13 آوریل 2024 - 11:04

«موزه ملی برزیل» از خاکستر برخاست

7 سپتامبر 2022 - 20:40 dsfr.ir/8z3l9

«موزه ملی برزیل» از خاکستر برخاست
ویکی مدیا
موزه ملی برزیل (به پرتغالی: Museu Nacional)

چهار سال پس از آتش سوزی مهیب «موزه ملی برزیل»، از نخستین مرحله بازسازی این مؤسسه فرهنگی رونمایی شده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از آرت نیوز پیپر، موزه ملی ۲۰۰ ساله برزیل که مهم ترین و قدیمی ترین موزه تاریخی و علمی در سراسر این کشور محسوب می شود، سال ۲۰۱۸ طعمه حریق گسترده ای شده بود.

این هفته، مسؤولان «موزه ملی برزیل» پس از گذشت چهار سال از آتش سوزی که این مؤسسه تاریخی را ویران و بخش اعظمی از مجموعه آثار آن را نابود کرد، از نتیجه نخستین مرحله بازسازی این موزه رونمایی کردند.

مسؤولان این موزه امیدوار بودند، یکی از جناح های موزه را تا هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ بازگشایی کنند، اما با مشکلات گوناگون مالی و محدودیت های ناشی از همه گیری ویروس کرونا مواجه شدند. با این حال، متخصصان مرمت، نمای موزه را به پایان رسانده اند.

چندین نمایشگاه از جمله مجموعه ای از آثار نیز در طبقه نخست این موزه به نمایش گذاشته شده است تا از بیرون قابل مشاهده باشند.

تمام بخش های ساختمان «موزه ملی برزیل» در سال ۲۰۲۷ بازگشایی خواهد شد.

موزه ملی برزیل که وابسته به دانشگاه فدرال ریودوژانیرو است دارای چندین بخش مختلف، از جمله مردم شناسی، باستان شناسی و دیرینه شناسی است و از لحاظ اهمیت با موزه بریتانیا مقایسه می شود این درحالی است که موزه بریتانیا محل نگهداری هشت میلیون اثر تاریخی است و موزه ملی برزیل میزبان ۲۰ میلیون اثر بوده است. 

از مهم ترین آثار نگهداری شده در این موزه می توان به آثار تاریخی مربوط به مصر، روم و یونان باستان، اولین فسیل های یافت شده در برزیل شامل فسیل یک دایناسور، اسکلت انسانی با قدمت ۱۲ هزار سال و یک شهاب سنگ قدیمی اشاره کرد.

1