22 ژوئن 2024 - 22:34
پاسخ به سوال های پرتکرار اربعین

بدون گذرنامه به عراق می توان وارد شد؟

29 اوت 2022 - 03:00 dsfr.ir/dt41b

بدون گذرنامه به عراق می توان وارد شد؟
محمدحسن ظریف منش
بدون گذرنامه به عراق می توان وارد شد؟

با نزدیک شدن زمان پیاده روی اربعین، چگونگی گرفتن ویزای عراق، تمدید اعتبار گذرنامه، هزینه سفر اربعین، واکسیناسیون و نحوه خروج از کشور، پرتکرارترین پرسش هایی است که تا کنون مطرح شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، بر اساس اعلام ستاد اربعین، هر زائر برای خروج از کشور و شرکت در پیاده روی اربعین نیاز است در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت نام نویسی کند، بیمه شود، کارت بیمه، کارت واکسن به زبان انگلیسی و گذرنامه با شش ماه اعتبار و یا برگه گذر موقت اربعین همراه داشته باشد. با این وجود برخی خبرهای پراکنده و مختلف درباره شرایط شرکت در پیاده روی اربعین، ابهام ها و پرسش هایی را به وجود آورده که مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت در گفت وگو با ایسنا به بخشی از آن ها پاسخ داده است. ضمن این که پاسخ های نیروی انتظامی، پلیس مهاجرت و گذرنامه، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت و ستاد مرکزی اربعین زیر نظر وزارت کشور در این باره گردآوری و یادآوری شده است.

بدون گذرنامه به عراق می توان وارد شد؟

پرمتناقض ترین پرسش با توجه به اخبار مختلفی که تا کنون منتشر شده است، به اعتبار گذرنامه و تمدید آن مربوط می شود، به ویژه آن که هر سال تعدادی از زائران بدون داشتن گذرنامه راهی مرزها می شوند، به این امید که با ازدحام جمعیت و فشاری که در پشت مرزها ایجاد می شود، مرزهای عراق به روی زائران گشوده شود؛ اتفاقی که یک بار در اوایل دهه ۹۰ رخ داد اما شایعه آن هر سال تکرار می شود. این درحالی است که طبق توضیحات پلیس، در عراق، تردد بدون گذرنامه غیرمجاز بوده و جرم محسوب می شود که حتی به دستگیری منجر خواهد شد.

به گفته مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت، در حالت عادی برای سفر به عراق گذرنامه باید شش ماه اعتبار داشته باشد اما برای ثبت نام در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت، گزینه «اعتبار گذرنامه» حذف شده است.

طبق آخرین توضیح فرمانده کل انتظامی کشور نیز، گذرنامه هایی که اعتبارشان تمام شده است، به مدت شش ماه تمدید خواهد شد که البته لازم است زائران قبل از مراجعه به مرز، برای تمدید گذرنامه اقدام کنند. برخلاف آنچه قبلا اعلام شده بود نیز فعلا در مرز امکان تمدید گذرنامه وجود ندارد.

سردار حسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور همچنین گفته است: امکان صدور «برگه گذر موقت» برای زائرانی که گذرنامه معتبر ندارند، فراهم شده است. فقط این برگه پیش از مراجعه به مرز و از طریق پلیس گذرنامه در مراکز استان و شهرستان ها از روز شنبه، پنجم شهریورماه قابل دریافت است.

بنابراین طبق آخرین توضیحات پلیس، در مرزها هیچ گونه خدمات تمدید گذرنامه و صدور برگه گذر موقف ارائه نمی شود.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا هم گفته است که تمدید گذرنامه هایی که کمتر از شش ماه اعتبار دارند یا از ششم شهریور سال ۹۱ صادر شده و نسبت به تعویض آن اقدامی انجام نشده، از روز شنبه پنجم شهریورماه آغاز شده است. این تمدید به صورت رایگان و صرفا برای سفر به کشور عراق و عتبات عالیات در ایام اربعین انجام می شود.

به گفته سردار علی ذوالقدری، برگ گذر ویژه اربعین با یک دهم هزینه گذرنامه بین المللی صرفا برای کشور عراق و مراسم اربعین صادر می شود.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا همچنین گفته است: تمدید گذرنامه تنها در ادارات گذرنامه و پلیس امنیت عمومی شهرستان ها انجام می شود. در تهران نیز فقط در پنج مرکز ستارخان، پلیس گذرنامه فاتب در خیابان کوه نور، شهر ری، شهرستان ورامین و شهرستان شهریار این خدمات انجام می شود.

درباره ویزای عراق و عوارض خروج

سفر به عراق در زمان اربعین به دنبال توافق دو کشور، بدون ویزا امکان پذیر است. هرچند سفرهای هوایی و کاروانی زمینی عراق همین حالا بدون ویزا انجام می شود.

همچنین طبق مصوبه مجلس، زائران اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.

چند دُز واکسن برای اربعین لازم است؟

اما درباره واکسن کرونا که شرط ستاد اربعین برای شرکت در پیاده روی بوده و محل مناقشه و سرگردانی زیادی هم شده است، سوال های بسیاری پرسیده شده، از جمله این که این شرط برای زائران کودک و نوجوان آیا اعمال خواهد شد و یا زائران اربعین چند دُز واکسن باید تزریق کرده باشند، آیا داشتن کارت واکسیناسیون الزامی است، آیا این کارت باید به زبان فارسی باشد یا انگلیسی؟

 طبق توضیحات مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج وزیارت، درحال حاضر گزینه واکسن از سامانه سماح برای ثبت نام اربعین حذف شده است، دلیل آن مشکلاتی بوده که در اتصال سایت ثبت نام اربعین به سیستم وزارت بهداشت برای استعلام وضعیت واکسیناسیون، به وجود آمده است. با این وجود، طبق آخرین مصوبه ستاد اربعین، تزریق دست کم دو دُز واکسن کرونا و همچنین دُز یادآور در صورتی که شش ماه از آخرین نوبت تزریق آن ها گذشته باشد، الزامی است.

به گفته مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت و بنا بر مصوبه ستاد مرکزی اربعین، شرط واکسن شامل حال افراد کمتر از ۱۲ سال نمی شود.

طبق توضیحات سیدمجید میراحمدی رییس ستاد مرکزی اربعین و آنچه در سایت ثبت نام اربعین تاکید شده، مقرر شده است کنترل چگونگی تزریق واکسن در مرزها با داشتن کارت تزریق واکسن یا تصویر این کارت در موبایل، انجام شود. مبنای واکسن هم دو دُز است، اما اگر شش ماه از دُز دوم گذشته است، باید دُز یادآور پیش از سفر تزریق شده باشند.

دولت عراق تا کنون، محدودیتی برای نوع واکسن تعیین نکرده است.

به زائران توصیه شده است کارت دیجیتالی واکسن را حتما از سایت وزارت بهداشت به زبان انگلیسی دریافت کنند و این کارت را در طول سفر به ویژه برای تردد از مرز همراه داشته باشند.

هزینه ثبت نام اربعین

حمیدرضا محمدی مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج وزیارت درباره هزینه ثبت نام اربعین که بسیار محل بحث بوده است، نیز می گوید: هزینه ثبت نام اربعین همان ۱۸ هزار تومان پول بیمه است که هنگام تکمیل فرایند ثبت نام در سامانه «سماح»، پرداخت می شود. غیر از آن، هزینه دیگری برای ثبت نام اربعین نباید پرداخت شود.

او درباره خطاهای سامانه ثبت نام اربعین هنگام پرداخت هزینه بیمه که اجازه نمی دهد فرآیند ثبت نام تکمیل و قطعی شود، توضیح می دهد که خطای دسترسی به سامانه، در زمانی که ترافیک مراجعه کنندگان به سایت زیاد است، اتفاق می افتد که فعلا گزارش تازه ای در این باره دریافت نشده است، اما اگر زائران هنگام پرداخت وجه بیمه در سایت دچار مشکل شدند، دوباره اقدام کنند تا فرآیند ثبت نام تکمیل شود.

مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج وزیارت همچنین تاکید می کند که زائران پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، حتما تصویر کارت بیمه خود را از سایت سماح پرینت بگیرند و هنگام خروج و تردد بین دو کشور همراه داشته باشند.

چقدر پول همراه داشته باشیم؟

میزان هزینه ای که در پیاده روی اربعین باید همراه باشد، از دیگر سوال های پرتکرار اربعین است. مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت درباره هزینه ای که زائران برای این سفر باید همراه خود داشته باشند، می گوید: در اربعین معمولا برای غذا و اسکان از موکب ها که رایگان است، استفاده می شود، اما برای حمل و نقل به ویژه در خاک عراق زائران باید مبلغی را همراه داشته باشند، به خصوص برای تردد از مرز مهران تا نجف یا از کربلا تا کاظمین و سامرا و البته هنگام برگشت به ایران.

به گفته او، تا پیش از اربعین و در روزهای عادی سال، افرادی که انفرادی به عراق سفر می کنند و با ون جابه جا می شوند، فقط برای جابه جایی از مرز مهران تا شهر نجف و یا از کربلا تا کاظمین و سامرا حدود یک ونیم میلیون تومان می پردازند. این مبلغ فقط مربوط به حمل و نقل در خاک عراق و پیش از شلوغی اربعین است.

او توصیه می کند که زائران از قبل برنامه ریزی کنند که قصد دارند به کدام شهرها در عراق سفر کنند و مطابق آن، هزینۀ خود را درنظر بگیرند و توجه کنند که هزینه حمل و نقل و دیگر خدمات در زمان اربعین گران تر است، مگر این که دولت عراق قیمت ها را کنترل کند. بهتر است زائران ایرانی با درنظر گرفتن همه شرایط، به میزان کافی پول نقد همراه داشته باشند و بهتر است پول رایج عراق (دینار) همراه زائر باشد.

اما درباره هزینه حمل ونقل تا خاک عراق، وزارت راه و شهرسازی قیمت هایی را به صورت دستوری تعیین کرده است که برای بلیت هواپیما اگر از ۱۵ شهریورماه و برای بازه ۲۰ تا ۳۱ شهریورماه خریداری شود، این مبلغ شش میلیون تومان است.

بلیت اتوبوس هم به گفته مدیرکل حمل ونقل مسافری سازمان راهداری قرار است روزفروش و به نام زائر باشد که فروش آن فقط از داخل پایانه ها و دفاتر فروش شرکت ها امکان پذیر است. قیمت رسمی این بلیت ها تا این لحظه اعلام نشده است، اما بنا بر آخرن اعلام ستاد اربعین، پیش فروش بلیت اتوبوس قرار است از ۱۶ شهریورماه آغاز شود.

مبلغ ارز اربعین

اما درباره ارز همراه زائر در اربعین، بانک مرکزی اعلام کرده است: از روز شنبه پنجم شهریورماه ۱۴۰۱، بانک های ملی، سپه، ملت، تجارت و صادرات ایران نسبت به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به میزان ۱۰۰ دلار یا برابر آن به مبلغ ۱۵۰ هزار دینار عراق با نرخ توافقی به هر زائر اقدام می کنند.

از کدام مرزها می توان خارج شد؟

برای خروج از مرزهای زمینی، تا کنون تردد از مرزهای مهران، شلمچه، چزابه، خسروی، تمرچین و باشماق هماهنگ شده است. بیشترین تقاضا نیز برای تردد از مرز مهران است. البته به دلیل برخی مسائل امنیتی، تردد از مرزهای باشماق و تمرچین به صورت محدود انجام خواهد شد و این دو مرز به گروه های کاروانی اختصاص خواهد داشت و اتوبوس های مستقر در این مرزها، پس از تکمیل ظرفیت حرکت می کنند.

طبق اعلام ستاد مرکز اربعین، مرز شلمچه به تردد اتباع خارجی که از جنوب شرق کشور وارد ایران می شوند و مرز خسروی به اتباع سایر کشورها اختصاص داده شده است.

ساعت کار مرزها بنابر آخرین اعلام ستاد اربعین، ۲۴ ساعته خواهد بود، اما حداکثر زمان خروج ایرانی ها به داخل خاک عراق از مرز خسروی ساعت ۵ بعداظهر تعیین شده است.

طبق اعلام ستاد اربعین، امکان گذر از مرزهای زمینی با وسیله نقلیه شخصی و عمومی وجود ندارد و هیچ اتوبوسی برای اربعین کاپوتاژ نمی شود و زائران باید در خاک عراق با وسایل نقلیه دیگری به مسیر خود ادامه دهند.

موکب های اسکان و غذا کِی در عراق برپا می شوند؟

ستاد بازسازی عتبات عالیات که مسؤولیت اسکان و تغذیه زائران اربعین را به عهده دارد اعلام کرده که موکب های ایرانی برای اسکان و پذیرایی از زائرن از شانزدهم تا بیست ونهم شهریورماه در عراق برپا می شوند. این ستاد همچنین اعلام کرده که امسال با توجه به گرمای هوا، بیشترین نیازمندی موکب ها، تامین آب و وسائل سرمایشی است.

قرار است ۲۵۰۰ موکب در نقاط مرزی و در خاک عراق از سوی ایرانی ها برپا شود که علاوه بر این، در حرم ها و صحن های اطراف آن ها امکان میزبانی از زائران فراهم می شود. جز این، هر سال عراقی های زیادی، زائران را در خانه های خود می پذیرند.

تکلیف سربازها و مشمولان وظیفه در اربعین

مساله حضور سربازها و یا زائران مشمول که خدمت سربازی نرفته اند، در اربعین پرسش پرتکرار دیگری بوده که مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت در این باره توضیح می دهد: برای ثبت نام اربعین در سامانه سماح، از این لحاظ محدودیتی وجود ندارد و همه متقاضیان امکان ثبت نام دارند، اما درباره خروج سربازها و یا افراد مشمول، بهتر است پلیس اعلام نظر کند.

در همین رابطه، سازمان وظیفه عمومی فراجا اعلام کرده است: مشمولان غیرغایب متقاضی زیارت عتبات عالیات در ماه های محرم و صفر به ویژه در راهپیمایی اربعین، در صورت نداشتن غیبت سربازی می توانند بدون نیاز به پرداخت وثیقه و با ثبت درخواست خود به صورت اینترنتی در این سفر شرکت کنند.

چه کسانی از شرکت در پیاده روی اربعین منع شده اند؟

ستاد مرکزی اربعین برای حضور در پیاده روی اربعین به لحاظ جمسی محدودیت هایی را تعیین کرده و بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام، بیماران دیابتی و مبتلا به رتینوپاتی، بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند، بیماران پیشرفته، بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی، بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند، بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند، بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده، بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند، افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیری هستند (بالاخص بیماری های تنفسی، گوارشی و پوستی)، افرادی که تست کرونا آن ها مثبت است تا ۵ روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علایم حاد، افرادی که دارای بیماری حاد تب دار هستند را از این سفر منع کرده است.

این ستاد همچنین از زنان باردار، افراد بالای ۶۰ سال، افراد دارای بیماری های زمینه ای، افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰، افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی و افرادی که به طور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می کنند خواسته است از شرکت در پیاده روی اربعین خودداری کنند.

1