14 ژوئن 2024 - 10:44

مشهد و کیش شلوغ شد

16 سپتامبر 2022 - 16:10 dsfr.ir/7j31a

مشهد و کیش شلوغ شد
اقتصاد آنلاین
سواحل کیش

بلیت پروازهای مشهد همزمان با اربعین حسینی، کمیاب شد. از سوی دیگر، مسیر کیش نیز پرترافیک شده و به سختی در پروازهای آن صندلی خالی پیدا می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، بررسی سامانه های فروش خدمات سفر و همچنین پرس وجو از آژانس های مسافرتی حاکی از این است که در تعطیلی اربعین، ظرفیت پروازهای مشهد تا پایان هفتۀ پیش رو تقریبا تکمیل شده است. جزیره کیش نیز با کاهش دما، ظاهرا رکود سفر در یک ماه گذشته را پشت سر گذاشته و ظرفیت پروازهای آن در هفته جاری تکمیل است. رییس جامعه هتلداران کیش نیز گفته که درحال حاضر ظرفیت هتل های این جزیره تا حدود ۷۰ درصد تکمیل شده است.

براساس اعلام آژانس های مسافرتی، ظرفیت تمام پروازها از مقصد تهران به شهر مشهد و در مسیر برعکس آن، در هفته جاری تقریبا تکمیل است و به ندرت صندلی خالی و بلیت پرواز به نرخ مصوب پیدا می شود. سقف قیمت «بلیت یکطرفه» پرواز تهران مشهد، که یکی از پرترددترین مسیرهای هوایی کشور به شمار می آید، درحال حاضر یک میلیون و ۱۹۱ هزار تومان است که بعضی روزها این قیمت تا حدود دو میلیون تومان می رسد.

آژانس دارن می گویند: بلیت هایی که بالاتر از نرخ مصوب، فروخته می شوند چارتری هستند و قیمت بلیت پروازهای چارتری هم با یک شب اقامت همراه با صبحانه، محاسبه شده است. بنابراین با توجه به پیک سفر مشهد در اربعین و کمبود ظرفیت حمل و نقل، برخی مسافران ناچارا به این قیمت ها تن می دهند، درحالی که نرخ بلیت پرواز و هتل تفکیک نشده و مشخص نیست چارترکننده چقدر قیمت بلیت هواپیما را نسبت به نرخ مصوب، افزایش داده است.

برخی تورگردان ها نیز با رصدی که انجام داده اند، معتقدند: مسیر پرتردد مشهد همچنان در اختیار چارترکننده هاست و در واقع، شرایط به گونه ای نیست که صندلی خالی در پرواز اصلا پیدا نشود و یا بلیت هواپیما نایاب شده باشد، بلکه چارترکننده ها ترجیح می دهند صندلی هواپیما را با یک شب اقامت بفروشند که در این صورت، معلوم نمی کند قیمت بلیت هواپیما چقدر دچار نوسان و افزایش شده است.

در حال حاضر کف قیمت تور دو شب و سه روز مشهد با پرواز رفت و برگشت و اقامت در هتل سه ستاره همراه با صبحانه، حدود سه ونیم میلیون تومان برای هر نفر است که در ماه مهرماه و پس از تعطیلی ها، نرخ های این مسیر کمی کاهش پیدا می کند.

در مسیر پرمسافر مشهد علاوه بر پرواز، بلیت اتوبوس و قطار نیز با توجه به بکار گیری ظرفیت بیشتر ناوگان حمل ونقل ریلی و جاده ای در مسیر پیاده روی اربعین و تا مرزها، به سختی پیدا می شود و بیشتر مسافرانی که بلیت برگشتِ مشهد را نخریده اند، در روزهای آینده احتمالا با مشکل مواجه شوند.

به جز مشهد، جزیره کیش نیز روزهای پرمسافری را می گذراند. این جزیره که در دو ماه گذشته دچار رکود سفر شده بود، اکنون به گفته آژانس داران وارد فصل شلوغی سفر شده است و یکی از پرترددترین زمان های سفر را تجربه می کند. گمانِ مجریان تورهای گردشگری بر این است که ترافیک مسافر در کیش متأثر از نزدیک شدن ماه مهر و بازگشایی مدارس، تعطیلات نیمه بلند آخرین ماه تابستان و کاهش تقریبی دمای هوا است.

قیمت تورهای کیش بسته به تعداد روزها از حدود سه میلیون تومان شروع می شود. درحال حاضر تور کیش با پرواز رفت و برگشت و سه شب اقامت همراه با صبحانه در هتل سه ستاره از سه میلیون تومان برای هر نفر شروع می شود. در هتل چهار ستاره نیز، این قیمت برای هر نفر حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که به اعتقاد برخی آژانس داران برای تابستان قیمت بالایی محسوب می شود.

1