25 ژوئن 2022 - 03:16

جامعه باستان شناسی ایران قتل فجیع خالد الاسعد را محکوم کرد

26 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/wn3bj

جامعه باستان شناسی ایران در بیانیه ای قتل فجیع باستان شناس سوری را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: پایان زندگی غم انگیز خالد الاسعد نشان از شجاعت، تعهد و وفاداری ستودنی نسبت به حفاظت از میراث مشترک بشری دارد.

به گزارش دنیای سفر؛ خبر قتل فجیع باستان شناس سوری، خالد الأسعد توسط حکومت خودخوانده اسلامی (داعش)، برای جامعه جهانی به ویژه جامعۀ باستان شناسان و فعالان میراث فرهنگی بسیار دردناک بود. "جامعۀ باستان شناسی ایران" مرگ این باستان شناس فقید را به خانواده و همکاران او در سوریه و دیگر نقاط دنیا تسلیت گفت.

در این بیانیه آمده است:

خالد الأسعد آنچنان زندگی اش را وقف مطالعه و شناساندن شهر پالمیرا کرده بود که او را "آقای پالمیرا" می نامیدند. شهر پالمیرا نمایشگر آمیختگی فرهنگی شرق (ایران) و غرب (روم) است و تلاش های الأسعد در روند ثبت پالمیرا به عنوان میراث جهانی در یونسکو بسیار مؤثر و اساسی بود. وی تنها برای مدتی و برای تحصیل در رشته تاریخ و آموزش در دانشگاه دمشق مدتی از پالمیرا دور بود و پس از بازگشت، بیش از 40 سال مدیریت امور آثار باستانی پالمیرا را بر عهده داشت.

او طی فعالیت حرفه‌ای طولانی و فداکارانه اش انتشارات علمی چندی نیز دربارۀ این شهر کهن به نگارش درآورده است و همچنین دانشمندی خودساخته در خوانش کتیبه های آرامی پالمیرا بود.

الأسعد پس از پرهیز از همکاری با نیروهای داعش و خودداری از برملا کردن مخفیگاه آثاری که از پالمیرا به منظور محافظت خارج شده بودند، روز سه شنبه 27 امرداد 1394 به طرزی فجیع اعدام شد. در حالی که فرصت داشت به راحتی همراه این اشیاء تاریخی از پالمیرا خارج شود، الأسعد انتخاب کرد که در پالمیرا بماند. پایان غم انگیز زندگی او نشان از شجاعت، تعهد و وفاداری ستودنی نسبت به حفاظت از میراث مشترک بشری دارد که در حافظه تاریخی منطقه و جهان ثبت خواهد شد. بی شک نام خالد الأسعد نه تنها به عنوان نگاهبان تاریخ و فرهنگ سوریه، بلکه نگاهبان میراث جهانی در یاد جهانیان باقی خواهد ماند.

"جامعۀ باستان شناسی ایران" اندوه خود را نسبت به فقدان این نگهبان میراث مشترک بشری و باستان شناس و پژوهشگر متعهد ابراز می نماید.

شایان ذکر است؛ پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز روز شنبه با صدور اطلاعیه ای و به نمایندگی از این پژوهشگاه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قتل فجیع پرفسور خالد اسعد باستان شناس برجسته سوری و مدیر پایگاه آثار جهانی پالمیر (تدمر) به دست گروه تروریستی موسوم به داعش را محکوم کرد.

1