توسعه شهری و کشاورزی تپه باستانی چیاسی را تهدید می کند

25 اوت 2015 - 09:30 dsfr.ir/fa7sl

عملیات گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی و مطالعات اصولی به منظور پی بردن به ارزش های والای این تپه نشان داد که قدمت تپه چیاسی به دوران نوسنگی تا قرون آغازین دوره اسلامی می رسد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیدمحمود میر اسکندری سرپرست هیات گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت امروز "سه شنبه" با اعلام این خبر تصریح کرد که قرارگیری این تپه باستانی در نزدیکی شهر کوهدشت و توسعه روزافزون بافت شهری تهدید جدی برای این تپه محسوب می شود. از سوی دیگر فعالیت های زراعی در سطح تپه آسیب های فراوانی به لایه های باستانی آن وارد آورده است.

به گفته این باستان شناس، وجود این تهدیدات باعث شد تا اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی و جلوگیری از دخل و تصرفات ناشی از فعالیت کشاورزان در محدوده تپه چیاسی، طرح گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم آن را به اجرا در آورد.

میر اسکندری تصریح کرد که مطالعات اصولی و دقیق به منظور معرفی و پی بردن به ارزش های والا و جایگاه این تپه در مطالعات باستان شناختی منطقه (با توجه به توالی گاه نگاری و ادوار فرهنگی) و لزوم برنامه ریزی برای مطالعات بعدی و حفاظت از تپه از جمله دیگر اهدافی بود که طی اجرای طرح گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه باستانی به آنها پرداخته شد.

سرپرست هیات گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت همچنین گفت: نتایج اولیه گمانه زنی تپه چیاسی نشان داد، وسعت تپه در حدود 4 هکتار است. با توجه به مطالعه صورت گرفته بر روی مواد فرهنگی به دست آمده از این تپه می توان گفت که قدمت آن به دوران نوسنگی تا قرون آغازین دورة اسلامی می رسد.

میر اسکندری اظهار داشت: در فاصله نه چندان دور از تپه چیاسی محوطه های مهمی همچون سرخدم لکی، سرخدم لری و چیازرگری، میرملاس و هومیان و... قرار دارد. تپه باستانی چیاسی از جمله محوطه های باستانی شهرستان کوهدشت در استان لرستان است، که در تاریخ 23/11/1385 به شماره 17213 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گفتنی است، گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده است تا 25 شهریور ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1