28 فوریه 2024 - 19:51
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی:

کاروانسرای گوئجه بئل در مسیر ثبت جهانی

20 سپتامبر 2022 - 15:00 dsfr.ir/1r015

کاروانسرای گوئجه بئل در مسیر ثبت جهانی
دریافتی
کاروانسرای گویجه بئل اهر

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی گفت: کاروانسرای گوئجه بئل اهر در مسیر ثبت جهانی شدن است.

به گزارش «دنیای سفر» احمد محرم زاده در مراسم آغاز عملیات اجرایی بزرگ ترین پروژه گردشگری در منطقه ارسباران، گفت: تعداد ۵۶ کاروانسرا در کشور آماده ثبت جهانی یونسکو که چهار مورد از این کاروانسراها مربوط به آذربایجان شرقی و برای شهرستان های میانه، جلفا، مرند و کاروانسرا گوئجه بئل اهر است. 

وی افزود: در کنار ثبت جهانی، فراخوان برای تبدیل کاروانسرا گویجه بیل اهر به مجتمع رفاهی بین راهی یا رستوران سنتی اعلام شده و بزودی شاهد اجرایی شدن این امر خواهیم بود.

محرم زاده در ادامه شهرستان اهر را خاستگاه اصلی ورنی بافی برشمرد و گفت: برگزاری هرگونه جشنواره مربوط به ورنی باید با مرکزیت این شهرستان و باشکوه تر از سال های گذشته باشد. 

وی هم چنین افتتاح یک هتل پنج ستاره در اهر را یکی از پروژه های مهم گردشگری شهرستان اهر و منطقه ارسباران ذکر کرد و افزود: تمامی مراحل مقدماتی از جمله اخذ پروانه، مجوز سازمان میراث فرهنگی و سایر موارد مرتبط انجام شده و با درج مناقصه، پیمانکار مشخص شده و عملیات اجرایی آن با اعتبار پیش بینی شده ۱۸۰ میلیارد تومان آغاز شد.

محرم زاده گفت: این هتل از مطالبات جدی مردم و یکی از نیازهای مهم شهرستان در حوزه زیرساخت های گردشگری است که امیدواریم در کنار این پروژه مهم مسئولان ذیربط استانی و شهرستانی در خصوص طرح های مورد نیاز منطقه از جمله ایجاد موزه مردم شناسی، باستان شناسی، خانه ورنی، ثبت جهانی بقعه شیخ شهاب الدین اهری، ثبت جهانی ورنی، توجه به مجتمع آب گرم یئل سویی و اخذ اعتبار لازم برای توسعه سایر زیر ساخت های گردشگری به خصوص حمایت از بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری اقدامات اساسی انجام گیرد تا شهرستان اهر از مسیر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود.

گفتنی است، این هتل پنج ستاره وابسته به مجتمع مس انجرد در زمینی به مساحت ۳۶۸۵ مترمربع و زیربنای ۱۳ هزار و ۵۲۷ متر مربع در ۱۳ طبقه برای احداث آماده است که با توجه به کلنگ زنی آن در اردیبهشت ۱۳۹۷ به دلایلی عملیات اجرایی آن به جایی نرسیده بود.

1