11 دسامبر 2023 - 03:15
واکنش به اظهارات معاون گردشگری؛

قیاس نادرست آشوراده با تخت جمشید

26 اوت 2015 - 10:30 dsfr.ir/4m8fw

مشاور سازمان محیط زیست با بیان اینکه بیش از 170 سازمان مردم نهاد زیست محیطی و بیشتر کارشناسان این حوزه با گردشگری در آشوراده مخالفند گفت: قیاس گردشگری در آشوراده با تخت جمشید نادرست است.

اسماعیل کهرم در واکنش به اظهارات معاون سرمایه گذاری میراث فرهنگی که انتقادات وارد بر طرح گردشگری را ناشی از توهمات و تخیلات کارشناسان و منتقدان این طرح دانسته است، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 170 NGO که شامل کارشناسان و متخصصان محیط  زیست هستند، در نامه ای به رئیس جمهور خواستار توقف تبدیل آشوراده به قطب گردشگری شده اند. بنابراین نمی توان به این سادگی تمام این افراد را متوهم دانست و بر گردشگری در این منطقه بکر و بی نظیر محیط زیست اصرار کرد.

وی در واکنش به مقایسه گردشگری در آشوراده و تخت جمشید، اظهار داشت: مقایسه بین این 2 منطقه قیاس مع الفارق است چرا که تخت جمشید از سنگ و بدون روح است و بنابراین چنانچه گردشگران آن را دستکاری نکنند، هزاران سال پابرجا خواهد ماند با این حال به دلیل ضعف فرهنگی برخی گردشگران و نظارت و کنترل نا کافی بازهم شاهد تخریب در این مناطق هستیم.

به گفته این استاد دانشگاه، اما آشوراده و میانکاله زنده است و روح دارد. درختان بی نظیری مانند انار وحشی دارد که تنها در این منطقه وجود دارند. بنابراین چنانچه مرزهای گردشگری را در این منطقه باز کنیم همانند آنچه که در تالاب انزلی اتفاق افتاده، حضور بیش از 2800 قایق در تالاب و نابودی نیلوفرانی که آشیانه پرستوهای دریایی هستند، چیزی از این منطقه باقی نخواهد گذاشت.

کهرم با بیان اینکه حتی در کشوری مانند سوئیس هم نتوانسته اند طرح های گردشگری در مناطقی مانند پناهگاه های حیات وحش را بدون آسیب به محیط زیست ایجاد کنند، تصریح کرد: بنابراین گردشگری همراه با حفاظت در محیط زیست در چنین منطقه بکری، ادعایی بیش نیست.

وی با بیان اینکه اساسا هدف از اجرای گردشگری و سرمایه گذاری بر روی این طرح ها، کسب درآمد است تاکید کرد: بنابراین بدون ایجاد امکانات و تاسیساتی مانند تله کابین، جت اسکی و قایق همانند آنچه که در دیگر مناطق گردشگری کشور وجود دارد، مسئولان به هدف خود نخواهند رسید. از این رو احتمال راه اندازی جت اسکی، تله کابین، قایق سواری، شهربازی هتل و ... در این منطقه نمی تواند ناشی از توهمات و تخیلات بنده و دیگر منتقدان باشد؛ کما اینکه چند سال پیش مسئولان سازمان محیط زیست، خود برای جذب گردشگران در این منطقه، مسابقه تالاب نوردی در میانکاله را برگزار کردند که هر چند بعدها آن را انکار کردند، اما مستندات آن در رسانه ها منتشر شد.

مشاور سازمان محیط زیست تصریح کرد: از سوی دیگر آنچه که در مورد گردشگری در جزیره آشوراده مهم است، این است که آشوراده به خودی خود دهکده ای است که اگرچه به دلیل بکر بودن، دارای ارزش های اکوسیستمی و زیست محیطی بسیار بالایی است اما جذابیت چندانی برای گردشگران ندارد؛ بنابراین قطعا هدف از ایجاد گردشگری در این منطقه، فراهم کردن دروازه ای برای ورود به میانکاله است.

کهرم با بیان اینکه گفته می شود در آشوراده تنها تعدادی اقامتگاه زده می شود اظهار داشت: این ادعا منطقی نیست زیرا تجربه ثابت کرده که  گردشگران حاضر نیستند برای مکانی تحت عنوان هتل یا اقامتگاه هزینه کنند که هیچ امکاناتی نداشته باشد. مگر چند درصد گردشگران در کشور طالب گردشگری همگام با طبیعت هستند؟

به گفته وی، افرادی که علاقه مند گردشگری و کمپ کردن در شرایط بکر هستند همین حالا نیز می توانند از مواهب آشوراده برای این منطور استفاده کنند اما گردشگران به معنای عام تنها به نیت تفریحاتی مانند جت اسکی و قایق سواری در تالاب میانکاله به آشوراده می آیند چراکه چند واحد مسکونی و تاسیسات شیلاتی و حتی گونه های خاص و ارزشمند این دهکده به درد گردشگر نمی خورد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه میانکاله قطعه ای از بهشت است، گفت: در میانکاله 68 هزار هکتار انواع زیستگاه ها و اکوسیستم های بی نظیر وجود دارد و گونه های مانند دراج خوزستان تا قرقاول شمال در آن حضور دارند. زمستان ها 150 هزار بال پرنده مهاجر وارد این منطقه می شود و این منطقه اولین سایت رامسر در جهان است؛ بنابراین قطعا سرمایه گذاری گردشگری در آشوراده با تکیه بر میانکاله است و این  معنایی به جز تخریب این منطقه بی نظیر ندارد.

روز یکشنبه معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از پایان نتیجه مطالعات بر روی طرح گردشگری آشوراده تا 2 ماه آینده خبر داد و گفت: انتقاداتی که به این طرح می شود؛ ناشی از وهم و تخیل منتقدان و مشاور ارشد سازمان حفاظت محیط زیست است.

شیرکوند تصریح کرد: من معتقدم که هیچ شخص و نهادی به جز محیط زیست نظر کارشناسی اش در این زمینه پذیرفته نخواهد بود و نقدهایی که برخی منتقدان در این مورد انجام می دهند؛ وهم انگیز است، از جمله صحبت های مشاور ارشد سازمان محیط زیست که عنوان کرده بود، قرار است؛ مسابقات اتومبیل رانی و جت اسکی در این منطقه برگزار شود که همه اینها ناشی از تخیلات وی است.

وی با بیان اینکه ما معتقدیم که مناطق حفاظت شده نیز باید مورد بهره برداری استاندارد قرار بگیرد، افزود: مگر می شود که ما در تخت جمشید را ببندیم و نگذاریم؛ کسی از آن بازدید کند؟ در مورد مناطق حفاظت شده زیست محیطی نیز این مسئله صادق است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « قدس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1