25 ژوئن 2022 - 03:12

تفاهم نامه رضایت مندی گردشگر بین اصناف اصفهان و راهنمایان گردشگری منعقد شد

26 اوت 2015 - 08:00 dsfr.ir/y499y

نارضایتی های کسبه اصفهان و راهنمایان گردشگری با عقد تفاهمنامه حل و فصل شد.

کسبه اصفهان چند سالی است طی نامه ‌های مختلف از راهنمایان گردشگری و چرایی حضور نیافتن گردشگران به صورت گروهی در مغازه‌ هایشان شکایت می ‌کنند. آنان در واقع دلیل حضور نیافتن گردشگران خارجی و خرید صنایع دستی را تشکیل یک باند مافیا توسط راهنمایان گردشگر می ‌دانند که جنس‌ های بدلی، قلابی و بی ‌کیفیت برخی از بازاریان اصفهان را با 10 برابر قیمت به گردشگران می ‌فروشند و آژانس های مسافرتی را در این حرکت همراه باند مافیای راهنمایان می ‌دانند همچنین سازمان میراث و گردشگری را نیز در این مورد دخیل می ‌دانند.

این در حالی است که رئیس جامعه راهنمایان تور معتقد است: "در طول 2 سال گذشته که چنین هیاهوهایی اوج گرفته به دلیل اخبار افزایش تعداد گردشگران است. این اخبار سبب شده تا کسبه اصفهان این تصور را پیدا کنند که باید روزانه میلیون ‌ها دلار سود به حساب شان واریز شود. چون چنین اتفاقی نمی ‌افتد، چرا که یا گردشگران به مغازه‌ ها نمی‌ روند یا تعداد گردشگرانی که برای خرید می ‌روند کم است. چنین اتفاقی رخ نمی ‌دهد و بازاریان با چندین برابر شدن فروش خود رو به ‌رو نمی ‌شوند."

این روند طی سال های گذشته ادامه داشت. از یک سو بازاریان اصفهان انگ های مختلف به راهنمایان تور می زدند و از دیگر سو راهنمایان نسبت به این رفتار گله مند بودند. در نهایت امر، روز گذشته تفاهم نامه ای به امضای رییس کانون راهنمایان گردشگری و اصناف اصفهان رسید که طی آن بر لزوم شناسنامه دار کردن صنایع دستی و جلب رضایت گردشگریان در دوران پسا تحریم تاکید شد.

"آرش نورآقایی" با اعلام این خبر به دنیای سفر گفت: "در این تفاهم نامه به چند بند توجه شده است که مهم ترین آن جلب رضایت گردشگران است. به این معنا که راهنمایان گردشگری و اصناف موظف هستند در تمام امور، رضایت گردشگر را مد نظر قرار دهند."

به گفته او، با توجه به حضور تمام روسای انجمن های صنفی استانی راهنمایان گردشگری در این جلسه، تفاهم نامه فوق مورد تایید راهنمایان گردشگری خواهد بود و از این پس نکات مطرح شده مد نظر قرار می گیرد. همچنین به زودی کمیته مشترکی به منظور بررسی جزییات این مهم تشکیل می شود تا مشکلات جاری را حل و فصل کند.

دیدگاه ها

  • قدرزاده 26 اوت 2015 - 09:48

    راهنماهای تور، کاسب اند. در اصفهان بارها و بارها دیده ام که چطور توریستها را به فروشگاههای خاصی میبرند و هم به آنها گرانتر می فروشند و هم از فروشنده کمیسیون میگیرند.

1