30 سپتامبر 2023 - 20:23
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی تأکید کرد:

میراث فرهنگی به محتوای درسی دانش آموزان اضافه می شود؟

14 سپتامبر 2022 - 10:30 dsfr.ir/eb56j

میراث فرهنگی به محتوای درسی دانش آموزان اضافه می شود؟

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تأثیرگذارترین راه برای آگاهی بخشی کودکان و نوجوانان درباره موضوعات میراث فرهنگی وارد کردن این حوزه به محتوای درسی با همکاری وزارت آموزش و پرورش است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نشست تخصصی کودک و میراث فرهنگی به همت دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه با مشارکت ستاد معرفی و آموزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

گسترش فعالیت موزه ها و پایگاه های ملی و جهانی میراث فرهنگی در بخش کودک، آموزش میراث فرهنگی به معلمان و مربیان، ترویج قصه گویی با موضوع میراث فرهنگی، افزودن موضوع میراث فرهنگی به محتوای درسی با همکاری وزارت آموزش و پرورش و… در نشست تخصصی کودک و میراث فرهنگی مورد تأکید کارشناسان و فعالان این حوزه قرار گرفت.

مصیب امیری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با مهم برشمردن امر آموزش و آگاهی بخشی در حوزه میراث فرهنگی از دوران کودکی، بر ترویج قصه گویی و مرتبط کردن این مقوله با میراث فرهنگی تأکید کرد و گفت: آموزش باید در گام نخست از معلمان و مربیان آغاز و سپس با کودکان ادامه یابد.

امیری با اشاره به وارد کردن موضوع میراث فرهنگی به محتوای درسی تصریح کرد: در صورت انجام فعالیت های گسترده در حوزه کودک و نوجوان، باز هم به تمام کودکان ایران دسترسی نداریم یا آن ها امکان حضور در این برنامه ها و مکان های تاریخی را ندارند، پس بهترین راه برای نقش آفرینی بیشتر، وارد کردن موضوع میراث فرهنگی به محتوای درسی با همکاری وزارت آموزش و پرورش است که مورد تأکید مقام عالی وزارت نیز قرار دارد.

علیرضا تابش مشاور معاون میراث فرهنگی و دبیر ستاد معرفی و آموزش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه این نشست با ابراز خرسندی از فعالیت های گسترده و ارتباطات به جا، اصولی و صحیح دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حوزه کودک و میراث، بر توجه بیشتر به مقوله معرفی و آموزش در حوزه میراث فرهنگی تاکید کرد.

او با تأکید بر گسترش فعالیت موزه ها و پایگاه های ملی و جهانی میراث فرهنگی در بخش کودک تصریح کرد: طبق دستورالعملی که در حال تدوین و ابلاغ به ستادها موزه ها و پایگاه ها است، این مراکز ملزم می شوند بصورت مجزا به مقوله کودک پرداخته و فعالیت هایی را در این خصوص تعریف و اجرا کنند.

لیلا کفاش زاده مسئول دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه با تشریح فعالیت های این مرکز از سال ۱۳۸۹ با نگاه آموزشی به کودکان در حوزه میراث فرهنگی، به ارتباط گسترده این مرکز با نهادهای مرتبط با حوزه میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوعات میراث فرهنگی، ارتباط گسترده با نهادهای مرتبط نظیر آموزش و پرورش و شورای کتاب کودک، برپایی جلسات قصه گویی در موزه ها، شرکت در نمایشگاه ها و… نمونه ای کوچک از اقدامات این مرکز برای شناساندن موضوع میراث فرهنگی به کودکان است.

او در ادامه به تشکیل کارگروه کودک و میراث فرهنگی در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اشاره و تصریح کرد: این کارگروه با مدیریت دفتر کودک و نوجوان و عضویت کارشناسان پژوهشکده های پژوهشگاه می کوشد تا در حوزه های مرتبط با میراث فرهنگی نظیر باستان شناسی، مردم شناسی، حفاظت و مرمت، ابنیه و بافت های فرهنگی تاریخی، زبان شناسی، گردشگری و … با برنامه ریزی های هدفمند زمینه آموزش و آگاهی کودکان از میراث گذشتگان را فراهم آورد.

1