عصبانیت مردم مکزیک از یک گردشگر

7 دسامبر 2022 - 09:00 dsfr.ir/r526l

عصبانیت مردم مکزیک از یک گردشگر
callejeandoporelmundo.com
هرم پلکانی در مرکز باستان شناسی «چیچن ایتزا» در ایالت «یوکاتان» مکزیک

زنی برای بالا رفتن از معبد «کوکولکان» که یکی از بناهای تاریخی و معروف در مکزیک است، جریمه نقدی شد، اما این سطح از برخورد، انتقادهای زیادی را به همراه داشته است.

به گزارش «دنیای سفر»، معبد «کوکولکان» (KUKULCÁN) یک هرم پلکانی در مرکز باستان شناسی «چیچن ایتزا» (Chichén Itzá) واقع در ایالت «یوکاتان» مکزیک است. این هرم بین قرن های هشتم و دوازدهم میلادی توسط مایاها، اقوامی از سرخپوست های ساکن جنوب مکزیک ساخته شده است و به «کوکولکان» (کوکولکان به معنای مار بالدار)، خدایی شناخته شده در میان «آزتک ها» و دیگر فرهنگ های مکزیک در دوران پساکلاسیک اختصاص دارد.

از سال ۲۰۰۶ میلادی، «مؤسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک» (INAH) برای جلوگیری از فرسایش بیشتر دسترسی عمومی به بناهای تاریخی را بسته است. بر این اساس، بازدیدکنندگان می توانند اطراف این معبد قدم بزنند، اما نمی توانند از معبد بالا بروند و یا وارد اتاقک آن شوند. 

با این حال به تازگی، زنی ٢٩ ساله به طور غیرقانونی از معبد «کوکولکان» بالا رفته و وارد اتاقی در تراس بالایی آن شده است. این زن پس از رسیدن به بالای معبد شروع به رقصیدن و ژست گرفتن برای دوربین ها کرده است و پس از پایین آمدن از پله های معبد با واکنش و عصبانیت دیگر بازدیدکنندگان روبرو می شود که فریاد می زدند: «زندان زندان!»، «احمق!»

این بازدیدکننده سپس توسط ماموران از معبد اخراج شد و مبلغ ۵ هزار پزو (واحد پول مکزیک)، تقریباً ۲۵۰ دلار جریمه شد، اما مردم در رسانه های اجتماعی معتقدند برخورد با این بازدیدکننده باید برای بقیه درس عبرت شود و اقدامات قانونی بیشتری علیه او صورت گیرد.

مقامات مؤسسه ملی مردم شناسی و تاریخ و گردشگری مکزیک هنوز درباره این که چه اقدام قانونی مستقیمی علیه این بازدیدکننده خواهند داشت، اظهارنظری نکرده اند.

یک وکیل در مکزیک به نام «رائول لوپز» درباره این موضوع به مجله «یوکاتان» گفت: «مردم حتی در روزهای تعطیل باید درک کنند که این اقدامات عواقبی دارد و قانون، قانون است. اگر او را فقط پس از یک تذکر رها کنند واقعاً پیامد نادرستی به دنبال خواهد داشت.»

1