24 سپتامبر 2023 - 10:40
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی:

ایجاد تسهیلات سفر ارزان قیمت برای همه اقشار جامعه!

1 سپتامبر 2022 - 11:00 dsfr.ir/6o14m

ایجاد تسهیلات سفر ارزان قیمت برای همه اقشار جامعه!
میثم رودکی
طبیعتگردی گردشگران در جنگل های گبلان

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ایجاد تسهیلات برای سفر ارزان قیمت و امکان اقامت برای همه اقشار از رویکردهای دولت سیزدهم است.

به گزارش «دنیای سفر» علی دارابی در حاشیه افتتاح یک هتل در مشهد اظهار کرد: در دوران پساکرونا مساله اصلی گردشگری است و مدیران و سرمایه گذاران تاسیسات گردشگری نقش مهمی در این زمینه دارند.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: قهرمانان دوره دفاع مقدس رزمندگان بودند و قهرمانان امروزی کارآفرینان و خدمت رسانان به زائران. از همین رو باید موانع را از سر راه سرمایه گذاران برداریم چرا که سرمایه گذاری در حوزه گردشگری مانند ساخت هتل باعث ایجاد اشتغال و ارزش افزوده اقتصادی می شود.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این که حفظ میراث فرهنگی به نهضت مردمی نیاز دارد، گفت: انجمن خیرین میراث فرهنگی که در وزارت کشور به ثبت رسیده، فعالیت خود را آغاز می کند.

وی با اشاره به بازدید از عملیات مرمت و احیای بازار تاریخی فرش و بازار سرشور مشهد اظهار کرد: بازار فرش مشهد که قدمتی ۸۰۰ ساله دارد، توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی و سایر نهادها از جمله شهرداری و فرمانداری مشهد بازسازی، مرمت، حفظ و احیا می شود.

دارابی ادامه داد: تعدادی از آثار تاریخی کشف شده در این محدوده در آب انبار موجود از عهد ناصری در قالب موزه به نمایش گذاشته خواهد شد. بخشی از بازار سرشور که مرمت شده بسیار زیبا و دلنشین شده و شرایط محیطی مناسبی پیدا کرده است.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: آنچه در دولت سیزدهم و مدیریت ضرغامی اهمیت دارد، این است که از میراث فرهنگی صیانت کنیم و گره از مشکلات مردم باز کنیم.

دارابی تاکید کرد: میراث فرهنگی با توسعه همراه است و مزاحم توسعه نیست و این مهم را ما در عمل انجام خواهیم داد.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه در خراسان رضوی آثار تاریخی فراوان و بزرگی وجود دارد، افزود: حرم مطهر رضوی در صدر همه آثار تاریخی قرار دارد و امیدواریم با همکاری تولیت آستان قدس رضوی، استانداری خراسان رضوی و دیگر دستگاه های اجرایی خدمات بهتری را به مردم ارائه کنیم.

دارابی در خصوص نقش حفظ و احیای بازار تاریخی فرش مشهد در حفظ و احیای بناها و بافت تاریخی مشهد گفت: آثار تاریخی ما را خطر جدی ریزش تهدید می کند، در حالی که طی سال های گذشته با کمبود بودجه و امکانات مواجه بوده است. علاوه بر اینکه خطر زلزله و دیگر حوادث غیر مترقبه آثار تاریخی را تهدید می کند، اگر به آثار تاریخی رسیدگی نکنیم، تغییر کاربری غیرقانونی و غیر اصولی به بافت تاریخی به صورت جدی آسیب می رساند.

وی بر ضرورت اجرای مسئولیت اجتماعی توسط نهادها تاکید و اظهار کرد: در حوزه حفظ میراث فرهنگی به نهضت مردمی نیاز است چون مردم در بافت های تاریخی زندگی و کار می کنند، باید این ۲ را به هم پیوند داده و یک نهضت بزرگ مردمی را راه اندازی کنیم.

دارابی گفت: در این راستا به زودی انجمن میراث فرهنگی که در وزارت کشور به ثبت رسیده، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد که امیدواریم با کمک خیران داخل و خارج کشور حمایت های معنوی گسترده ای را برای صیانت از میراث فرهنگی همراه داشته باشیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی وی با بیان اینکه اکنون در دوران پساکرونا، گردشگری یکی از پیشران های رشد و توسعه کشورها از جمله ایران خواهد بود، اظهار کرد: گردشگری ایران بر مدار میراث فرهنگی است و بناها و ابنیه تاریخی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد، تلاش همکاران ما بر این است که این مهم محقق شود.

1