23 ژوئن 2024 - 17:54
معاون وزیر راه مطرح کرد؛

سود ۱۲ هزار میلیاردی ۳ ایرلاین از ایرانیان

10 سپتامبر 2022 - 17:00 dsfr.ir/7y2it

سود ۱۲ هزار میلیاردی ۳ ایرلاین از ایرانیان
airlineratings.com
emiratesB777-200LRbiz

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: ۳ ایرلاین خارجی سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان از نبود ناوگان در ایرلاین های داخلی سود می برند.

به گزارش «دنیای سفر»، سید حمیدرضا سیدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فرودگاه امام خمینی (ره) در سال ۹۵ با تصویب مجلس از ذیل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران خارج شد و به تحت نظارت مستقیم وزیر راه و شهرسازی درآمد افزود: قرار بود این فرودگاه به عنوان یکی از شرکت های اقماری شرکت فرودگاه ها فعالیت کند اما نهایتاً به این نتیجه رسیدند که این شرکت از هر نظر مستقل بوده و تنها تحت نظارت مستقیم شخص وزیر راه باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶ ارگان در مدیریت و اداره فرودگاه ها دخیل هستند و باید به مدیریت یکپارچه در مجموعه فرودگاهی برسیم، اظهار داشت: طبق بند «ج» ماده ۲۸ قانون برنامه چهارم توسعه قرار شد مدیریت یکپارچه فرودگاهی اعمال شده و هم دستگاه های دخیل در فرودگاه ها، تحت نظارت مدیرعامل شرکت فرودگاه ها باشند؛ اما نهایتاً این قانون اجرا نشد؛ لذا مقرر شد مدیریت یکپارچه فرودگاهی با مدیریت تعاملی جایگزین شود؛ چون به این نتیجه رسیدیم که بدون تعامل بین دستگاه ها امکان مدیریت یکپارچه در فرودگاه ها وجود ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: فرودگاه مهرآباد ۱۷۰۰ هکتار مساحت دارد و طبق قانون احداث این فرودگاه، همه محدوده این مجموعه فرودگاهی باید تحت مدیریت شرکت فرودگاه ها باشد؛ اما امروز تنها یک دهم این وسعت معادل ۱۷۰ هکتار در مدیریت فرودگاه بین المللی مهرآباد قرار دارد؛ اساساً قرار بر این بود مهرآباد به فرودگاه بین المللی و تاپ خاورمیانه تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری ایران درباره حجم سرمایه گذاری در سطح فرودگاه های کشور تحت مدیریت شرکت فرودگاه ها گفت: در حال حاضر یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه عمرانی در دست کار است که ۶۰۰ میلیارد تومان آن به فرودگاه مهرآباد مربوط می شود.

وی میزان مطالبات شرکت فرودگاه ها را حدود ۲ هزار میلیارد تومان دانست که بخش اعظم آن به ۳ شرکت هواپیمایی بزرگ کشور برمی گردد.

سیدی با بیان اینکه بررسی ها نشان می دهد که باید کف تعداد ناوگان هوایی کشور به ۵۵۰ فروند هواپیما برسد تا فرودگاه های کشور فعال شوند، تاکید کرد: طبق اسناد بالادستی و برنامه های بلند مدت تا سال ۱۴۰۴ تعداد ناوگان هوایی کشورمان باید به ۵۵۰ فروند برسد و فرودگاه ها هم بر اساس همان برنامه های دو دهه گذشته، امروز توان پذیرش این تعداد هواپیما را دارند که امروز این برنامه ها به آرزو تبدیل شده است.

وی افزود: امروز ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه ایرانی تنها نصیب سه ایرلاین خارجی امارات، قطرایرویز و ترکیش ایرلاین می شود در حالی که اگر تنها ۴۰ فروند هواپیمای دوربرد وارد ناوگان هوایی کشورمان شود، امکان جبران ۸ هزار میلیارد تومان از این رقم را داریم و این درآمدها نصیب ایرلاین های داخلی خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در حالی که برنامه های کلان در عملیات با چنین تغییرات و انحرافات ۱۸۰ درجه ای به اجرا می رسد چگونه می توان برنامه های میان مدت و ۵ ساله را مدیریت کرد؟ این موضوع بسیار مهمی است که در تدوین برنامه هفتم توسعه باید به آن توجه شود.

سیدی با اشاره به موضوع اختیارات برای توسعه فرودگاه های کشور اظهار داشت: یکی از مشکلات صنعت هوانوردی تصمیمات آنی است برای نمونه در حالی که در سال ۹۵ شرکت فرودگاه ها آماده اجرای توسعه فرودگاه چابهار بود، با یک تصمیم آنی در دستگاه دیگر این فرودگاه به منطقه آزاد چابهار واگذار شد و توسعه آن متوقف ماند.

1