21 ژوئن 2022 - 18:24

مرمتگران شیراز به موزه هفت تنان رفتند

26 اوت 2015 - 12:00 dsfr.ir/kt3fv

بخشی از عمارت هفت تنان (موزه سنگ های فارس) با اعتبار 90 میلیون تومان در حال مرمت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در حال حاضر بخش هایی از عمارت هفت تنان در حال مرمت است که می توان به مرمت کاروانسرای ضلع جنوبی عمارت به جز بخش های چوبی، سبک سازی، عایق کردن و کف فرش دیوارهای ضلع شرق و غرب عمارت، احیاء عایق بام عمارت شمالی بنا، تعمیرات آجرکاری و بندکشی در بخش های مورد نیاز اشاره کرد.

گفتنی است بنای هفت تنان یکی از بناهاى دوران کریم خان زند است که در شمال آرامگاه حافظ و در دامنه کوه تخت ضرابى (کوه چهل مقام) جای گرفته است. وجود مدفن هفت عارف گمنام، این مکان را به هفت تنان مشهور کرده است. عمارت هفت تنان به 2 قسمت شمالى و جنوبى تقسیم می شود. در بخش شمالى، عمارتى 2 طبقه قرار دارد که در طبقه اول آن تالار مرتفعى با 2 ستون سنگى یکپارچه بنا شده است. بر روى این 2 ستون، نقوش زیبایى با رنگ و روغن ترسیم شده که بخشى از آن به مرور زمان از بین رفته است.

در تاقچه بالاى این تالار، 5 تابلو نقاشی با رنگ و روغن توسط آقا صادق، نقاش مشهور دوران زندیه ترسیم شده است. این مجالس عبارتند از درویش با کلاه و تبرزین و ریش سفید، حضرت موسى (ع) در حال شبانى، شیخ صنعان و دختر ترسا، قربانى کردن اسماعیل توسط حضرت ابراهیم (ع) و درویشى که بعضى او را شاه عباس اول صفوى و برخی او را سعدى یا حافظ می دانند. این نقاشی ها در بین سال هاى 1336 و 1337 خورشیدی توسط نقاش و هنرمند مشهور محمدباقر جهانمیرى بازسازی شده است. هم اکنون تکیه هفت تنان به موزه سنگ اختصاص یافته است.

1