13 آوریل 2024 - 07:10
رئیس جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران:

۹۵ درصد راهنمایان گردشگری سلامت مجوز ندارند

14 دسامبر 2022 - 17:00 dsfr.ir/dd61v

۹۵ درصد راهنمایان گردشگری سلامت مجوز ندارند
دریافتی
Medical tourism - گردشگری سلامت

رئیس جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران گفت: ۹۵ درصد راهنمایان گردشگری مجوز ندارند و تنها پنج درصد از افراد شرایط استاندارد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را برای دریافت مجوز مزبور دارا هستند.

به گزارش «دنیای سفر» حسین نیکونام در گفت و گو با ایسنا در خصوص وضعیت کیفی لیدرهای گردشگری سلامت در مشهد اظهار کرد: در مشهد ۶۰۰۰ لیدر گردشگری سلامت فعالیت دارند که ۲۵۰۰ نفر از آنان به صورت جدی و مابقی به صورت جزئی و فصلی فعالیت می کنند. تعداد لیدرها نسبت به ۲ سال اول کرونا ۱۰۰ درصد و نسبت به نیمه اول سال ۹۸، ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: ۹۵ درصد لیدرها کارت و پروانه ای ندارند. تنها پنج درصدشان شرایط استاندارد مانند تسلط به زبان، داشتن مدرک کارشناسی، نداشتن سوءپیشینه و اعتیاد را دارند که برای آن ها به عنوان تورلیدر پروانه صادر شده اما تعدادشان بسیار کم است.

نیکونام با بیان اینکه متاسفانه عامل افزایش ۲ تا سه برابری هزینه درمان، راهنمایان گردشگری گردشگری سلامت هستند، عنوان کرد: درآمد این لیدرها به تسلط آن ها به زبان، روابط عمومی و تیپ ظاهری بستگی دارد. تعداد معدودی از آنان بسیار پرکار بوده و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون درآمد دارند. دریافتی برخی نیز بین ۲ تا سه میلیون تومان است. این لیدرها به طور میانگین از ۱۰ تا ۷۰ درصد هزینه یک عمل را دریافت می کنند.

رئیس جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران در خصوص نظارت ها بر راهنمایان گردشگری سلامت گفت: متاسفانه به علت عدم هماهنگی بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی این موضوع همچنان معضل بزرگ گردشگری سلامت استان بوده و حل نشده باقی مانده است. عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تاثیری بر افزایش و کاهش تعداد لیدرها نداشته است.

وی مدعی شد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد موظف بود به مراکز درمانی دارای مجوز IPD ابلاغ و نظارت کند که به هیچ عنوان توسط این لیدرها بیمار پذیرش نکنند؛ در حالی که اکثر بیمارستان ها و مراکز دارای مجوز IPD و مطب های پزشکی با لیدرها قراردادهای رسمی دارند و درصدهای بالایی پرداخت می کنند اما با شرکت های مجاز گردشگری سلامت همکاری مطلوبی ندارند و از ۱۱۹ شرکت گردشگری سلامت در خراسان رضوی کمتر از ۲۵ مورد با بیمارستان ها همکاری دارند.

نیکونام با اشاره به میزان مراجعه گردشگران سلامت تصریح کرد: گردشگری سلامت در ۶ ماه اول امسال نسبت به سال های کرونا حدود ۲۰۰ درصد رشد داشت اما این رشد با کاهش مواجه شد و بعد از یک اوج گیری، به ۳۰ درصد رشد رسید و اکنون هم میزان رشد آن حدود ۱۵ درصد بیشتر از ایام کروناست.

رئیس جامعه حرفه ای گردشگری سلامت ایران در خصوص میزان گردش مالی و درآمد گردشگری سلامت برای مشهد گفت: نمی توان این درآمد را به طور دقیق بیان کرد زیرا سامانه و مرکز آماری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وزارت امور خارجه و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در سطح ملی و استانی برای این منظور تعریف نشده است.

وی اضافه کرد: قرار بود از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ایجاد یک سامانه تامین اعتبار صورت گیرد اما این موضوع همچنان درگیر چالش های اداری است و مدام قول ماه آینده را می دهند. اگر این سامانه شروع به کار کند، به ساماندهی، جلوگیری از فعالیت افراد غیر مجاز، شفاف شدن درآمدها و مدیریت ارز کمک می کند. در این صورت می توان آمار درستی از تعداد گردشگران، درآمدها و مزایای آن ارائه کرد.

1