30 سپتامبر 2023 - 19:18

آمریکا آثار تاریخی قاچاق را به ترکیه پس داد

20 نوامبر 2022 - 15:50 dsfr.ir/2m9gu

آمریکا آثار تاریخی قاچاق را به ترکیه پس داد
ویکی مدیا
مجسمه اسب برنزی در میدان پترزبورگ روسیه

تعدادی از آثار باستانی که به ایالات متحده آمریکا قاچاق شده بودند به ترکیه بازگردانده شدند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از آرت‌نیوز، شش مجسمه باستانی که از شهرهای تاریخی ترکیه، غیرقانونی به ایالات متحده آمریکا منتقل شده بودند، اخیرا به ترکیه تحویل داده شدند و در جریان مراسمی در موزه «آنتالیا» به نمایش گذاشته شدند.

این اشیاء تاریخی ماه گذشته، با همکاری وزارت فرهنگ ترکیه و مقام‌های ایالات متحده آمریکا به این کشور تحویل داده شد.

به گفته وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه، دولت این کشور ۵۰ سال در جست‌وجوی این آثار تاریخی گمشده بود.

«ژاله اینان»، که نخستین باستان‌شناس زن ترکیه محسوب می‌شود و در سال ۲۰۰۱ درگذشته است، نخستین فردی بود که تلاش کرد اصالت این شش اثر تاریخی را ثابت کند. تحقیقات این باستان‌شناس تا حد زیادی در بازگشت این اشیاء تاریخی مؤثر بود، اما برای استرداد آن‌ها کافی نبود و تحقیقات تکمیلی چند روزنامه‌نگار و مقام‌های واحد قاچاق آثار تاریخی دادستانی منهتن، در نهایت به بازگشت این آثار تاریخی به ترکیه منجر شد.

واحد قاچاق آثار تاریخی دادستانی منهتن در یک دهه اخیر بیش از چهار هزار و هشتصد اثر تاریخی به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار را توقیف کرده است.

آثار تاریخی که اخیرا به ترکیه بازگردانده شده‌اند، یک مجسمه برنز بزرگ از «لوسیوس وروس»، امپراتور روم متعلق به قرن اول یا دوم میلادی،‌ مجسمه‌های «آتیس» و «آپولو» متعلق به اوایل دوران رومی، یک مجسمه متعلق به اوایل عصر برنز،‌ یک کتیبه سفالین متعلق به دوران فریگیه‌ها و بخش‌هایی از یک ستون باستانی را شامل می‌شود.

1