22 ژوئن 2024 - 21:48
سازمان حج و زیارت:

سفر هوایی به عراق از سرگرفته شد

1 سپتامبر 2022 - 08:40 dsfr.ir/8b1zg

سفر هوایی به عراق از سرگرفته شد
ایوب قادری
هواپیمای شرکت هواپیمایی سپهران در فرودگاه

سازمان حج و زیارت خبر داد که اعزام هوایی کاروان های زیارتی عراق از سر گرفته شده است، اما اعزام های زمینی تا حصول از اطمینان شرایط و امنیت مرزهای عراق، متوقف است.

به گزارش «سرویس اخبار حمل و نقل» «دنیای سفر»، وحید اسکندری مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت به ایسنا گفت: به دنبال بازگشایی مرزهای هوایی عراق، اعزام کاروانی زائران از طریق مرز هوایی به شهرهای نجف و کربلا از سر گرفته شد.

او درباره آغاز اعزام های زمینی که پس از ناآرامی های عراق در ۲۴ ساعت گذشته متوقف شده است، اظهار کرد: همان طور که وزیر کشور اعلام کرده اند تا فروکش کردن ناآرامی ها و کسب اطمینان از امنیت در مرزهای زمینی، اعزام کاروان های زیارتی از مسیر زمینی فعلا انجام نمی شود.

به گفته او، درحال حاضر حدود ۱۳ هزار زائر ایرانی در عراق به سر می برند که حدود یک هزار و ۳۰۰ نفر آن ها درحال برگشت به کشور هستند.

مدیر روابط عمومی سازمان حج و زیارت همچنین گفت: تمام زائران ایرانی در سلامتی کامل به سر می برند و در شهرهای نجف و کربلا هیچ مشکلی تا کنون وجود نداشته است و اخباری که درباره حمله به اتوبوس گروهی از زائران ایرانی منتشر شده نیز شایعه بوده است.

اسکندری درباره آخرین تصمیم گرفته شده درباره سفر اربعین در وضع موجود، اظهار کرد: قرار است ستاد اربعین در این باره اطلاع رسانی های لازم را انجام دهد.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز ساعاتی پیش اعلام کرد: وضعیت عراق در حال آرام شدن است. مرزهای هوایی کاملاً باز است و هیچ مانعی برای خروج از کشور و یا ورود به کشور از طریق مرز هوایی وجود ندارد.

او درباره باز بودن مرزهای زمینی همچنین گفته است: صرف این که دولت عراق اعلام کند مرزهای زمینی باز است برای ما کافی نیست، ما باید خیالمان از بابت امنیت زوار راحت باشد.

وزیر کشور تاکید کرد: به محض این که اطمینان کامل از امنیت زائران در عراق حاصل کنیم، مرزهای زمینی را کاملاً باز می کنیم تا افراد بتوانند به عراق سفر کنند.

میراحمدی، معاون امنیتی و نظامی وزارت کشور و رییس ستاد اربعین نیز گفت که درحال حاضر امکان خروج موکب های اربعین از مرزهای زمینی فراهم شده است، اما درباره زمان خروج زائران از مرزهای زمینی، پس از اطمینان صددرصد و کامل طی ساعات آینده، وضعیت و تصمیم اعلام می شود.

مرزهای زمینی و هوایی عراق از روز دوشنبه هفتم شهریورماه همزمان با ناآرامی های داخل عراق بسته و اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات عراق متوقف شده بود.

1