مربیان مدارس یکی از مواردی است که در اجرایی شدن تفاهم نامه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

در ادامه محسن رنجبر مدیرکل مطالعات و آموزش معاونت گردشگری گفت: در بخش های مختلف تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش بندهای مهم و قابل اجرا وجود دارد. وی با اشاره به اماکن اقامتی وزارت آموزش و پرورش که در ایام پیک سفر میزبان گردشگران است، گفت: معاونت گردشگری این آمادگی را دارد که دوره های ویژه ای را برای مدیران اماکن اقامتی آموزش و پرورش برگزار کند.

رنجبر همچنین از آمادگی معاونت گردشگری برای آموزش راهنمایان اردوهای دانش آموزی خبر داد و گفت: 2 تا 5 مهرماه همزمان با روز گردشگری، جشنواره مشارکت گردشگری توسط این معاونت برگزار می شود که کانون های آموزش و پرورش می توانند در این جشنواره مشارکت داشته باشند.

در پایان این جلسه با تایید اعضای حاضر در جلسه، کارگروه اجرایی تفاهم نامه همکاری وزارت آموزش و پرورش و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شد. این کارگروه متشکل از احمد محیط طباطبایی مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، محسن رنجبر مدیرکل مطالعات و آموزش معاونت گردشگری و عبدالمجید شریف زاده مدیرکل توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی و داود روستایی قائم مقام سازمان دانش آموزی و مهدی علی اکبرزاده مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش به نمایندگی از وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد.

گفتنی است کارگروه اجرایی تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش بحث و بررسی و چگونگی عملیاتی کردن بند "ب" این سند تفاهم را که موارد پرورشی و فرهنگی در آن مطرح شده است را مورد بررسی قرار خواهد داد.

1