21 ژوئن 2022 - 20:40

احیای دوباره معرق سنتی

26 اوت 2015 - 13:00 dsfr.ir/7w7vk

شیوه معرق سنتی یا همان معرق جایگزین که امروزه و با وجود زیبایی و ظرافت کمتر مورد توجه هنرمندان قرار می گیرد در پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری احیا شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، گلاره خلیلیان هنرمند و پژوهشگر کارگاه چوب پژوهشکده هنرهای سنتی امروز "چهارشنبه" با بیان این مطلب تصریح کرد: معرق سنتی روشی مرسوم از گذشته است که در کاوش های باستان شناسی محوطه های تاریخی نظیر شهر سوخته نمونه هایی از آن کشف شده است.

او افزود: برای نمونه هم اکنون و به منظور احیای این روش در کنار کارهای قبلی کاسه ای از چوب گردو با نقوشی الهام گرفته از سفالینه های دوره نیشابور به شیوه معرق سنتی در کارگاه چوب پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دست ساخت است.

به گفته خلیلیان در روش معرق جایگزین برخلاف معرق امروزی فضای منفی یا همان فضای خالی توسط چوب پر شده و طرح ایجاد می شود.

این پژوهشگر اظهار داشت: این در حالی است که در روش معرق امروزی ایجاد طرح به وسیله چیدمان انجام می گیرد. به گفته او معرق به شیوه سنتی هم اکنون در کشورهایی نظیر هند، سوریه و ... انجام می شود.

این هنرمند در پایان تصریح کرد در زمان حاضر در ایران معرق به صورت چیدمان چوب های رنگی در کنار هم و قرار دادن آنها بر روی تکیه گاه (زیر کار) انجام می گیرد که در این روش فضاهای منفی توسط چوب یا رنگ پلی استر پر می شود.

1