20 مارس 2023 - 10:13
در گفت و گو با رئیس میراث فرهنگی نایین مطرح شد؛

تبدیل نایین به قطب گردشگری کشور در آینده

4 سپتامبر 2022 - 20:30 dsfr.ir/ta77a

تبدیل نایین به قطب گردشگری کشور در آینده
کوروش سلیمی
نارین قلعه نائین

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین گفت: ریل گذاری در بخش سرمایه گذاری خصوصی این شهرستان را در هفت سال آینده به قطب گردشگری کشور تبدیل خواهد کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، شهرستان نایین با قرار گرفتن در مسیر شاهراه مواصلاتی کشور و مرکز ایران از موقعیت استراتژیک و ویژه ای برخوردار است، به طوری که روزانه به طور متوسط ۵ تا ۱۰ هزار دستگاه خودرو از آن عبور می کنند که این مقدار در مناسبت ها و رویدادهای رسمی به ۱۵ هزار دستگاه می رسد.

وجود بیش از ۱۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در این شهرستان ، که برخی از آن ها تاریخ و تمدن نایین به جامانده از دوران پیش از اسلام است مسافران داخلی و گردشگران خارجی را به سوی خود جلب می کند.

این شهرستان در ادوار گذشته به دلیل نبود زیرساخت های لازم همواره به عنوان یک شهر عبوری از آن یاد می شد و این در حالی بود که آژانس های مسافرتی برای ارائه خدمات به مسافران داخلی و خارجی تنها یک تا دو ساعت در این شهرستان حضور داشتند و صرفاً بازدیدها به بنای تاریخی مسجد جامع و موزه پیرنیا محدود می شد.

برای بررسی بیشتر این موضوع و پرداختن به ابعاد چگونگی زمینه سازی برای حضور بیشتر مسافران و گردشگران خارجی با محمود مدنیان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین به گفت و گو پرداختیم که در ادامه می خوانید:

تبدیل یک تهدید به فرصت

مدنیان با اشاره به روند افزایشی توسعه گردشگری در این شهرستان گفت: یکی از مهم ترین ضعف های گردشگری شهرستان نایین نبود مراکز اقامتی برای اسکان گردشگران بود که به همین دلیل بیشتر برای گردشگران محل عبور بود.

وی با بیان اینکه بافت های تاریخی نایین همواره مکانی برای افراد معتاد و تهدیدی برای ساکنان این منطقه ها بود، افزود: از مهم ترین دلایل تقویت شهرستان در حوزه گردشگری ریل گذاری صحیح و ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران به وسیله برگزاری رویدادهایی چون احیای مراسم سنتی و جشنواره های نوروزی بود که مسافران داخلی و گردشگران خارجی زیادی از این برنامه ها استقبال می کردند و این انگیزه ای شد تا سرمایه گذاران بومی نسبت به ساخت واحدهای بومگردی و نیز اقامتگاه های گردشگری اقدام کنند که در کمتر از یک دهه اخیر انقلابی در نایین رخ داد و آن سرمایه گذاری در بافت تاریخی این شهرستان بود.

تبدیل نایین به قطب گردشگری کشور تا هفت سال آینده

مدنیان ادامه داد: تاکنون تعداد واحدهای اقامتی دارای پروانه بهره برداری در شهرستان به ۲۲ مورد از جمله هتل، مهمان پذیر، خانه مسافر و بومگردی افزایش یافته که تعداد ۱۶ مورد آن در بخش بوم گردی سرمایه گذاری شده است و این می تواند نایین را در هفت سال آینده به قطب گردشگری تبدیل کند.

وی گفت: با گسترش و رونق گرفتن گردشگری در بیست سال گذشته شهرستان های نایین و خور و بیابانک ۵ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رساندند و امروز ۹۵ مورد که در آینده به ۳۰۰ مورد افزایش پیدا می کند.

بهره برداری از کاروان سرا و کمپ گردشگری در نایین

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری نایین تصریح کرد: پس از سرمایه گذاری در بخش اقامتگاه ها و بومگردی ها، برخی از سرمایه گذاران بخش خصوصی به فکر ایجاد تشکل مردم نهاد و ثبت تعاونی گردشگری افتادند و وقتی این دو در کنار هم قرار بگیرد مهم ترین عامل برای جذب گردشگر خواهند بود. 

وی با اشاره به استقبال خوب سرمایه گذاران در گردشگری خبر افتتاح و بهره برداری پروژه های کاروان سرای تاریخی بلاباد، کاروانسرا و مجموعه گردشگری مشجری و نیز دو پروژه مجتمع و کمپ گردشگری تا پایان سال را داد.

مدنیان اظهار کرد: با روند افزایش رونق و توسعه گردشگری بیش از ۹۵ اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که این مقدار در آینده به ۳۰۰ اثر افزایش می یابد.

اگر میراث فرهنگی نبود بازار تاریخی به کل از بین رفته بود

از رئیس میراث فرهنگی و گردشگری نایین در خصوص اینکه مرمت هایی که در بناهای تاریخی شهرستان صورت گرفته، آیا می تواند پاسخگوی نیاز گردشگران و مسافران باشد؟ می پرسیم که در پاسخ گفت: در زمینه مرمت و احیای بافت فرسوده کارهای بسیار زیادی صورت گرفته و نایین یکی از محدود شهرستان های کشور است که اقدامات دولتی در آن از سال های گذشته در بحث مرمت انجام شده است. در خود شهرستان استادکاران بومی حضور داشتند که برای مرمت سایر بناهای تاریخی استان نیز مراجعه می کردند و امروز مهم ترین بنای تاریخی شهرستان بازار تاریخی آن به عنوان قلب بافت تاریخی نایین است که مرمت پشت بام به صورت ایزوله و سپس آجر فرش و به صورت سنگ فرش، کف آن مرمت و تعمیر شد و اگر میراث فرهنگی نبود بازار تاریخی به کل از بین رفته بود. 

تبدیل نایین به قطب گردشگری کشور تا هفت سال آینده

وی از دیگر بناهای مرمت شده را نارنج قلعه، خانه تاریخی پیرنیا، خانه تاریخی فاطمی، خانه تاریخی امامی، مساجد جامع نایین، حسینیه های شهرستان، آب انبارها، یخچال های سنتی بافران و محمدیه، زورخانه فریدون، آسیاب ریگاره، خانه تاریخی امامی و مصلی نایین عنوان کرد.

پتانسیل و ظرفیت میزبانی از گردشگران در چهار فصل سال 

مدنیان افزود: از جاذبه های طبیعی متنوع که به صورت هر چهار فصل گردشگر می تواند از زیبایی این نواحی بهره ببرد مناطق کوهستانی و جاذبه های ریگ جن در کویر است.

از ۳۰۰ فعال صنایع دستی تا صدور ۱۷۰ مجوز برای توسعه مشاغل خانگی

او در ادامه از گسترش صنایع دستی در این شهرستان خبر داد و گفت: صنایع دستی شهرستان نایین نیز همواره زبانزد خاص و عام مردم بوده به نحوی که فرش نایینی تا عبای محمدیه به شهره جهانی نیز رسیده اند و امروز با دارا بودن ۳۰۰ فعال صنایع دستی کارگاهی و انفرادی و صدور ۱۷۰ مجوز مشاغل خانگی می توانیم در بازارهای داخلی و خارجی نیز حرف هایی برای گفتن داشته باشیم.

برگزاری دوره های آموزشی راهی برای تقویت حوزه گردشگری

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری نایین با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی فعالان صنایع دستی در این شهرستان از روند ارائه تسهیلات برای حمایت از مشاغل و صنایع دستی خبر داد.

مدنیان در خصوص تحقق شعار سال گفت: در سال جاری با تهیه کردن بانک اطلاعات گردشگری، توانستیم بسته های سرمایه گذاری را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم و از طرفی در نظر داریم با به روز کردن علم گردشگری و تعامل با دانشگاه ها در بخش دانش بنیان نیز اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با به روز کردن علم و دانش گردشگری در شهرستان نایین و صنایع دستی و استفاده از اساتید مختلف دانشگاه، می توانیم حوزه گردشگری را که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است رونق دهیم.

1