6 دسامبر 2023 - 00:24

میراث دوستان ناجی «تخت خلیل» می شوند؟

20 سپتامبر 2022 - 14:30 dsfr.ir/398ep

میراث دوستان ناجی «تخت خلیل» می شوند؟
hamedanpayam.com
قلعه تاریخی تخت خلیل همدان

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رزن از رایزنی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، دوستداران و علاقمندان میراث فرهنگی برای ساماندهی بنای تاریخی «تخت خلیل» خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» شهروز کهیایی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: برای برداشتن منبع آبی که روی بنای جانمایی شده، کارهای خوبی در حال انجام شده است و امیدواریم با مشارکت بخش خصوصی، میراث دوستان و سازمان های مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی مشکل این بنای تاریخی رفع شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه اعتبارات استانی و حتی ملی برای احیاء تخت خلیل کافی نیست، مطرح کرد: پیگیری های زیادی شده تا علاقمندان میراث فرهنگی در حفظ بنا به یاری میراث بیایند و امیدواریم پیگیری ها به زودی به نتیجه برسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رزن با اشاره به نقش این بنای تاریخی در رونق گردشگری روستای کاج و شهرستان رزن، یادآور شد: با توجه به شرایط بنا، احیاء، مرمت و ثبت ملی قلعه یکی از اولویت های اصلی شهرستان است.

«تخت خلیل» یا «قلعه کاج» در روستای هدف گردشگری «کاج» شهرستان رزن قرار دارد و با وجود اهمیت فراوان نه تنها تاکنون در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده بلکه در آستانه تخریب هم است. گذر زمان، غریبی تخت خلیل و بی مهری مسئولان آن را در وضعیت نامناسبی قرار داده و بسیاری از بخش های بنا را با خطر ریزش مواجه کرده است، علاوه بر این منبع آبی در سال های ۷۳ یا ۷۴ وسط این بنای تاریخی علم شده که مانع ثبت ملی بنا است.

1