22 ژوئن 2022 - 10:55

یازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در اراک گشایش یافت

25 اوت 2015 - 16:50 dsfr.ir/bt6hi

یازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی غرب ایران در اراک گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، یازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی شامگاه دوشنبه همزمان با اولین روز هفته دولت با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، استاندار و جمعی مسوولان این استان در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی غرب ایران در اراک گشایش یافت.

این نمایشگاه در فضایی به مساحت 5 هزار متر مربع با 210 غرفه، میزبان 350 صنعتگر صنایع دستی و هنرهای سنتی است. هنرمندان و صنعتگران رشته های مختلف صنایع دستی مثل گلیم بافی، جاجیم، فرش، معرق، میناکاری، سفال، آیینه کاری، مشبک بافی، پیکره تراشی و دیگر صنایع فاخر کشور از استان های مختلف، آثار خود را به معرض دید علاقه مندان گذاشته اند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، و گردشگری کشور در آیین گشایش این نمایشگاه گفت: هنر باید در خدمت خلاقیت و ابتکار باشد تا بتواند ماندگاری فاخر خود را حفظ کند. بهمن نامور مطلق افزود: هنر صنایع دستی به عنوان یکی از مولفه های قابل اتکا در مقوله اقتصاد مقاومتی می تواند از وابستگی به ورود کالاهای لوکس و تولیدات صنایع دستی دیگر کشورهای جهان به ایران جلوگیری کند.

نامور مطلق ادامه داد: یکی از شاخصه های تاثیرگذار در دوران پساتحریم توجه به جایگاه تولیدات صنایع دستی کشور است که به عنوان نماد ملی و شناسنامه هویتی یک ملت به دنیا عرضه می شود. توسعه فراگیر و قابل لمس در شرایط کنونی به مولفه های مختلفی بستگی دارد که فرهنگ و هنر و توجه به زیرساخت های فرهنگی یکی از مهم ترین مولفه هاست. ایران با برخورداری از فرهنگ و تمدن فاخر و فراوانی آثار مختلف صنایع دستی به عنوان یکی از کشورهای مطرح تولید کننده این گونه صنایع شناخته می شود که نیازمند امکان سنجی برای ارزش آفرینی اقتصادی است.

نامور مطلق تاکید کرد: گفتمان جدیدی در راه حمایت از صنایع دستی در استان مرکزی به راه افتاده است که نمونه شاخص آن استقرار بازارچه های فروش محصولات صنایع دستی است. صنایع دستی کشور به حمایت ساختاری نیازمندند و این حمایت در سایه مشارکت همه دوستداران فرهنگ و هنر ایران زمین میسر می شود.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: در بیشتر کشورهای دنیا شهرداری ها با درک توسعه اقتصادی بر پایه فروش تولیدات صنایع دستی اقدام به استقرار بازارچه های فروش کرده اند که در ایران این مهم مورد غفلت قرار گرفته است.

سیدمحمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: برپایی نمایشگاه فرصتی مغتنم برای عرضه آثار هنرمندان صنایع دستی کشور است. این نمایشگاه با هدف شناساندن صنایع دستی بومی هر منطقه و مشارکت بیشتر هنرمندان در حفظ فرهنگ و هنر این مرزو بوم است.

گفتنی است؛ یازدهمین نمایشگاه صنایع دستی کشور از امروز تا ششم شهریور ماه جاری عصرها در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اراک برای بازدید عمومی دایر است. 11 رشته با 257 زیر رشته در صنایع دستی کشور وجود دارد که 65 زیر رشته آن در این استان مرکزی فعال است.

1