25 ژوئن 2022 - 03:35

مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری در ساماندهی و مرمت دولتخانه صفوی قزوین

25 اوت 2015 - 14:00 dsfr.ir/jm2on

به منظور ساماندهی و باز زنده سازی بنای تاریخی دولتخانه صفوی قزوین، راهکارهای افزایش مشارکت میراث فرهنگی و شهردای با حضور داود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، مسعود نصرتی شهردار قزوین و محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست محمدعلی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به لزوم مشارکت بین دستگاه های دولتی و عمومی برای ساماندهی و عملیاتی نمودن طرح های عمرانی و مرمت بناهای تاریخی گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی، مبنای فعالیت های مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر اساس افزایش مشارکت میان دستگاهی و هماهنگی و وحدت نظر در همه حوزه ها است.

حضرتی با اشاره به اهمیت تاریخی مجموعه دولتخانه صفوی افزود: در کنار مسجد جامع عتیق، مسجد-مدرسه حیدریه و منظر تاریخی-طبیعی الموت که جزء آثار فاخر ملی قزوین به شمار رفته و دارای شان بین المللی هستند، مجموعه دولتخانه صفوی به دلیل وجود آثار تاریخی ارزشمندی چون سردر عالی قاپو، کاخ موزه چهلستون، گرند هتل، مدرسه امید، مرکز اسناد، کتابخانه و... که در این مجموعه مستقر شده، از برجسته ترین آثار به به جای مانده دوره صفویه در استان به شمار می‌آید.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین افزود: مجموعه دولتخانه صفوی از ارزش بسیار غنی تاریخی برخوردار است و به عنوان بزرگ ترین سایت مطالعات باستان شناسی در دل شهر قزوین واقع شده که با تمام نواقص و کمبودهای شرایط کنونی این مجموعه بر اساس آمار بازدیدهای عمومی در ایام نوروز بیشترین حجم بازدید کننده را به خود اختصاص داده و ظرفیت بسیار مناسبی برای بازدید گردشگران محسوب می شود.

حضرتی با اشاره به اجرای پروژه های مرمتی سعد السلطنه و حمام بلور در سنوات گذشته توسط شهرداری عنوان کرد: مجموعه دولتخانه به لحاظ پیشینه تاریخی، اهمیت معماری و نوع تزئیناتی که در آن به کار رفته با مجموعه سعدالسلطنه قابل قیاس نبوده و انجام کاوش‌های باستان شناسی و فعالیت های تخصصی پیش از هرگونه اقدام مرمتی در این مجموعه ضروری است که با وظایف ذاتی شهرداری سازگاری ندارد و فرصت های دیگری در زمینه تملک و مرمت در سطح استان وجود دارد که اولویت بیشتری نسبت به مجموعه دولتخانه داشته و گستره جغرافیایی وسیعی را در نقاط مختلف شهر شامل می شود که با عرف خدمات شهرداری و وظایفش سازگار بوده و مجموعه شهرداری می تواند با اجرای آن پروژه ها در ساماندهی، حفظ و نگه داری از بناهای تاریخی سطح شهر قزوین گام موثری بردارد.

وی همچنین در مورد روند ساماندهی مجموعه دولتخانه صفوی اظهار داشت: تملک کامل و آزادسازی مجموعه دولتخانه صفوی، اجرای طرح مطالعاتی باستان شناسی و پیگردی مجموعه کاخ های موجود در این مجموعه مانند عمارت اصلی چهلستون، (دولتخانه، ایوان نادری)، برج کبوتر، قصر جهان نما، عمارت رکنیه و عمارت خورشید به استناد سفرنامه ها، تصاویر و قرائن موجود، از اقدامات فنی و تخصصی این پروژه عظیم است که بعد از مطالعه و بررسی های دقیق، طرح ساماندهی این مجموعه و حفظ هویت تاریخی آن از مهمترین برنامه های عملیاتی میراث فرهنگی خواهد بود.

حضرتی در پایان تصریح کرد: امیدواریم با حمایت شهرداری برای انجام مطالعات باستان شناسی این مجموعه، از فرصت به وجود آمده برای همکاری مشترک بین دو نهاد بهره برده و بتوانیم از قزوین یک ما به ازای ذهنی و عینی برای گردشگران تعریف نماییم که نقطه ثقل آن مجموعه دولتخانه صفوی باشد و به توسعه گردشگری، اجتماعی و فرهنگی شهر منجر گردد.

داود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر ضرورت حفظ هویت و پیشینه تاریخی مجموعه دولتخانه صفویه ابراز داشت: تلفیق اهداف میراث فرهنگی در حفظ هویت تاریخی شهر و مجموعه شهرداری قزوین برای عمران و آبادانی استان تلفیق بسیار مبارکی است که امیدواریم بتوان از حاصل این 2 تفکر با حفظ اعتماد و تعامل متقابل و اجرای 1 الگو و مدل کارشناسی در چهارچوب ضوابط و قوانین هر 2 نهاد، برای بهره برداری از ظرفیت های متنوع استان استفاده نماییم.

در ادامه این جلسه مسعود نصرتی شهردار قزوین نیز با اشاره به اهمیت ساماندهی دولتخانه صفویه عنوان نمود: موضوع ساماندهی این مجموعه یک قطعه اساسی از پازلی است که باید در شهر قزوین به نتیجه برسد و اهمیت و نقش اساسی دولتخانه در مرکز شهر قزوین تاثیر به سزایی بر عملکرد سایر قطعات این پازل خواهد داشت و به همین جهت مجموعه شهرداری قزوین با هماهنگی کامل استان و میراث فرهنگی از هرگونه همکاری مشترک در قالب فعالیت های اجرایی، مطالعاتی، و تملکی برای تحقق این هدف استقبال خواهد کرد. البته این کار نیازمند حضور استانداری در جلسات تصمیم گیری و ارائه راهکارهای تشویقی و حمایتی به شهرداری برای تامین هزینه های آن است.

شایان ذکر است در این نشست مقرر شد: با توجه به به اهمیت و ارزش‌های هنری و تاریخی مجموعه دولتخانه صفوی در گردشگری استان و شهر قزوین، سرمایه گذاری و همکاری متقابل شهرداری و میراث فرهنگی برای آزاد سازی و تملک پلاک های باقی مانده، ساماندهی و احیای دولتخانه بر اساس ضوابط فنی میراث فرهنگی صورت گرفته و برنامه‌ریزی مناسب جهت تشکیل جلسات مشترک کارشناسی با شهرداری محترم طی زمان بندی مقرر توسط میراث فرهنگی اعلام و برگزار گردد.

همچنین طرح های مشابه دیگر استان ها توسط دو دستگاه با هدف تهیه و تدوین الگویی برای سرمایه گذاری شهرداری در مجموعه بزرگ و نفیس میراثی به منظور مرمت و احیای آثار مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و با شرایط ویژه قزوین و مقیاس دولتخانه سازگار گردد.

در پایان ضمن تاکید بر مساعدت مجمع محترم نمایندگان استان برای گرفتن مشوق های مورد نیاز شهرداری به منظور اجرای پروژه از استانداری و دستگاه های دیگر، برگزاری جلسات جمع بندی دیدگاه های کارشناسان و تصمیم نهایی توسط مدیران میراث فرهنگی، شهرداری و استانداری در دستور کار هر دو نهاد قرار گرفت.

1