18 مارس 2023 - 05:36

باغ جهانی «پهلوان پور» و ۴ قلعه یزد در تهدید

14 دسامبر 2022 - 16:00 dsfr.ir/qz0s8

باغ جهانی «پهلوان پور» و ۴ قلعه یزد در تهدید
مسعود زارع
قلعه سر یزد، قلعه ای مربوط به دوران پیش از اسلام

معاون میراث فرهنگی استان یزد وضعیت حریم باغ جهانی «پهلوان پور» مهریز را در تهدید ساخت وساز گزارش کرد و از الزام فوری تعیین حریم چهار قلعه تاریخی در این استان سخن گفت.

به گزارش «دنیای سفر» عبدالمجید شاکری شمسی، معاون میراث فرهنگی استان یزد درباره آخرین وضعیت حریم آثار تاریخی در این استان به ایسنا گفت: تا کنون ۱۷۰۵ اثر تاریخی در این منطقه ثبت شده است که از میان آن ها ۳۲ اثر تعیین حریم و عرصه شده اند.

او اضافه کرد: تعدادی از آثار ثبت شده در یزد در حال حاضر به دلایل مختلف به تعیین حریم فوری نیاز دارند، از جمله قلعه «سریزد» و «مهرپادین مهریز» به دلیل قرار نداشتن در بافت ثبت شده و قرارگیری در پهنه زراعی و احتمال ساخت وساز در آینده و همچنین قلعه «خورمیز مهریز» و قلعه «باقرآباد بافق» به دلیل قرارگیری در بافت قدیمی روستا و مرکز محله و عدم قرارگیری در بافت ثبتی که احتمال ساخت وساز و دخل وتصرف را تشدید کرده است، به تعیین فوری حریم نیاز دارند.

شاکری به چالشی که در حریم «باغ پهلوان پور» مهریز به عنوان یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی وجود دارد، اشاره کرد و افزود: هرگونه اقدام در حریم آثاری که ثبت جهانی شده اند، می تواند جایگاه آن را در یونسکو به خطر بیندازد. پیرامون باغ پهلوان پور باغات است و قانون می گوید ۱۰ درصد از هر باغ می تواند ضوابط ساخت وساز داشته باشد. در این حالت همه باغداران می خواهند در باغ های خود ساخت وساز کنند. با این اقدام هم باغ پهلوان پور و هم باغ شهر مهریز که به ثبت رسیده است به خطر می افتند. بنابراین برای حفظ این اثر جهانی از مدیریت شهری و شورای شهر خواستاریم که جلوی ساخت وساز در باغات مهریز را بگیرند و یا حداقل طبق ضوابط کار کنند. چندین مورد از این تعرضات داشتیم که درخواست تخریب آن را داده ایم.

شاکری درباره چالش های کلی تعیین حریم در استان یزد توضیح داد: مهم ترین چالش برای تعیین حریم وعرصه "ساخت وساز، وجود پهنه های زراعی دربعضی نقاط شهر، زمین هایی با مالکیت خصوصی و قیمت های بالا با کاربری تجاری که درخواست تراکم و ارتفاع خارج از ضوابط حریم را دارند" است و همچنین کمبود اعتبار در این حوزه از دیگر چالش های استان یزد به شمار می آید.

او در ادامه به همکاری شهرداری و مدیریت شهری در پاسداری از حرایم تعیین شده اشاره کرد و گفت: درباره ساخت وساز در حریم آثار و محوطه های تاریخی در شهر یزد اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز دچار مشکلات و چالش هایی است که با هماهنگی و همکاری شهرداری ها چه در شهر یزد و چه در شهرستان ها، مشکلات و چالش های به وجود آمده، رفع می شود.

معاون میراث فرهنگی استان یزد درباره موضوع تفوض اختیار تعیین حریم و عرصه به ادارات کل استان ها نیز اظهار کرد: خوشبختانه تمام مصوبات، آراء و تصمیمات فنی اداره کل استان یزد با مشارکت متخصصان و اعضای شوراها و کمیته های فنی اخذ می شود و همچنین بر اساس رویه جاری اداره کل استان یزد مبنی بر شفاف سازی تمام فرآیندها و مصوبات، همه موارد پیش گفته قابلیت انتشار برای افکار عمومی را دارند و کلیه صاحب نظران، مالکین و اصحاب رسانه می توانند موارد بالا را پی گیری کنند، اما لازم است برای ایجاد وحدت رویه در کشور بین تصمیمات اتخاذ شده در استان ها و اتکا به مبانی واحد حفاظتی، تعیین عرصه و حریم به صورت متمرکز در وزارتخانه انجام شده و تبدیل به سند شود. همچنین ابلاغ محدوده مشخص شده به سایر دستگاه ها و سازمان ها از مرجع ملی و بالاتر زمینه التزام به رعایت ضوابط عرصه ها و حرایم را برای تمام مخاطبان از جمله ارگان ها و نهادها ایجاد می کند.

شاکری افزود: با توجه به وضعیت ویژه شهر و استان یزد در تعدد مواریث ثبت شده در فهرست جهانی، هرگونه اقدام و مداخله در بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی استان به طور ناخودآگاه دارای بعد ملی و فرااستانی است. بنابراین لازم است تا متقابلا وزارتخانه هم در جریان مسؤولیت ها و تعهدات امضاء شده با سازمان ها و نهادهای بین المللی باشد و لذا امکان تعیین ردیف بودجه، وقت و توان سازمانی متناسب با آثار ثبت شده را داشته باشد.

1