23 ژوئن 2024 - 18:04

تصویری از «میکل آنژ» در یک کتاب تاریخی کشف شد

7 سپتامبر 2022 - 19:10 dsfr.ir/xn3c6

تصویری از «میکل آنژ» در یک کتاب تاریخی کشف شد
theartnewspaper.com
Scholar finds sketch of Michelangelo in margin of book

یک پژوهشگر، تصویری از «میکل آنژ» مجسمه ساز چیره دست ایتالیایی را در حاشیه یک کتاب تاریخی کشف کرده است.

به گزارش «دنیای سفر» و به نقل از آرت نیوزپیپر، «جیمز هال» پژوهشگر و نویسنده کتاب «کارگاه هنرمند: یک تاریخچه فرهنگی» معتقد است طراحی کوچکی که در حاشیه یکی از نسخه های قرن پانزدهمی کتاب «کمدی الهی دانته» وجود دارد، درحقیقت «میکل آنژ» مجسمه ساز نامدار ایتالیایی را حین فعالیت به تصویر می کشد.

«هال» برای نگارش کتاب جدیدش درباره این طراحی تحقیق کرده است و در نهایت به این نتیجه رسیده است که این طراحی فقط می تواند «میکل آنژ» را به تصویر بکشد.

توجه «هال» پس از شرکت در سخنرانی درباره کتاب «کمدی الهی» اثر «دانته» به این طراحی جلب شد. او می گوید پس از ماه ها تحقیق به این نتیجه رسید که بسیاری از ویژگی های این طراحی با «میکل آنژ» شباهت دارد.

این طراحی یک هنرمند حین تراشیدن یک سردیس بزرگ با استفاده از چکش به تصویر می کشد. در این طراحی یک مجسمه بدون دست نیز در پشت سر هنرمند به چشم می خورد.

این طراحی در نخستین بخش کتاب یعنی در بخش «دوزخ» و در نزدیکی قسمتی از داستان وجود دارد که در آن «دانته» تصمیم می گیرد به سمت دوزخ حرکت کند.

«هال» همچنین معتقد است، این سردیس عظیم الجثه به مجسمه های «سن پیتر» و «سن پل» که «میکل آنژ» در فاصله ۱۵۰۱ تا ۱۵۰۴ برای کلیسایی در «سیه نا» خلق کرد نیز شباهت دارد.

البته هنوز هویت هنرمندی که این طراحی را خلق کرده است مشخص نیست. ممکن است یک هنرمند «توسکانی» یا یک هنرمند آماتور با استعداد این نقاشی را خلق کرده باشد.

1