16 آوریل 2024 - 14:29

هجوم گردشگران به عربستان

14 دسامبر 2022 - 16:30 dsfr.ir/e26bg

هجوم گردشگران به عربستان
cdnvideo.ru
گردشگران در عربستان

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده، استقبال گردشگران از مقاصد گردشگری عربستان سعودی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ همچنان ادامه دارد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از عرب نیوز، با تداوم هجوم گردشگران خارجی به عربستان سعودی، آمار گردشگران این کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ در مقایسه با این بازه زمانی در سال گذشته با ۵۷۵.۴ درصد افزایش همراه بوده است.

بر اساس آماری که توسط وزارت سرمایه گذاری عربستان سعودی منتشر شده است، حدود ۳.۶ میلیون بازدیدکننده در سه ماهه منتهی به «ژوئن» به عربستان سفر کرده اند و شمار گردشگران داخلی نیز با ۴۲.۳ درصد افزایش از مرز ۲۱ میلیون نفر گذشته است.

گزارش ماهانه این وزارتخانه نشان می دهد که هزینه کرد گردشگران خارجی در عربستان با ۵۷۰ درصد رشد همراه بوده و به ۱۵.۷ میلیارد ریال عربستان معادل ۴.۱۸ میلیارد دلار رسیده است. همچنین هزینه کرد گردشگران داخلی در این مدت نیز با وجود ۳۱.۵ درصد رشد حدود ۲۲.۷ میلیارد ریال عربستان گزارش شده است.

در مجموع هزینه کرد گردشگران خارجی در عربستان در نیمه اول سال جاری میلادی ۲۷ میلیارد ریال سعودی و شمار گردشگران خارجی این بازه زمانی ۴۶ میلیون نفر اعلام شده است.

مقام های عربستان سعودی قصد دارند با کمک «راهبرد گردشگری ملی» سالانه ۱۰۰ میلیون گردشگر را تا پایان این دهه به کشورشان جذب کنند. یکی دیگر از اهداف این پروژه ایجاد مشارکت ۱۰درصدی صنعت گردشگری در تولیدات ناخالص داخلی کشور است که از نظر اقتصادی به درآمد ناشی از فروش نفت متکی است.

در ماه نوامبر، وزیر گردشگری عربستان در جریان نشست شورای جهانی سفر و گردشگری اعلام کرد که این کشور تا سال ۲۰۳۰ فرصت های سرمایه گذاری به ارزش ۶ تریلیون دلار را در حوزه سفر و گردشگری ایجاد خواهد کرد.

مقام های عربستان سعودی در راستای «راهبرد گردشگری کشور»، توسعه چندین پروژه مختلف را آغاز کرده اند که از جمله آن ها به پروژه «نئوم» (NEOM) می توان اشاره کرد که یک کلان شهر با بودجه ۵۰۰ میلیارد دلار است. مقام های این کشور امیدوارند «نئوم» به یک قطب گردشگری جهانی تبدیل شود.

1