22 مارس 2023 - 14:52

تعمیرات در کاخ گلستان

20 نوامبر 2022 - 15:40 dsfr.ir/th8w1

تعمیرات در کاخ گلستان
ویکی مدیا
نمای بیرونی عمارت بادگیر در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از سامان‌دهی عایق رطوبتی بام حجره‌های «عمارت بادگیر» خبر داد و گفت: مرمت کاشی‌کاری و ستون سنگی «ایوان خلوت کریمخانی» نیز به پایان رسید.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روابط عمومی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، آفرین امامی درباره انجام برخی تعمیرات در این میراث جهانی، توضیح داد: مجموعه حجره‌های اطراف حیاط اختصاصی عمارت بادگیر، از جمله فضاهای با ارزش کاخ گلستان به شمار می‌آید که به لحاظ معماری، نیمه پوشیده بوده و به لحاظ زیبایی در تزئینات به‌کار رفته در آن‌ها (کاربندی و گچبری) مورد توجه است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در ادامه گفت: به دلیل نقص و آسیب جدی در پوشش بام این حجره‌ها، در معرض رطوبت و بارش قرار گرفتن تزئینات داخلی این فضاها و قدیمی بودن ساختار و لایه‌بندی بام و علاوه‌بر آن عایق‌بندی نامناسب، عملیات مرمتی شامل برچیدن اندودهای آسیب‌دیده، عایق‌بندی و آجرفرش بام با روش سنتی در این بخش از کاخ گلستان طراحی و اجرا شد. 

او اضافه کرد: این عملیات مرمتی به‌منظور رفع این آسیب‌ها برای بام انبارهایی که در جنوب غربی این محوطه قرار دارد، انجام شده است.

امامی ادامه داد: مرمت و استحکام‌بخشی تزئینات کاشی‌کاری در نمای دیوار، بنا و طاق نماهای محوطه کاخ گلستان و جبهه شرقی بنای عمارت خلوت کریمخانی که فضایی نیمه‌باز به شمار می‌آید، نیز انجام شده است. این تزئینات و ستون‌های سنگی بنای خلوت کریمخانی، به واسطه آن‌که عمدتا در فضای باز یا نیمه‌باز و در معرض آسیب‌های جوی و بارشی هستند، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های هر ساله اداره فنی کاخ گلستان را به خود اختصاص می‌دهند.

به گفته مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، وسعت آسیب‌ها در این محدوده باعث شده مرمت بخشی از این سطوح در برنامه هر ساله کاخ گلستان قرار گیرد.

امامی همچنین گفت: در مرمت‌های انجام شده طیف متنوعی از راهکارها و تجربیات مرمتی شامل تثبیت یا برچیدن کاشی‌ها به نسبت میزان آسیبی که در زمینه قرارگیری کاشی‌ها رخ داده، برطرف کردن طبله‌شدگی، زیرسازی و مقاوم‌سازی زمینهکاشی‌ها، انتقال کاشی‌ها به محیط کارگاهی برای مرمت، پاکسازی و تثبیت نقش و لعاب و نصب دوباره آن‌ها، موزون‌سازی، مرمت و تثبیت ستون سنگی در نمای شرقی عمارت خلوت‌خانه کریمخانی بدون تعویض یا برچیدن کامل ساختار ستون و بازسازی بخش خرد شدۀ ستون با تکیه بر اصول مرمتی مورد تایید، از جمله روش‌هایی است که در مواجهه با آسیب‌های این اجزای تاریخی به‌کار گرفته شده است. 

کاخ گلستان که تنها میراث جهانی تهران به شمار می‌آید و یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی این شهر شناخته می‌شود که در محدوده بازار تهران واقع شده و از دو خیابان پانزده خرداد و ناصر خسرو، امکان دسترسی دارد. این تعمیرات مانعی برای بازدید از دیگر بخش‌های این مجموعه تاریخی ایجاد نکرده است.

ساعت بازدید از این مجموعه تاریخی در نیمه دوم فصل سال از ۸ صبح تا ۱۷ عصر است.

عمارت بادگیر در کاخ گلستان میدان ارک تهران واقع شده است. بین سال های ۱۲۲۰ و ۱۲۶۰ به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. مظفرالدین‌شاه قاجار در «عمارت بادگیر» کاخ گلستان تاجگذاری کرد.

نام این بنا برگرفته از بادگیر بلند این ساختمان است. این عمارت به‌طور کامل به دستور ناصرالدین شاه بازسازی شد. پلان تالار اصلی این عمارت به صورت صلیبی بوده و این تالار با ارسی بسیار وسیع و زیبا به همراه تزئینات آیینه کاری و گچ بری آراسته شده‌است. برج‌های بادگیر تنها بادگیرهای تزئین شده با معرق در ایران هستند.

در زیر عمارت بادگیر یک اتاق تابستانی بزرگ قرار داشته که با جریان باد چهار برج بادگیر و با کمک حوضخانهٔ میانی که آب قنات شاهی در آن جاری بود، خنک می‌شد. در حال حاضر، جریان آب به علت احداث مترو قطع گردیده‌است و از بادگیرها به صورت قبلی استفاده نمی‌شود.

1