18 آوریل 2024 - 10:04

کشف کشتی های تاریخی غرق شده

7 دسامبر 2022 - 08:00 dsfr.ir/lj35t

کشف کشتی های تاریخی غرق شده
techtimes.com
کشف بقایای دو کشتی تاریخی متعلق به قرن چهاردهم میلادی تاریخی در سوئد

باستان شناسان در جریان کاوش در سوئد بقایای دو کشتی قرن چهاردهم میلادی را کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، کاوش باستان شناسان در شهر «واربره» واقع در سوئد به کشف بقایای دو کشتی تاریخی منجر شد که در اواسط قرن چهاردهم میلادی ساخته شده بودند.

این کشتی ها در حقیقت نوعی کشتی تجاری محسوب می شوند که به صورت تک دکلی ساخته می شدند و نخستین بار در قرن دوازدهم میلادی در سواحل فریزلند عبور و مرور کردند.

این نوع کشتی ها که اغلب با نام «کاگ» (Cog) شناخته می شوند و در حقیقت در قرن سیزدهم میلادی جایگزین کشتی های وایکینگی در آب های شمالی شدند؛ چراکه این کشتی های تجاری می توانستند محموله های بیشتری را حمل کنند و با توجه به طراحی صافِ بخش پایینی کشتی از ثبات بیشتری برخوردار بودند.

بررسی یکی از این کشتی ها نشان می دهد که الوار به کار رفته در آن در سال ۱۳۴۶ میلادی از درختان منطقه ای تهیه شده که امروزه هلند، بلژیک و شمال شرقی فرانسه را شامل می شود.

الوارهای کشتی دوم در فاصله ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ از درختان شمال لهستان تهیه شده بود.

کاوش باستان شناسان همچنین به کشف درپوش های بشکه منجر شد. این درپوش ها درحالی کشف شدند که مُهر سازندگان آن ها هنوز قابل مشاهده است. کفش های چرمی، ظروف و ابزارهای چوبی و سرامیکی و ابزارهای مرتبط با کشتی رانی از دیگر آثار تاریخی است که در این کاوش پیدا شده اند.

با این که محققان دریافتند این کشتی ها خارج از اسکاندیناوی ساخته شده اند، اما هنوز علت غرق شدن آن ها مشخص نیست.

1