17 مارس 2023 - 17:31

میزبانی بافت تاریخی تهران از سفرای خارجی

5 سپتامبر 2022 - 12:30 dsfr.ir/f9916

میزبانی بافت تاریخی تهران از سفرای خارجی
شایان مهرابی
گشت و گذار خانوادگی سفرای خارجی در تهران

«دیپلماسی شهروندی» از جمله رویکردهای مدیریت شهری در دوره ای است که رسانه های فارسی زبان به صورت شبانه روز در حال سیاه نمایی از کشورمان هستند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری مهر، شهر تهران در کنار پایتخت بودن، دارای جاذبه های تاریخی و هنری مهم و قابل توجهی است و بخش غیرقابل انکاری از هویت فرهنگی کشور را در خود جای داده است. توسعه روزافزون شهر تهران و کاربری های متکثر و متعدد اداری و مسکونی آن سبب شده که بافت تاریخی شهر تهران که در حقیقت شجره نامه اصالت این کلانشهر محسوب می شود، رفته رفته کم رنگ و به دست فراموشی سپرده شود.

هویت بخشی به شهر تهران، راهبرد مدیریت شهری در دوره جدید

مدیریت شهری، در دوره جدید در چشم انداز تعیینی از سوی شهردار تهران مبنی بر «تهران؛ کلانشهر الگوی جهان اسلام» بنا را بر این نهاده تا در کنار خدمات عمومی، مقوله هویت بخشی به شهر تهران را به عنوان ام القرای جهان اسلام به عنوان یک راهبرد مورد پیگیری قرار دهد.

شهردار تهران در همین راستا در نخستین جلسه بازدید از معاونت های هشت گانه شهرداری با اشاره به ضرورت هویت بخشی به شهر تهران گفته بود: «احیای هویت ایرانی اسلامی شهر تهران در کنار ترویج سبک زندگی شهری زمانی تحقق خواهد یافت که مسائل فرهنگی ذیل دیگر فعالیت ها قرار نگیرد».

زاکانی هم چنین در جلسه با معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری گفته بود: «تهران باید یک هویت فرهنگی و اجتماعی منطبق با بافت شهری و مفاهیم اسلامی تبدیل شود. تهران ظرفیت دارد تا در حوزه فرهنگ و هنر، شعر و ادبیات، ورزش و علم و فناوری، هویتی مستقل و برگزیده را به خود اختصاص دهد و این امر در کمترین زمان ممکن لا مدیریت دقیق صورت خواهد گرفت».

مقابله با سیاست سیاه نمایی با «دیپلماسی شهروندی»

«دیپلماسی شهروندی» از جمله رویکردهای مدیریت شهری در دوره ای است که رسانه های فارسی زبان به صورت شبانه روز و ۲۴ ساعته در حال سیاه نمایی از کشور عزیزمان هستند و با دلارهای سعودی و امریکایی سیاست تخریب و انکار هویت اصیل جمهوری اسلامی ایران را دنبال و پیگیری می کنند.

بر همین اساس؛ شهرداری تهران در دوره جدید با استفاده از ظرفیت «دیپلماسی شهروندی» در کنار وزارت امور خارجه که دیپلماسی رسمی کشور را در ابعاد بین الملل و سیاست دنبال می کند، قرار گرفته تا ضمن معرفی هویت اصیل شهر تهران به سفرای کشورهای خارجه، از این سفیران به عنوان سفرای فرهنگی خود استفاده کند.

میزبانی از سفیران کشورهای خارجه در بافت تاریخی منطقه ۱۲

برای این منظور، بافت تاریخی منطقه ۱۲ شهر تهران صبح روز جمعه، ۱۱ شهریورماه میزبان جمعی از سفیران کشورهای خارجی و خانواده های آن ها بود. در جریان این برنامه که حدود ۲۵ نفر از سفیران کشورهای خارجه و خانواده های آن ها از جمله سفیر انگلستان، تایلند، سنگاپور و… حضور داشتند، لایه دیده نشده ای از تهران را در قلب پایتخت مورد بررسی و کاوش قرار دادند.

خانه موزه کاظمی، حمام نواب، مهمان خانه پهلوان رزاز، خانه شهید مدرس، خانه دبیرالملک و بازار چه سنتی عودلاجان از جمله اماکن تاریخی بود که از سوی سفیران کشورهای فوق الذکر و با همت مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران مورد بازدید قرار گرفت.

سفیر انگلیس در تهران: این برنامه فرصت خوبی برای خارجیان است که در تهران زندگی می کنند

سایمون شرکلیف سفیر انگلیس در تهران در حاشیه این بازدیدها و در جمع خبرنگاران گفت: این برنامه فرصت خوبی برای خارجیان است که در تهران زندگی می کنند و ایده خوبی محسوب می شود.

سفیر انگلیس در تهران خاطرنشان کرد: من به شهرهای مختلف ایران رفته ام و تقریباً هر جایی که رفتم جاهای دیدنی مانند خانه های قدیمی، حمام سنتی و مانند اینجا دیده ام اما در تهران تاکنون ندیده بودم و از این جهت برنامه امروز واقعاً مفید و جالب است.

وی بیان کرد: تهران یک شهر خیلی بزرگ است که حدود ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد و در مقایسه با شهرهای ما در انگلستان خیلی بزرگ تر است؛ بنابراین شهری شلوغ با فعالیت های زیادی است.

سایمون شرکلیف اظهار کرد: چیزی که در این شهر خیلی دوست دارم، محیط کوهستان است که هم نزدیک تهران است؛ مانند توچال چون آنجا می توان کل تهران را از دور و بالا دید.

سفیر انگلیس در تهران با بیان اینکه مردم تهران مانند مردم همه ایران بسیار مهمان نواز هستند و به نحو عالی پذیرا هستند، عنوان کرد: برنامه هایی مثل امروز مسیر خوبی است و امیدواریم که ادامه پیدا کند تا ما خارجیان بیشتر با شهر تهران آشنا شویم.

وی با تاکید بر اینکه نزدیک شدن ارتباط بین یک شهر بزرگ در انگلستان مانند لندن با شهری چون تهران برای همه خوب است، اظهار کرد: من یک دیپلمات هستم و آنچه که برای من مهم است، ریشه ارتباط خوب بین دو کشور است.

سایمون شرکلیف در خصوص آلودگی هوای تهران نیز گفت: تهران دارای اماکن صنعتی و خودروهای زیادی است و آلودگی در آن زیاد است که طبیعی است؛ چرا که در تمام دنیا شهرهای بزرگ این گونه است.

وی ادامه داد: اولین چیزی که مهم است بررسی شود، این است که دقیقاً این آلودگی از کجا پدیدار می شود و دومین چیز این است که برنامه ای ایجاد شود که برای خودروها محدودیتی پیش آید و شاید بیشتر لازم باشد که محدودیت اعمال شود.

«دیپلماسی شهروندی»؛ تلاش برای ارائه تصویری درست از پایتخت ایران

حمیدرضا غلامزاده، معاون امور بین الملل شهرداری تهران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح اهداف مدیریت شهری از برگزاری این نوع از برنامه ها گفت: رویکرد شهرداری تهران این است که تصویر درستی از تهران و ایران به دنیا ارائه دهد و تهران به عنوان یک شهر و پایتخت جمهوری اسلامی ایران تصویر درستی در اذهان جهانیان داشته باشد.

معاون امور بین الملل شهرداری تهران خاطرنشان کرد: اولین برنامه، از قلب تاریخی تهران به عنوان یک هویت تاریخی و فرهنگی شروع شد تا پس از آن به عرصه های مختلف دیگر توسعه پیدا کند.

رویکرد شهرداری تهران این است که تصویر درستی از تهران و ایران به دنیا ارائه دهد

وی با بیان اینکه مجموعه هایی که مورد بازدید قرار گرفت، به طور کلی نمایی از هویت کلی تهران را به لحاظ تاریخی و فرهنگی نشان می دهد، اظهار کرد: رویکردی که در مدیریت شهری جدید به معاونت بین الملل اضافه شده، مقوله «دیپلماسی شهروندی» است. تهران میزبان مهاجران، پناهندگان، دیپلمات ها، خانواده های آن ها و فعالین اقتصادی و تجاری و خانواده های آن ها است.

غلامزاده اظهار کرد: این افراد خیلی فرصت استفاده و شناخت تهران را ندارند و بسیاری از فرصت های گردشگری و شناخت تهران است که حتی ممکن است نام آن را نشنیده باشند و سعی ما بر این است که این ظرفیت ها را بشناسانیم و یک تصویر خوب و واقعی از شهر تهران به آن ها ارائه دهیم.

معاون امور بین الملل شهرداری تهران افزود: با توجه به اینکه هر یک از این افراد جامعه ای را در کشور خود می شناسند؛ لذا اگر این افراد تصویر درست و واقعی از تهران داشته باشند، جامعه اطراف این افراد نیز تصویر درست و واقعی از تهران دریافت خواهد کرد و با توجه به اینکه این افراد، دیپلمات هستند، روایت رسمی را به کشور خود ارائه خواهند کرد.

پیگیری مقوله «دیپلماسی شهروندی» با برگزاری تورهای گردشگری برای دانشجویان خارجی

وی عنوان کرد: پیش از این نیز در قالب رویکرد «دیپلماسی شهروندی»، تورهای دانشجویی را برگزار کردیم و با آغاز سال تحصیلی این رویکرد را برای دانشجویان خارجی نیز دنبال خواهیم کرد.

غلامزاده خاطرنشان کرد: بحث دیگر این است که ارتباطات و تعاملات بین المللی شهر تهران در قالب این نوع از دیپلماسی به شهروندان بخش های مختلف معرفی می شود و به طور مثال شهروندان منطقه ۱۲ متوجه این نکته خواهند شد که منطقه آن ها برای نمایندگان کشورهای خارجی آن قدر جذابیت دارد که در بافت تاریخی آن حضور پیدا کنند و از اماکن آن بازدید کنند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر؛ فرصت های تهران به دیپلمات ها و سفرای کشورهای خارجی معرفی می شود. در جریان این بازدید، در گپ و گفت های انجام شده از این اقدام استقبال به عمل آمد و حتی بیشتر از ظرفیتی که لحاظ شده بود، ثبت نام صورت گرفته بود و فقط یکی از کشورها ۱۰ نفر را برای حضور در جریان این برنامه معرفی کرده بود.

1