2 آوریل 2023 - 14:25

یافته های جدید درباره معبد شاهین های بدون سر

10 اکتبر 2022 - 13:00 dsfr.ir/ej64l

یافته های جدید درباره معبد شاهین های بدون سر
telexiran.com
معبد شاهین های بدون سر

باستان شناسان با انجام تحقیقات درباره معبدی باستانی که در آن پرنده های مومیایی شده بدون سر کشف شده بود، اطلاعات بیشتری در این باره ارائه کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از انشنت اوریجینز، باستان شناسان، معبد باستانی مصری را کشف کرده اند که ۱۵ شاهین مومیایی شده در آن قرار داشت. بسیاری از این شاهین های مومیایی شده بدون سر بودند و نزدیک پایه یک ستون دفن شده بودند.

کشف این معبد حاکی از اجرای مراسم های تشریفاتی مردمی به نام «بلمیز» ها (Blemmyes) است که زمانی در جنوب مصر و سودان کنونی زندگی می کردند.

گروهی از باستان شناسان اسپانیایی و لهستانی اخیرا نتیجه کاوش های سال ۲۰۱۹ در شهر باستانی «برنیس» را در «ژورنال آمریکایی باستان شناسی» منتشر کرده اند و اطلاعات جدیدی درباره معبدی که در این مکان کشف شده است و به قرن چهارم یا ششم میلادی باز می گردد را ارائه کردند.

با این که در آن زمان، مسیحیت دین رسمی در تمام بخش های امپراتوری روم از جمله مصر محسوب می شد، معبدی که در «برنیس» کشف شده است، توسط «بلمیز» ها ساخته شده است که قلمرو خودشان را در جنوب مصر و سودان تشکیل داده بودند.

این مردم به سنت های مذهبی باستانی وفادار بودند و اعتقادات ماورائی را حفظ کرده بودند که با اعتقادات قرن چهارمی رومی ها مغایرت داشت. کشف معبد آن ها در «برنیس» نشان می دهد آن ها به قدر کافی در قلمرو روم قدرت داشتند.

 گزارشی که در «ژورنال آمریکایی باستان شناسی» منتشر شده است سعی دارد تحقیقات باستان شناسان درباره این معبد که به «معبد شاهین» مشهور است و به عنوان بخشی از یک مجموعه بزرگتر کشف شده بود، شرح دهد.

این معبد در ابتدا به عنوان یک معبد سنتی مصری ساخته شد و محراب آن با توجه به اعتقادات «بلمیز» ها در قرن چهارم میلادی شکل گرفت.

از مهم ترین آثار تاریخی که در این معبد کشف شده است به ۱۵ شاهین مومیایی شده که اغلب بدون سر بودند می توان اشاره کرد. کاوش های قبلی در نزدیکی رود نیل در مصر نیز پرستش شاهین ها در گذشته را نشان داده بود، اما این نخستین باری است که باستان شناسان گروهی از مومیایی های شاهین را در حالی که در داخل یک معبد در کنار یکدیگر دفن شده اند، کشف کرده اند.

علاوه بر این پرنده های مومیایی شده، مجموعه ای از تخم های شاهین نیز در این مکان وجود داشت.

1