کشف مقبره یک پیشگو در شهر باستانی پرگامون

6 سپتامبر 2022 - 09:10 dsfr.ir/f90wh

کشف مقبره یک پیشگو در شهر باستانی پرگامون
ویکی مدیا
شهر باستانی «پرگامون» واقع در ترکیه

باستان شناسان در جریان کاوش های اخیر در یکی از شهرهای باستانی ترکیه موفق شدند بقایای مقبره کاهنی را که به عنوان پیشگو شناخته می شد، کشف کنند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از انشنت اوریجینز، کاوشگران تاکنون بقایای تاریخی متعددی را در شهر باستانی «پرگامون» واقع در ترکیه کشف کرده اند. جدیدترین کاوش باستان شناسان در این شهر به کشف بقایای مقبره کاهنی به نام «مارکوس» منجر شده است که با کمک پرندگان پیشگویی می کرد.

«مارکوس» با توجه به رفتار پرندگان، نوع پرواز و آواز آن ها، آینده را پیشگویی می کرد. البته پیشگویی با کمک پرندگان در «پرگامون» رایج بود.

باستان شناسان اشیاء مختلفی را در مقبره این پیشگو کشف کرده اندکه از جمله آن ها، به یک کوزه نادر و بسیار سالم، یک بطری عطر، یک بشقاب و یک شمع می توان اشاره کرد.

تحقیقات کارشناسان برای تعیین قدمت دقیق این مقبره و اشیاء داخل آن همچنان ادامه دارد.

مقبره «مارکوس» در قسمتی از گورستانی واقع در معبد «اسقلبیوس» ایزد درمان در اساطیر یونان کشف شده است.

باستان شناسان با توجه به کتیبه ای که در این گورستان وجود داشت، دریافتند این مقبره به «مارکوس»، کاهنی تعلق دارد که در حوالی قرن دوم میلادی زندگی می کرده است.

به گفته باستان شناسان، مقبره های بسیار زیادی در این مکان وجود دارد که هویت اجساد آن ها مشخص نیست.

پرگامون (پرگامه، پرگاموم و پرغامه هم نوشته شده) (به یونانی: Πέργαμος، تلفظ: پـِرگاموس) شهری از یونان باستان بود که در شمال باختری آناتولی قرار داشت.

این شهر باستانی پایتخت امپراتوری پرگامن و زادگاه جالینوس طبیب می باشد. این شهر در کاوش های باستان شناسی در ردیف یکی از غنی ترین شهرهای تاریخی قرار گرفته است. شهر پرگامون پس از اسکندریه دومین کتابخانه بزرگ جهان یونان باستان را دارا بود. فیله ترخزانه دار لیزیماک درشهر پرگام از خزانه شخصی وی محافظت میکرد شهر امروزی برگاما در ترکیه در نزدیکی ویرانه های پرگامون قرار دارد.

«پرگامون» در سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

1