مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

27 اوت 2022 - 12:00 dsfr.ir/ss0dc

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه
امین رحمانی
پل معلق مشگین شهر، مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

پل معلق مشگین شهر به عنوان مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه بر روی پارک جنگلی مشگین شهر احداث شده است.

به گزارش «دنیای سفر» استان اردبیل جاذبه های فراروانی را در دل خود جای داده است، یکی از این جاذبه ها پل معلق مشگین شهر است که به عنوان مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه بر روی پارک جنگلی مشگین شهر ساخته شده است.

پل معلق مشگین شهر به عنوان مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه بر روی پارک جنگلی مشگین شهر احداث شده است. پل معلق مشگین شهر در منطقه ای بکر و زیبای جنگلی قرار گرفته که علاوه بر وجود درختانی بی نظیر رودخانه ای منحصر بفرد نیز بر زیبایی آن افزوده است.

پل معلق مشگین شهر رتبه سوم گردشگری استان اردبیل را بعد از آبگرم معدنی گاومیش گلی و بازارچه مرزی بیله سوار، بخود اختصاص داده است. پل معلق مشگین شهر یکی از زیبا ترین و پر بازدید ترین پل های دنیا محسوب می شود.

طول پل معلق مشگین شهر ۸۰ متر، عرض آن سه متر و ارتفاع از کف دره ۳۴۵ متر است و به عنوان مرتفع ترین پل خاورمیانه محسوب می شود. سازه این پل توسط کارشناسان داخلی و مهندسان منطقه اجرا شده و دانش ساخت آن بومی است.

این پل بخشی از مجموعه گردشگری خیاو تا گیردولی بوده و در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار و با هزینه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال احداث شده است. منطقه نمونه گردشگری خیاو تا گیردولی بزرگ ترین پروژه گردشگری استان اردبیل است. این مجموعه گردشگری شامل تالارهای پذیرایی، سوئیت های اقامتی، سایت بالن سواری و ورزش های هوایی، رستوران گردان و بازارچه های صنایع دستی، شهربازی و دیگر امکانات مختلف تفریحی است.

ویژگی های فنی پل معلق مشگین شهر

ارتفاع دکل پل ۲۱ متر و عمق فونداسیون کابل ۱۲ متر با کابل های ۷۰ میلی متری فولادی است. در ساخت عرشه پل از مواد پلیمری و کامپوزیتی طرح چوب با مقاومت بالا در مقابل رطوبت و حریق و ضربه و فشار به همراه صاعقه گیر و بادسنج و سنسور های کنترل حرکتی و دمپر های خنثی کننده رزونانس استفاده شده است. این پل با جابه جایی افقی ۲ متر و دید فرودست پارک جنگلی و فرادست قله سبلان هیجانی به اندازه ترن هوایی به عابر القا می کند. امنیت این پل براساس آیین نامه های جهانی تعریف شده است بطوری که در روزهای تعطیل ۳ هزار نفر از آن عبور می کنند.

دانش ساخت این پل بومی است و توسط کارشناسان و مهندسان داخلی منطقه به اجرا در آمده است. ایده ساخت این پل توسط مهندس گنجعلی بیگ مطرح شده است و او با الهام از پل کاپیلانوی ونکوور کانادا اقدام به طراحی این پل کرد و چنین شاهکاری را به وجود آورد. ساخت این پل هزینه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال در برداشته است و در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار احداث شده است. مدت ساخت این پل ۹ ماه به طول انجامیده است.

تجربه هیجانی با امنیت

حس و هیجانی که این پل با دید فرودست پارک جنگلی و فرادست قله سبلان و همچنین با جابجایی افقی دو متر به گردشگران منتقل می کند با هیجانی که ترن هوایی دارد برابری می کند و این نکته را نیز باید یادآور شویم که از لحاظ امنیت استانداردهای جهانی در ساخت این پل تطبیق شده است به صورتی که در ایام تعطیلات بیش از ۳۰۰۰ نفر از روی آن می گذرند. از کامپوزیت طرح چوب که مقاومت بالایی در برابر ضربه، رطوبت، حریق و فشار صاعقه دارد و مواد پلیمری، سنسورهای کنترل حرکتی، بادسنج و دمپر های خنثی کننده رزونانس در ساخت پروژه پل معلق مشکین شهر به کار برده شده است.

تجربه لذت هیجان در زیپ لاین پل معلق مشگین شهر

اگر می خواهید هیجانی بیشتر از قرار گرفتن بر روی پل را تجربه کنید کنار پل معلق، امکان تفریحی هیجان انگیز به نام زیپ لاین فراهم شده است. زیپ لاین که یک سرگرمی سرشار از هیجان است طرفداران بسیاری در میان جوانان دارد. در این تفریح افراد برای رفتن از یک کوه یا تپه بزرگ به قسمتی دیگر، از یک کابل آویزان می شوند و از روی دره ای عمیق می گذرند.

امکانات رفاهی و تفریحی

امکانات گردشگری از جمله هتل، استخرهای آبگرم، پیست های متنوع از جمله اسکی، اسب سواری، ارابه رانی و دوچرخه سواری و سایر امکانات جانبی

پارکی جنگلی مشگین شهر

پارک جنگلی مشگین شهر با وسعت ۳۰۰ هکتار در کناره غربی رود خیاو چایی و به موازات آن در بالا دست رودخانه قرار دارد. این پارک شکلی تقریباً بیضوی بطول ۵ کیلومتر داشته که با جاده کشی در مسیر رودخانه بر طول مسیر بالا رونده آن افزوده شده است. وجود تفرجگاه، شهربازی، زمین اسکیت و آبشار مصنوعی در ورودی پارک بر زیبایی های این مکان افزوده و در اکثر فصول سال مملو از شهروندان و گردشگران است.

جاده ماشین رو این پارک از ورودی جاده اردبیل به مشگین شهر آغاز شده و انتهای آن به میدان سبلان در شهر منتهی می شود. ضمن اینکه جاده فرعی از پیچ انتهایی به گردولی ختم می شود که دارای طبیعتی بکر و خدادادی است.

این پارک از جمله جاهای بسیار باصفا و دیدنی و محلی مناسب برای گردش و تفریح است. بعلت اینکه در کناره شهر واقع شده مورد توجه مردم منطقه و گردشگران است. این پارک جنگلی در کناره غربی رود خیاو چای و به موازات آن در حدود ۳ کیلومتر طول دارد و عرض خیابان آن ۴ متر است. وجود قهوه خانه های سنتی و بی آرایش و طبیعی از مشخصه این پارک است که هیچ یک از وسایلی که در پارکهای معمولی وجود دارد در آن دیده نمی شود و در یک کلام، پارک طبیعت است. این پارک در بالادست رودخانه خیاو قراردارد. در پایین و بالای پارک، ۵ رشته نهر که مخصوص روستاهای اطراف است به موازات خیابان و در دو اطراف آن (خیابان) دیده می شود، این پارک پوشیده از چمنزارها و انواع درختان جنگلی و بومی است.

وجود میوه های گوناگون، صدای دلنشین نهرها و جریان آب سیل آسای خیاو چای و زمزمه های بلبلان طبیعت همراه با نسیم محلی، گل گونه هر رهگذر را نوازش می دهد. ضمنا آن طرف رودخانه خیاو چای نیز آسفالت کاری تا ورودی مشکین شهر ادامه داشته و در انتهای این راه آسفالته (ورودی شهر) یک پارک کوچک که انواع وسایل تفریحی درآن وجود دارد، ساخته شده است و همچنین آب نمای جالبی که اخیرا در این ورودی ساخته شده، صدای دلنشین توجه هر رهگذر و مسافرین را مجذوب خود می کند.

این پارک معمولا شبانگاه هر روز و عصر روز پنجشنبه و جمعه محل استراحت و تفرجگاه اهالی منطقه است و در ایام عید، خصوصا عید نوروز و سیزده بدر و عید قربان مملو از جمعیت می شود.

به دلیل قرار گرفتن این پارک در مسیر حوزه آبخیز، خطر سیل هر زمان این پارک را تهدید می کند و بیش ترین تخریب ها نسبت به سال های قبل مربوط به سیلی است که هر از چند گاهی در این پارک جاری می شود و سنگ های بزرگ را با خود به همراه می آورد.

1