23 ژوئن 2024 - 17:51

کشف گنجینه بزرگ سکه های اسلامی

14 سپتامبر 2022 - 13:00 dsfr.ir/852ru

کشف گنجینه بزرگ سکه های اسلامی
وزارت آثار باستانی مصر
کشف گنجینه بزرگ سکه های اسلامی در مصر

باستان شناسان در مصر گنجینه ای از سکه های تاریخی متعلق به دوره های مختلف حکومت های اسلامی را کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر»، باستان شناسان زیر نظر «شورای عالی آثار باستانی مصر» در جریان یک کاوش، علاوه بر مجموعه ای از سکه های باستانی اسلامی، بخش هایی از قالب های سکه که برای ضرب سکه مورد استفاده قرار می گرفتند را به همراه یک وزنه بزرگ کشف کردند. گمان می رود از این وزنه بزرگ برای اندازه گیری وزن سکه ها استفاده می شده است.

کشف این مجموعه سکه های باستانی اهمیت زیادی دارد؛ چراکه نشان می دهد در این مکان یک کارگاه ضرب سکه وجود داشته است. اکنون باستان شناسان تلاش می کنند بقایای به جای مانده از این کارگاه را کشف کنند.

این سکه ها که در شهر «اسنا» کشف شده، در ۵۵ کیلومتری جنوب «اقصر» واقع شده است.

به گفته وزارت آثار باستانی مصر، ماموریت حفر این محوطه از سال گذشته آغاز شده بود و نخست، محوطه ای در پشت «معبد اسنا» پربازدیدترین مکان تاریخی این شهر مورد بررسی قرار گرفت.

در جریان کاوش اخیر یک سکه طلا متعلق به دوران حکومت «معزلدین الله»، یکی از خلفای فاطمی کشف شده است. علاوه بر این ۲۸۶ سکه نقره متعلق به دوران حکومت ۱۹ پادشاه هان دودمان «مملوک ها» نیز از زیر خاک بیرون کشیده شده است.

همچنین چند سکه خارجی، از جمله یک سکه که در ارمنستان ضرب شده، به همراه چند سکه مس و برنز دوران امپراتوری عثمانی ها نیز در این مکان کشف شده است.

البته چند دینار و نیم دینار که نام های حکمرانان مهم مصری روی آن ها حک شده است نیز کشف شده است.

1