معاون سازمان حج و زیارت توضیح داد:

حج ۱۴۰۲، معامله فیش حج و عمره

6 دسامبر 2022 - 11:00 dsfr.ir/ap0k1

حج ۱۴۰۲، معامله فیش حج و عمره
دریافتی
اعزام حاجی ها به عربستان

معاون سازمان حج و زیارت درباره سهمیه و هزینه حج تمتع آینده، خرید و فروش فیش حج تمتع و آخرین وضعیت عمره توضیحاتی داد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت به دنبال نخستین دور مذاکرات حج ایران و عربستان که یکشنبه سیزدهم آذرماه به صورت وبینار برگزار شد، گفت: خوشبختانه مذاکرات اولیه با وزارت حج و عمره عربستان صورت گرفته و در آینده ای نزدیک تفاهمنامه ای فی مابین درباره حج تمتع ۱۴۰۲ به امضاء می رسد.

اولویت حج ۱۴۰۲ با ۳۷ هزار جاماندۀ سال ۹۹ است

او با بیان این که برنامه ریزی برای حج تمتع آینده پس از پایان عملیات حج تمتع ۱۴۰۱ آغاز شده است، یادآور شد: در حج تمتع ۱۴۰۱، افرادی که در سال ۱۳۹۹ نام نویسی نهایی کرده بودند، اما (به دلیل اعمال محدودیت های کرونا از سوی عربستان) موفق به اعزام نشده بود، در اولویت قرار داشتند که البته از میان آن ها، افراد بالای ۶۵ سال و بعضا همراهان آن ها بنابر شرط کشور میزبان، اعزام نشدند.

رضایی درباره این که چه تعداد از ثبت نامی های سال ۱۳۹۹ باقی مانده اند و اعزام ها در حج آینده به چه شکل خواهد بود، گفت: با توجه به شرایط پیش رو، محدودیت های کرونا وجود نخواهد داشت و زائران کشور ما که سال گذشته با سهمیه ۴۵ درصدی مشرف شدند با سهمیه ۱۰۰ درصدی به سرزمین وحی اعزام می شوند.

به گفته معاون سازمان حج و زیارت، حدود ۳۷ هزار نفر از ثبت نام شده های حج ۱۳۹۹ هنوز باقی مانده اند که امسال در اولویت تشرف هستند و بدیهی است در صورت تخصیص سهمیه کامل، درباره دیگر مشمولان تشرف به حج ۱۴۰۲ اطلاع رسانی خواهد شد.

هزینه حج ۱۴۰۲ هنوز مشخص نیست

رضایی درباره هزینه تمام شده حج ۱۴۰۲، گفت: بخشی از هزینه های حج شامل خدمات اسکان، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات و برخی هزینه های عمومی در عربستان ارزی است و برخی هزینه ها به ویژه بلیت هواپیما به صورت ریالی است، بنابراین عامل تعیین کننده برای هزینه تمام شده حج، تعیین نرخ ارز خدمات حج است که هنوز مشخص نیست و فعلا نمی توانیم درباره نرخ حج ۱۴۰۲ اظهارنظر کنیم و این منوط به استخراج هزینه ها در هفته های آتی است.

او بیان کرد: امیدواریم با تدبیر و برنامه ریزی در فرایند اجرایی حج تمتع، میزان هزینه های ارزی برای هر زائر را کاهش دهیم.

معاون سازمان حج و زیارت به برخی اصلاح فرایندهای اجرایی اشاره کرد و افزود: بخش های مختلف فرایندهای اجرایی بازنگری شده است که البته یکی از این موضوعات بحث کاهش طول مدت اقامت است که به برخی موضوعات و محدودیت ها برمی گردد و در حال رایزنی هستیم تا باتوجه به برخی از دستورالعمل ها و شرایط کشور میزبان و وضعیت ناوگان هوایی، این مهم نیز بهبود یابد.

او درباره چالش های حج گذشته و همچنین دستاوردهای آن، اظهار کرد: شرایط حج ۱۴۰۱ استثنایی بود؛ چراکه از زمان قطعی شدن برگزاری مراسم از سوی کشور میزبان و تاریخ اعزام ها، فرصت بسیار محدودی وجود داشت. ضمن آن که با توجه به محدودیت سن اعزام شوندگان دغدغه هایی در این باره بود که خوشبختانه شرایط به خوبی پیش رفت و حجی عزتمندانه و با رضایت بالای زائران را داشتیم.

کمتر از ۵۰ درصد دارندگان فیش حج اطلاعاتشان را به روز کرده اند

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت سپس با اشاره به فراخوان به روزرسانی اطلاعات ودیعه گذاران حج تمتع و جزییات آن، تاکید کرد: تمام متقاضیان که در سال های ۸۶ و قبل از آن برای حج تمتع نام نویسی کرده و فیش حج تمتع دارند و در سال های پس از آن، اطلاعات شخصی شان شامل شماره تلفن، آدرس، شماره موبایل و... و. تغییر کرده است باید برای به روزرسانی اطلاعات خود به سامانه رزرو مراجعه کنند.

او افزود: این دسته از متقاضیان، فارغ از این که در حج تمتع ۱۴۰۲ آمادگی داشته باشند یا خیر، باید اطلاعات خود را در این سامانه به آدرس Reserve.haj.ir ثبت کنند.
معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت ادامه داد: متقاضیان در این فراخوان، اطلاعات شخصی، نشانی، شماره تلفن و راه های ارتباطی به منظور اطلاع رسانی هرچه بهتر را اعلام می کنند تا از این پس پل ارتباط مشخصی با آن ها وجود داشته باشد.

رضایی گفت: متقاضیان دراین فراخوان پس از به روز رسانی اطلاعات خود یک کُد رهگیری دریافت می کنند که هر زمان نوبت اعزام آن ها فرا برسد، این کد رهگیری را استفاده خواهند کرد.

او یادآور شد: ارسال فراخوان ها، اطلاعیه های مربوط به حج، ارتباط دو سویه و تعیین سهمیه استانی در زمان اعزام ها ازجمله اهداف مهم به روز رسانی اطلاعات است.

معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت با بیان این که باوجود اطلاع رسانی مستمر کمتر از ۵۰ درصد از دارندگان فیش حج تمتع به سامانه رزرو مراجعه کرده اند، تاکید کرد: به روزرسانی اطلاعات ودیعه گذاران، یکی از مهمترین ملاک های اطلاع رسانی و برنامه ریزی های سازمان حج و زیارت محسوب می شود، بنابراین متقاضیانی که تاکنون اقدام نکرده اند، بدون درنظر گرفتن تاریخ اعزام ها و اولویت ها هرچه سریع تر به سامانه رزرو مراجعه کنند.

فیش حج چگونه قانونی معامله می شود؟

رضایی در ادامه درباره نحوه واگذاری فیش حج تمتع نیز توضیح داد: از سال ۱۳۸۶ ثبت نام حج تمتع متوقف شده است. با توجه به این که ثبت نام حج تمتع نداریم، برخی از دارندگان فیش حج تمتع که قبلا به این سفر معنوی مشرف شده بودند یا دیگر استطاعت جسمی یا مالی برای عزیمت ندارند، متقاضی واگذاری فیش خود هستند. از طرفی هم برخی از افراد با داشتن استطاعت مالی و جسمی به دنبال خرید فیش حج هستند که سازمان حج و زیارت با راه اندازی سامانه تشرف، پل ارتباطی بین واگذارکننده و متقاضی فیش حج ایجاد کرده است.

او افزود: در سامانه tasharof.haj.ir، دارنده فیش حج مشخصات خود را ثبت و یکی از دفاتر زیارتی را برای کار اداری انتخاب می کند. همچنین متقاضی خرید فیش حج هم درخواستش را ثبت کرده و می تواند فهرستی از واگذارکنندگان را مشاهده کند و پس از تأیید، مدارک دو طرف در دفتر زیارتی بررسی شده و صورت جلسه تنظیم می شود و پس از تنظیم صلح نامه و توافق طرفین، دارنده فیش حج تمتع آن را در بانک ملی به متقاضی جدید واگذار می کند.

معاون سازمان حج و زیارت همچنین درباره هزینه خرید یا فروش فیش حج تمتع گفت: سازمان حج و زیارت به طور کلی درباره قیمت گذاری فیش حج وارد نشده است و فیش حج سندی در اختیار افراد است و این فیش براساس "توافقِ طرفین" خرید و فروش می شود. حتی ما حداقل و حداکثر قیمت برای فیش حج و اولویت های سند افراد، اعلام نمی کنیم. ملاک اصلی ما برای ثبت نام حج تمتع، داشتن فیش دارای اولویت است که هزینه سپرده گذاری به طور مثال یک میلیون تومان در سال ۸۶ به اضافه سود آن محاسبه می شود و باقی هزینه ها هم بر اساس زمان اعزام، اعلام خواهد شد که زائران باید آن را بپردازند.

پاسخ تکراری به سرنوشت عمره

رضایی درباره تکلیف عمره که از سال ۱۳۹۵ اعزام ایرانی ها به آن متوقف شده است، اظهار کرد: ما آمادگی لازم برای برگزاری و اعزام زائران به عمره را داریم و متقاضیان هم پیگر این موضوع هستند، اما برگزاری عمره نیازمند حمایت کنسولی از زائران و عمره گزاران ایرانی است وآن هم مستلزم دایر شدن سفارت، یا سرکنسولگری یا حمایت های کنسولی ذکر شده است که اگر محقق شود آماده اعزام متقاضیان هستیم.

1