22 ژوئن 2024 - 22:40

خرید و فروش میلیاردی مجتمع های بین راهی

3 سپتامبر 2022 - 11:00 dsfr.ir/kk82n

خرید و فروش میلیاردی مجتمع های بین راهی
لست سکند
‎مجتمع بین راهی، مجتمع توریستی مهر و ماه، قم، ایران

رئیس سازمان راهداری به اظهارات وزیر اقتصاد در خصوص کم کاری های این سازمان نسبت به صدور مجوز مجتمع های رفاهی بین راهی پاسخ داد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری مهر، سید احسان خاندوزی ۳۱ مردادماه در پایان نشست هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، یکی از دستگاه هایی که در اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و واگذاری فرآیندهای صدور مجوزها به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار، کم کاری کرده اند را سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در خصوص صدور مجوز مجتمع های بین راهی عنوان کرد.

بررسی ها نشان می دهد که مجوز مجتمع های رفاهی بین راهی با قیمت های چند میلیاردی در حال خرید و فروش در بازار است که اگر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نسبت به تسهیل صدور این مجوزها اقدام کند، بازار سیاهی که در حال حاضر شکل گرفته، از بین خواهد رفت.

برخی وبسایت های تبلیغاتی، قیمت مجوز مجتمع های خدماتی بین راهی را در صورت داشتن مجوز جایگاه سوخت ۱۲ تا ۱۵ میلیارد تومان و در صورت نبود جایگاه سوخت، ۵ تا ۷ میلیارد تومان به فروش می رسانند.

رئیس سازمان راهداری: وزیر اقتصاد قانون را ملغی کرده و باید پاسخگو باشد

در همین ارتباط داریوش امانی معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره پاسخ سازمان راهداری به اظهارات وزیر اقتصاد مبنی بر عدم صدور مجوز مجتمع های بین راهی از سوی این سازمان تصریح کرد: این موضوع را از آقای خاندوزی باید بپرسید.

وی ادامه داد: آقای خاندوزی باید پاسخ بدهد که چرا قانون را به هیئت مقررات زدایی برده و آن را ملغی کرده است؛ حتی مجلس بابت این اقدام، به وزیر اقتصاد تذکر داده است؛ سازمان بازرسی هم در این زمینه نامه به وزیر اقتصاد ارسال کرده است.

معاون وزیر راه گفت: قانون، مسئول صدور مجوز مجتمع های رفاهی بین راهی را سازمان راهداری می داند نه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری.

وی افزود: ما موضوع درخواست و صدور مجوز راه اندازی مجتمع های بین راهی را به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار منتقل کرده ایم و مشکلی در این خصوص نیست.

مجوزهای میلیاردی شرکت های حمل و نقل

همچنین برخی کارشناسان در خصوص خرید و فروش میلیاردی مجوز شرکت های حمل و نقل داخلی و بین المللی که سازمان راهداری مسئول صدور آنهاست، هشدار داده اند.

در همین ارتباط رئیس سازمان راهداری درباره خرید و فروش میلیاردی مجوز شرکت های حمل و نقل داخلی و بین المللی به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر صدور مجوز شرکت های حمل و نقل را تسهیل کرده ایم و برای درخواست راه اندازی شکرت حمل و نقل داخلی، هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

امانی اظهار کرد: همین الان هر فردی می تواند با مراجعه به وبسایت سازمان راهداری، بر اساس ضابطه های موجود، مجوز راه اندازی شرکت حمل و نقل داخلی را اخذ کند.

وی ادامه داد: برای اخذ مجوز فعالیت شرکت های حمل و نقل بین الملل بر اساس مصوبات شورای عالی ترابری، باید آزمون گرفته می شد که چند سالی این آزمون ها برگزار نمی شد و برخی اشکالات هم پیش آمد.

رئیس سازمان راهداری تأکید کرد: با سازمان سنجش تفاهم هایی امضا کردیم و قرار شد تا پایان امسال دو بار آزمون مجوز شرکت های حمل و نقل بین الملل برگزار شود؛ هر فردی هم که شرایط آن را داشته باشد، می تواند مجوز فعالیت مربوطه را اخذ کند.

در نشست اسفند ۱۴۰۰ هیئت مقررات زدایی چه گذشت؟

گفتنی است هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در جلسه ۱۵ اسفند سال گذشته به ریاست سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد دستگاه متولی صدور مجوز مجتمع های بین راهی را از وزارت راه (سازمان راهداری) به وزارت گردشگری منتقل کرده بود.

صدور مجوز مجتمع بین راهی از وزارت راه به وزارت گردشگری منتقل شد

این در حالی است که هیئت مذکور (هیئت مقررات زدایی) در جلسه شهریور ۱۳۹۹ به ریاست فرهاد دژپسند وزیر سابق اقتصاد، مسئولیت صدور مجوز راه اندازی مجتمع های رفاهی و خدماتی بین راهی را سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای عنوان کرده بود که دولت سیزدهم مصوبه دولت دوازدهم را ملغی کرد.

1